Změny zákona, které v pondělí představila Trumpova administrativa, jsou výsledkem dlouhodobé snahy republikánů o zkrácení seznamu druhů náchylných k vyhynutí. V účinnost by měly vejít 30 dní po uveřejnění, tedy v polovině září.
Ochraně, která bránila jejich území a životy před těžaři, stavbami nebo rozvojem průmyslu, se od roku 1973 ve Spojených státech těšilo až 1200 druhů zvířat a 700 druhů rostlin. Jeden z nejpřísnějších zákonů na ochranu života ve volné přírodě pomohl v rozvoji populací ohrožených druhů a podle amerického Centra pro biologickou diverzitu pomohl zachránit nejméně 227 druhů od vyhynutí.
V úpravě vláda navrhuje přehodnocení území označeného jako chráněné, vyškrtnutí některých zvířat ze seznamu ohrožených druhů nebo definuje složitější podmínky k ochraně nových. Při hodnocení, jak moc jsou jednotlivé druhy náchylné k vyhynutí, by se nově měla brát v úvahu pouze předpověď pro blízkou budoucnost namísto několika desítek let, jako tomu bylo doposud.
"Musíme modernizovat zákon o ochraně ohrožených druhů tak, aby státy měly více pravomocí, aby propagoval obnovu druhů a dovolil místním ekonomikám stoupat," uvedl podle vědeckého serveru Science Alert republikánský senátor John Barraso. Ten zároveň doufá, že tento návrh je pouze začátek a další kroky na "zjemnění" zákona budou následovat.
Revize podle ministra obchodu Wilbura Rosse "přesně zapadá do prezidentova mandátu, kterým se snaží ulehčit americkému lidu od zátěže různých regulací, aniž by obětoval ochranu druhů a snahu o obnovu jejich populací," cituje ho agentura AP.
Začátek konce pro mnoho ohrožených druhů
Proti představené změně vystoupila řada Trumpových oponentů i organizací usilujících o ochranu životního prostředí. Ti vidí problém například v tom, že nově o zařazení zvířat na seznam ohrožených druhů budou místo vědců rozhodovat politici, kteří na rozdíl od odborníků budou přihlížet k jiným kritériím. Například k částce potřebné na ochranu jednotlivých druhů. Cenu se nově dozví i veřejnost.
The Trump admin. finalized plans to weaken the Endangered Species Act.
— AJ+ (@ajplus) August 12, 2019
Proposed changes could:
- Let authorities ignore effects of climate change
- End automatic protection for newly threatened species
- Open protected land to mining + energy pic.twitter.com/AZ53ZsBeij
"Není žádný důvod, proč to dělat, kromě úmyslného rozlícení veřejného odporu k ochraně druhů a celému zákonu," řekl vědeckému serveru Bob Drehen z ochranářské skupiny Defenders of Wildlife. Také Brett Hartl z Centra biologické diverzity se domnívá, že otázka kritérií by měla zůstat v pravomoci vědců. "To je otázka na vědu: vyhyne tento druh: ano, nebo ne?" cituje ho agentura AP.
Stejně negativně odpůrci změny zákona hodnotí i nové zakreslování chráněného území. Dosud bylo chráněno nejen území, které ohrožené druhy obývaly, ale také to, kam by mohly v případě potřeby migrovat. Revize by toto neobydlené území otevřela těžařům.
"Se stoupající hladinou moří se stanoviště zvířat budou muset posunout víc do vnitrozemí," vysvětluje věděckému serveru Rebecca Rileyová z neziskové organizace sdružující právníky zabývající se ochranou životního prostředí. "Pokud nebudeme schopni tato území, která jsou v dnešní době neobydlená, ochránit, mohou nám chybět, až je zvířata boudou potřebovat," vysvětluje.
"Pro zvířata, jako jsou rosomák nebo motýl monarcha stěhovavý, to může znamenat začátek konce," řekl britskému deníku The Independent Noah Greenwald z Centra biologické diverzity.
Málo ohrožení lední medvědi
Odpůrci zákona si také všímají změny v definici budoucnosti, podle které doteď vědci určovali, jestli bude druh ohrožen vyhynutím, či ne. Pokud hrozilo, že přežití druhu bude v následujících 70 až 80 letech nepříznivě ovlivněno například klimatickou změnou, byl zařazen na seznam ohrožených druhů. Nová definice se však místo desetiletí dopředu dívá na blíže nedefinovanou "blízkou budoucnost".
Podle této definice by podle Science Alert například lední medvědi, jeden z nejvíce ohrožených druhů klimatickou změnou, na seznam vůbec nedostali. Jeho populace přitom činí pouhých 31 tisíc zvířat a Světový fond na ochranu přírody uvádí, že s ustupujícími zaledněnými oblastmi lze očekávat, že jejich počet do roku 2050 klesne o další třetinu.
Změny ochranářského zákona vzbudily nevoli mezi environmentálními společnostmi a také mezi zástupci amerických států Kalifornie a Massachusetts, kteří novou verzi vnímají jako nezákonnou. "Způsob, jakým byla změna provedena, je podle federálních zákonů nelegální a tato administrativa za ni musí být zodpovědná," řekla vědeckému časopisu generální prokurátorka Massachusetts Maura Healeyová.
Státy spolu s organizacemi proto připravují na revizi zákona a Trumpovu administrativu žalobu. Doufají, že tím bude změna zrušena, nebo alespoň odložena.
"Vezmou demoliční kouli na jeden z nejstarších a nejúčinnějších zákonů na ochranu životního prostředí," komentoval pro AP pondělní změny zákona demokratický senátor Tom Udall. "Jak jsme znovu a znovu utvrzováni v přesvědčení, tak žádná environmentální ochrana, nehledě na to, jak účinná nebo populární je, není před touto administrativou v bezpečí," dodává.