Vědci zmapovali vymírání rostlin po celém světě. Mizí rychleji než živočichové

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
12. 6. 2019 9:18
Za posledních 250 let jsme nenávratně přišli o 571 druhů rostlin. Ty navíc vymírají dvakrát rychleji než savci, ptáci a obojživelníci dohromady. Ukázala to nová obsáhlá studie odborného časopisu Nature.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Od roku 1900 zmizely každoročně tři druhy semenných rostlin. Podle vědců, kteří studii sestavili, jde o alarmující čísla - je to 500krát rychlejší vymírání druhů, než k jakému dochází přirozeným výběrem.

Rostliny vymírají především na ostrovech a v tropických oblastech. Úplně největší počet vyhynulých druhů zaznamenala americká Havaj, kde od roku 1900 zmizelo 79 druhů rostlin. Hned za ní je Jihoafrická republika, která přišla o 37 druhů. Mezi další nejohroženější oblasti patří Brazílie, Indie nebo Madagaskar.

V České republice za posledních sto let podle studie nevyhynula žádná rostlina.

Tropy jsou však oproti střední Evropě obzvlášť rozmanité a rostou zde nejkvalitnější dřeviny vhodné na těžbu. Právě proto jsou stromy a keře nejohroženější. Mezi navždy vyhynulé rostliny patří třeba santalové dřevo z Chile nebo endemický druh oliv ze Svaté Heleny, ostrova na jihu Atlantského oceánu.

Obsáhlou studii o vymírání rostlin, která vyšla v pondělí v časopisu Nature, vypracovali vědci ze Stockholmské univerzity a britské Královské botanické zahrady v Kew. Sestavili databázi více než 330 tisíc druhů rostlin, aby ukázali skutečnou míru vymírání druhů, která nestojí jen na odhadech, ale na reálných číslech. Což odpovídá i celkovému odhadovanému počtu druhů rostlin na planetě.

"Poprvé máme přehled o tom, které rostliny už neexistují, odkud zmizely a jak rychle se to děje," cituje britský server BBC Aelys Humphreysovou ze Stockholmské univerzity, která doufá, že dokument pomůže lidstvu poučit se a alespoň zachránit ty druhy, jež jsou "jen" ohrožené.

Špatná zpráva i pro lidi

Příčinou rychlého mizení rostlin je z velké části lidská činnost. Lidé často nešetrně zacházejí s půdou, kácejí lesy, plýtvají vodou a špatně hospodaří. 

Studie vyšla jen měsíc po zprávě OSN o devastujícím dopadu lidské činnosti na přírodu. Podle ní je kvůli lidem blízko vyhynutí jeden milion druhů rostlin a zvířat. Už před dvěma lety přitom vědci varovali, že se Země nachází v šesté vlně vymírání druhů.

Vymírání rostlin má vážné následky pro život na Zemi - když zmizí jeden druh, ovlivní to i živočichy. Rostliny jsou především klíčové pro život a rozmnožování hmyzu. I toho na planetě ale vlivem lidské činnosti a změn klimatu ubývá.

"Přežití milionů jiných druhů je závislé na rostlinách, a to včetně lidí. Takže to, že víme, které rostliny a odkud ztrácíme, nám pomůže i v programech na záchranu živočišných druhů," upozorňuje botanička z britské Královské botanické zahrady Eimear Nic Lughadhaová.

Analýza přišla ale i na jednu pozitivní věc. Některé rostliny, které už byly považovány za vyhynulé, se znovu objevily. Jde například o druh šafránu rostoucího v Chile. Vědci také neustále nacházejí zcela nové rostlinné druhy. Před dvěma lety jich objevili více než 1700.

Video: Biolog varuje před vymíráním hmyzu

Žijeme v době prudkých změn přírody, ubývání hmyzu je varující, říká k jeho vymírání biolog David Storch. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Série explozí v Íránu pokračuje. V Teheránu vybuchly lahve s plynem

Rezidenční budovou v íránské metropoli Teheránu v sobotu otřásl výbuch plynu. Jeden člověk utrpěl zranění. Podle tamních hasičů explodovalo několik tlakových nádob s plynem, jež byly uloženy ve sklepě budovy.

V Íránu v posledních týdnech došlo k řadě výbuchů. V úterý zemřeli dva lidé po explozi na jihu metropole, minulý čtvrtek pak vypukl požár v jaderném provozu v íránském Natanzu, které je centrem programu na obohacování uranu v zemi. Úřady následně uvedly, že tam oheň způsobil rozsáhlé škody. Minulý týden rovněž zemřelo 19 lidí po výbuchu v nemocnici na severu Teheránu, který podle místních činitelů rovněž způsobil únik plynu.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Pekhartův gól pomohl Legii Varšava k polskému titulu

Fotbalista Tomáš Pekhart získal s Legií Varšava polský titul. Český útočník vstřelil úvodní branku utkání 5. kola ligové nadstavby, ve kterém Legia doma porazila Cracovii Krakov 2:0 a má jistotu prvního místa. Pekhart se trefil poprvé od 7. června a celkově popáté v ročníku po zimním příchodu ze španělského druholigového Las Palmas.

V zápase, který byl po poločase na několik minut přerušen kvůli výtržnostem fanoušků, měl Pekhart další šanci na skórování těsně před koncem. Jeho střelu však soupeř před brankovou čárou zblokoval.

Varšavský tým má jistotu titulu, který získalo mužstvo z hlavního města po roční odmlce, dvě kola před koncem nadstavby. Ligu vyhrála Legia počtrnácté, čímž se vyrovnala nejúspěšnějším polským celkům Ruchu Chorzów a Górniku Zabrze.

Další zprávy