Strach z násilí. Ve Fergusonu byl vyhlášen zákaz vycházení

ČTK ČTK
16. 8. 2014 23:29
Missouri se bojí dalších nepokojů, rabování a násilností. Rozhořely se poté, co místní policista před týdnem zastřelil osmnáctiletého černocha Michaela Browna.
Protesty v Misssouri
Protesty v Misssouri | Foto: Reuters

Ferguson (USA) - Mimořádný stav a zákaz vycházení v noci ze soboty  na neděli vyhlásil ve Fergusonu na předměstí St. Louis guvernér amerického státu Missouri Jay Nixon.

Reagoval tím na vlnu nepokojů, rabování a násilností, která následovala poté, co tu místní policista před týdnem zastřelil osmnáctiletého černocha Michaela Browna.

Guvernér Nixon podle agentury AP prohlásil, že stát nedovolí, aby hrstka lidí, která plení obchody a vyvolává násilí, ohrožovala celou obec.

Zákaz vycházení platí od půlnoci místního času do pěti ráno.

Neozbrojeného Browna zabil před týdnem osmadvacetiletý bělošský strážník Darren Wilson. Napětí vyvolává mimo jiné fakt, že v oblasti, kde převládají černoši, tvoří místní policejní sbor téměř samí bílí Američané.

Nepokoje a násilnosti eskalovaly poté, co policie v pátek zveřejnila policistovo jméno a dokumenty, podle nichž Brown těsně před svou smrtí vyloupil obchod.

V noci na sobotu dav několika set lidí napadl a vyraboval obchod, v němž podle policie Brown loupil. Proti policistům házeli lidé lahve se zápalnou směsí, policisté zasahovali gumovými projektily a slzotvorným plynem.

"Sleduje nás celý svět. Je to zkouška toho, zda tato nebo jakákoli jiná komunita dokáže přerušit spirálu strachu, nedůvěry a násilí a nahradí ji mírem, sílou a nakonec spravedlností," citovala agentura Reuters slova, která Nixon vyřkl v kostele poblíž Fergusonu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Vytlačili jsme americký torpédoborec z ruských vod, hlásí Moskva

Ruská vojenská loď vytlačila americký torpédoborec z ruských teritoriálních vod v Japonském moři na Dálném východě, uvedlo v úterý ruské ministerstvo obrany. Torpédoborec USS John S. McCain třídy Arleigh Burke podle Moskvy pronikl dva kilometry za hranici mezinárodních vod do zálivu Petra Velkého, u kterého se nachází i město Vladivostok, kde je velitelství ruského Tichooceánského loďstva.

Americký torpédoborec se podle vyjádření ministerstva, ze kterého citovala agentura Interfax, několik dní plavil v Japonském moři. Ráno narušil ruské teritoriální vody, přestože jej ruský torpédoborec Admirál Vinogradov, označovaný Rusy za velkou protiponorkovou loď, varoval před nepřípustností takového počínání i před možností taranu, tedy úmyslného nárazu ruské lodi do amerického plavidla.

"Po výstraze a změně kurzu Admirála Vinogradova americký torpédoborec okamžitě vplul do neutrálních vod. Opakované pokusy znovu vplout do ruských vod nepodnikl," konstatovalo ministerstvo.

Americké námořnictvo reagovalo prohlášením, že torpédoborec John S. McCain "uplatnil právo na plavbu" v dané oblasti, na kterou Rusko vznáší "přehnané nároky". Námořnictvo nezveřejnilo podrobnosti o incidentu. Uvedlo nicméně, že americká loď se plavila v oblasti, kterou USA za ruské teritoriální vody neuznávají. Oblast je sporná od roku 1984, kdy ji za součást svých vod označil Sovětský svaz. Rusko na nároku trvá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy