Igor Matovič

Babiš se ve středu sejde s Kurzem a Matovičem, budou jednat o Bělorusku i Číně

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude ve středu jednat se svým rakouským a slovenským protějškem ve Vídni. Diskutovat bude na schůzce v takzvaném slavkovském formátu se Sebastianem Kurzem a Igorem Matovičem o situaci v Bělorusku, vztazích s Čínou nebo o migraci, řeč přijde i na vývoj koronavirové pandemie. Vyplývá to z materiálů, které dnes projedná vláda. V daném formátu se trojice ministerských předsedů schází od roku 2015.

"Předsedové vlád budou jednat o možnostech trilaterální spolupráce ve slavkovském formátu, dále budou diskutována některá témata nadcházející Evropské rady (Turecko, Čína, Bělorusko, problematika vnitřního trhu - konkurenceschopnost), problematika migrace, brexit a vývoj v souvislosti s pandemií covid-19," píše se v dokumentu. V Česku v posledních dnech roste počet obyvatel s koronavirem rychleji než v Rakousku a na Slovensku. Půjde o první setkání na dané úrovni během rakouského předsednictví.

Zdroj: ČTK

Slovenská vláda schválila pomalejší růst minimální mzdy, místo 656 eur vzroste na 623 eur

Slovenská vláda ve středu schválila návrh na pomalejší růst minimální mzdy, než předpokládá stávající zákon, který ještě loni a před propuknutím koronavirové krize prosadil předchozí kabinet. Předlohu změn příslušného zákona podpořil kabinet premiéra Igora Matoviče poté, co se zástupci zaměstnavatelů a odborů nedohodli na úpravě nejnižšího výdělku. Nová vláda také chce v průměru snížit výši 13. penze pro důchodce, jejíž zavedení krátce před únorovými parlamentními volbami schválil parlament.

Matovičův kabinet počítá s tím, že měsíční minimální mzda na Slovensku se v příštím roce zvýší na 623 eur (16 260 korun) z nynějších 580 eur (15 140 Kč), tedy o více než sedm procent. Pokud by zůstala v platnosti stávající pravidla výpočtu, minimální mzda by stoupla až na 656 eur (17 120 korun).

Zdroj: ČTK

Matovič odejde z politiky, pokud bude odvolán kvůli plagiátorské kauze. Vládnoucí koalice ho plánuje podržet

Slovenský premiér Igor Matovič je připraven odejít z politiky, pokud mu parlament ve čtvrtek vysloví nedůvěru. Matovič to ve středu řekl novinářům v reakci na svoji plagiátorskou kauzu, která se stala jedním z důvodů opozičního návrhu na jeho odvolání. Zástupci čtyřčlenné koalice dříve během dne ohlásili, že ministerského předsedu při hlasování ve sněmovně podrží. Matovič také kritizoval média, která na opisování v jeho diplomové práci upozornila. Ještě jako opoziční politik Matovič plagiátorství bývalého šéfa sněmovny kritizoval a žádal jeho rezignaci.

"O tom, zda mám být i s těmito hříchy předsedou vlády, rozhodnou poslanci. Když mě odvolají, odejdu z parlamentu i z politiky," řekl Matovič, který se stal premiérem po vítězství svého protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) v únorových volbách. Matovič dodal, že v případě odvolání z funkce premiéra zůstane OLaNO v koalici.

Matovič podle slovenského listu Denník N ve své diplomové práci z roku 1998 opsal pasáže ze dvou knih, doplnil několik stránek a výsledek odevzdal jako své dílo, aniž použité zdroje řádně citoval.

Zdroj: ČTK
Pokračovat