Igor Matovič

Matovič zůstává slovenským ministrem financí, opozice podle očekávání jeho odvolání neprosadila

Igor Matovič zůstává slovenským ministrem financí. Opozice ve středu v parlamentu podle očekávání nenašla dostatek hlasů pro jeho odvolání, informovala slovenská média. Pro odchod bývalého premiéra z nynější ministerské funkce hlasovalo jen 51 poslanců, přičemž zapotřebí bylo 76 hlasů. Proti vyslovení nedůvěry se naopak vyslovilo 67 poslanců a 17 se jich zdrželo.

Hlasování iniciovala opoziční strana Hlas expředsedy vlády Petera Pellegriniho. V návrhu na vyslovení nedůvěry strana uvedla, že Matovič nese zodpovědnost za údajný rozvrat právního státu a institucí, nehospodárného nakládání s prostředky určenými na koronavirové testování či kontroverzní nákup ruské covidové vakcíny Sputnik V.

Do poslední chvíle byl nejistý pouze postoj koaliční strany SaS Richarda Sulíka, která v minulosti vyjadřovala vůči lídrovi nejsilnější vládní strany OLaNO silné výhrady. Její poslanci se ale nakonec hlasování zdrželi, stejně jako část poslanců další vládní strany Za lidi a jeden poslanec za OLaNO.

Zdroj: ČTK

Slovenský ministr zemědělství Mičovský ohlásil rezignaci

Slovenský ministr zemědělství Ján Mičovský ohlásil demisi, hlavě státu ji předá příští pondělí. Oznámení o rezignaci učinil ministr před novináři v úterý poté, co policie obvinila již bývalou šéfku státního pozemkového fondu, kterou Mičovský do této funkce navrhl.

"Bylo by ostudou být součástí protikorupčního hnutí a zároveň v takovéto situaci trochu (dělat), že se až tak mnoho nestalo. Pořádek netřeba jen hlásat, je třeba ho i činy dokazovat," řekl Mičovský, kterého do vlády nominovalo nejsilnější vládní hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), jež uspělo v loňských volbách i díky svému protikorupčnímu programu.

Slovenská policie minulý týden zadržela a obvinila z korupce, zneužití pravomocí a ze založení zločinecké skupiny sedm lidí včetně tehdejší šéfky Slovenského pozemkového fondu (SPF) Gabriely Bartošové, soud je pak poslal do vazby. Bartošová se mezitím vzdala funkce ředitelky SPF, který spravuje státní zemědělskou půdu a také parcely takzvaných neznámých vlastníků. SPF už v minulosti čelil různým kauzám, například v souvislosti s restitucemi pozemků. Bližší informace o důvodech stíhaní Bartošové nejsou známé.

Mičovský se stal ministrem zemědělství po loňských volbách, tuto funkci si udržel i po dubnové výměně premiéra. Odchod Mičovského z vlády bude první změnou v nynějším kabinetu Eduarda Hegera, který pracuje téměř v totožném složení jako předchozí vláda Igora Matoviča..

Zdroj: ČTK

Čaputová přijme Matovičovu demisi, sestavením nové vlády pověří ministra financí Hegera

Slovenský ministr financí Eduard Heger oznámil, že ho v úterý prezidentka Zuzana Čaputová pověří sestavením nové vlády. Hlava státu také přijme demisi dosluhujícího premiéra Igora Matoviče, řekl Heger po schůzce s Čaputovou.

Výměna ministerského předsedy je součástí řešení téměř měsíc trvající vládní krize na Slovensku, během které dvě menší strany ze čtyřčlenné koalice požadovaly rezignaci Matoviče z čela kabinetu. Vládní strany pak podpořily nominaci Hegera na funkci premiéra.

"S paní prezidentkou jsme se dohodli a přijal jsem, že mě pověří sestavením nové vlády," řekl Heger.

Pověření k sestavení vlády od hlavy státu je na Slovensku spíše tradice, která nemá oporu v ústavě. Heger řekl, že v úterý Čaputové předloží seznam členů nového kabinetu. Očekává se, že v něm bude pokračovat většina ministrů Matovičovy vlády. Výjimkou budou podle dostupných informací křesla ministrů sociálních věcí a zdravotnictví. Například bývalého ministra zdravotnictví Marka Krajčího, který dříve tento měsíc rezignoval po tlaku části koalice v souvislosti s nepříznivou situací ohledně koronavirové nákazy, by měl podle médií nahradit ve vládě šéf ústřední vojenské nemocnice, brigádní generál Vladimír Lengvarský. Matovič by se zase měl stát ministrem financí místo Hegera.

Zdroj: ČTK
Pokračovat