Černošský mladík zastřelený ve Fergusonu prý přepadl obchod

ČTK ČTK
16. 8. 2014 9:50
Nejasnosti ve vyšetřování ale trvají. Policista v době střelby totiž o údajném loupežném přepadení nevěděl.
Velitel státních policistů ve Fergusonu Ron Johnson. Ilustrační foto
Velitel státních policistů ve Fergusonu Ron Johnson. Ilustrační foto | Foto: Reuters

New York - Černošský mladík Michael Brown, kterého minulý víkend v americkém městě Ferguson zastřelil policista, byl podezřelý z loupeže v místním obchodu, které se měl dopustit těsně před svou smrtí. Přepadení zachytily záběry bezpečnostních kamer, které dnes zveřejnil americký tisk.

Policista, který Browna zastřelil, ale podle všeho o loupeži nevěděl. Incident vyvolal ve Fergusonu nepokoje, demonstrace proti policejní brutalitě se během týdne rozšířily i do dalších amerických měst.

Neozbrojeného Browna zabil osmadvacetiletý strážník Darren Wilson. Podle policie došlo k potyčce mezi Wilsonem, Brownem a jeho nejmenovaným společníkem a policista byl zraněn. Někteří svědci tvrdí, že Brown začal prchat, jiní lidé prohlašují, že dal ruce nad hlavu, policie zase, že se snažil Wilsonovi vzít zbraň.

Policie incident spíše zamlžuje

Sled osudových událostí je ale stále nejasný a informace, které zveřejňuje místní policie, incident spíš zamlžují, píše agentura Reuters. Ukazuje se totiž, že policista Wilson v době střelby na Browna o údajném loupežném přepadení nic nevěděl.

Šéf fergusonských policistů Tom Jackson v pátek na tiskové konferenci oznámil, že Wilson černošského mladíka napomínal za chůzi ve vozovce. "Kráčel uprostřed silnice a blokoval dopravu. To je všechno," řekl Jackson.

Příbuzní zastřeleného chlapce podle BBC připouštějí, že Brown "nebyl bezúhonný" a loupeže se zřejmě dopustil. Postup policie je ale podle nich veden snahou "ospravedlnit vraždu, která byla fakticky popravou".

Kusé a zmatené policejní informace, stejně jako skutečnost, že místní policejní sbor tvoří téměř samí běloši, vyvolává ve městě silné napětí. I v noci na dnešek ve Fergusonu lidé demonstrovali proti postupu policie. Na rozdíl od dřívějších dnů se ale protesty obešly bez násilných incidentů.

Na neděli místní aktivisté připravují další protestní akci, do níž se zapojí i členové Brownovy rodiny. Organizátoři demonstrace vyzývají obyvatele Fergusonu, aby během akce zachovali klid a pořádek.

 

Právě se děje

před 38 minutami

EU by měla být lídrem v přechodu na udržitelný rozvoj, uvedli prezidenti včetně Zemana

Evropská unie by měla být světovým lídrem v přechodu na udržitelný a klimaticky neutrální rozvoj. Ve společném prohlášení to uvedli prezidenti zemí Evropské unie včetně českého prezidenta Miloše Zeman. Dokument vydali k nedělnímu Dni Evropy a ke konferenci o budoucnosti Evropy, která v neděli začíná.

Evropští lídři vyzvali občany EU, aby využili konference, která podle nich představuje jedinečnou příležitost k formování společné budoucnosti. "Může se zdát, že za současného stavu není dostatek času na zevrubnou diskusi o budoucnosti Evropy. Právě naopak, pandemie covid-19 nám připomněla, co je v našich životech skutečně důležité: naše zdraví, náš vztah k přírodě, náš vztah s ostatními lidmi, vzájemná solidarita a spolupráce," uvedli.

Pandemie podle nich otevřela otázky o způsobu, jakým obyvatelé Evropy žijí své životy. "Ukázala silné stránky evropské integrace, ale i její slabiny. Musíme si o tom všem promluvit," uvedli představitelé EU.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Klub pražských zastupitelů Spojených sil odvolal z funkce předsedy Pospíšila

Zastupitelé koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) v pátek odvolali z funkce předsedy zastupitelského klubu europoslance a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Důvodem je jeho časové zaneprázdnění. Ve funkci ho nahradil předseda magistrátního výboru pro dopravu Pavel Richter (TOP 09). Potvrdilo to několik zastupitelů Spojených sil. Pospíšil byl spolu s Hanou Kordovou Marvanovou (STAN) lídrem kandidátky Spojených sil ve volbách v roce 2018. Pospíšil rozhodnutí respektuje a nadále se bude věnovat pražské politice a výkonu mandátu zastupitele.

Pro odvolání Pospíšila hlasovalo sedm ze 13 zastupitelů Spojených sil. O možném odvolání mluvilo už několik týdnů a důvodem byla mimo jiné právě Pospíšilova vytíženost jako poslance v Evropském parlamentu, tak ve vedení pražské TOP 09. Klub na magistrátu ani zastupitelstvo Pospíšil neopouští.

"Respektuji rozhodnutí. Mám čisté svědomí a odcházím nezhrzen. V žádném případě neodcházím z pražské politiky a nadále se plně budu věnovat výkonu mandátu zastupitele," řekl Pospíšil. Důvody odvolání považuje za zástupné a za mocenský boj v klubu. "Dál to ale nechci rozvádět. Stál jsem spolu s Hanou Marvanovou u zrodu Spojených sil, což je úspěšný politický projekt, a dál budu naplňovat politický program," dodal. V metropoli má silnou podporu pražské TOP 09, proto neodstoupil v uplynulých týdnech sám, ale čekal na odvolání, řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy