Vicepremiér a ministr hospodářství Richard Sulík ze strany Svoboda a Solidarita (SaS) oznámil, že příští týden předá svou demisi prezidentce Zuzaně Čaputové. Rezignují prý postupně i další členové vlády nominovaní SaS. Sulík nevěří, že by Matovič i přes opakované výzvy rezignoval z premiérského postu. Ačkoliv však trvá na odchodu předsedy vlády, nadále hovoří o ochotě vyjednávat.
Pokračování kabinetu v čele s Matovičem si neumí představit ani vicepremiérka a předsedkyně strany Za lidi Veronika Remišová. "Náš požadavek byl naprosto jednoznačný, změna na postu předsedy vlády. Pokud se nenaplní, tak z vlády odstupujeme," řekla.
Slovenská vláda po pouhém roce od voleb čelí nejvážnější krizi a patrně brzy padne. A s ní i premiér Matovič. Přitom právě stabilitu tento 47letý politik lidem loni sliboval. Podnikatel z Trnavy a otec dvou dcer do politiky vstoupil už před více než 10 lety. Tehdy kandidoval za SaS, ale po zvolení do parlamentu se se stranou rozešel a v roce 2011 založil hnutí Obyčejných lidí a nezávislých osobností (OLaNO). Politickou kariéru založil na kritice vlády a boji proti korupci.
Matovič často vystupoval velmi excentricky a kritici ho měli za klauna. "V parlamentu sypal na hlavu stříkačky kolegovi s jiným názorem na měkké drogy, voličům dával internetové ankety a podle nich pak tvořil svůj program, spojence posílal na detektory lži, i když sám často lhal. Všichni ho chápali trochu jako šaška. I on sám věděl, že jím je," popisuje Matovičovu kariéru pro deník Aktuálně.cz Štefan Hríb, šéfredaktor slovenského časopisu .týždeň.
Právě díky své výrazné rétorice ale voliče upoutal. Loni na jaře jeho hnutí ve volbách získalo čtvrtinu všech hlasů. On sám byl až na konci kandidátní listiny, aby dal podle svých slov prostor "obyčejným lidem". Do čela ho ale vyneslo téměř půl milionu preferenčních hlasů.
Rychlý vzestup a pád
Mezi hlavní Matovičovy předvolební sliby patřil boj s korupcí, konec vazeb mezi státem a mafií a politická stabilita. Vymezoval se zejména proti tehdejší vládní straně Směr. Matovič koalici sestavil spolu s SaS a přidala se k nim i menší strana Za lidi bývalého prezidenta Andreje Kisky a konzervativní hnutí Jsme rodina Borise Kollára.
Matovič od začátku tvrdil, že se i ve vládě bude soustřeďovat na téma korupce, které slovenskou společností silně rezonovalo. A i podle svých kritiků tuto roli zvládl poměrně dobře. "Počet zadržených z okruhu nejvyšších funkcionářů policie, soudů, prokuratury a mocných v pozadí to dosvědčuje," připouští Hríb. "Ale to absolutně nestačilo na rozumné řízení země," doplňuje slovenský novinář.
Nová vláda nastoupila do úřadu v době, kdy se Evropa potýkala s první vlnou pandemie koronaviru. A i když se zprvu zdálo, že se zemi daří nákaze úspěšně čelit, dnes je situace velmi špatná. Slovenské nemocnice jsou na pokraji kolapsu a nakažených dál přibývá. Rozbuškou pro vládní krizi se pak stal Matovičův nákup v EU neschválených ruských vakcín Sputnik V, o kterém nevěděl ani ministr zahraničí. Matovič a Sulík se však hádali už dříve, neshodli se na postupu boje s pandemií.
"Stejně rychle jako Matovič před volbami získal velké sympatie, tak rychle vůči němu po druhé vlně pandemie vznikl i velký odpor a nechuť," popisuje Hríb. Část voličů OLaNO tak nyní přechází ke straně Hlas bývalého premiéra Petera Pellegriniho.
Kritici Matovičovi vyčítají, že jeho rozhodnutí jsou rychlá, nepředvídatelná a často nijak neodůvodněná. Odborníci si stěžují, že jim vláda nenaslouchá. Bývalý slovenský ministr financí Ivan Mikloš pro Český rozhlas řekl, že premiér v zemi působí zmatek a chaos. Nikoho jiného přitom nenechá do věcí zasahovat a vše chce řídit sám.
Na nepřipravenosti Igora Matoviče na premiérský post přitom poukazovali nejen jeho političtí soupeři. "Pandemie to jen zesílila. Jeho sebestředná povaha, neschopnost spolupracovat, potřeba být jediný spravedlivý a naprostá absence manažerských schopností by Slovensko dostihly i bez koronavirové krize," myslí si Štefan Hríb.