Černošský mladík zastřelený ve Fergusonu prý přepadl obchod

ČTK ČTK
16. 8. 2014 9:50
Nejasnosti ve vyšetřování ale trvají. Policista v době střelby totiž o údajném loupežném přepadení nevěděl.
Velitel státních policistů ve Fergusonu Ron Johnson. Ilustrační foto
Velitel státních policistů ve Fergusonu Ron Johnson. Ilustrační foto | Foto: Reuters

New York - Černošský mladík Michael Brown, kterého minulý víkend v americkém městě Ferguson zastřelil policista, byl podezřelý z loupeže v místním obchodu, které se měl dopustit těsně před svou smrtí. Přepadení zachytily záběry bezpečnostních kamer, které dnes zveřejnil americký tisk.

Policista, který Browna zastřelil, ale podle všeho o loupeži nevěděl. Incident vyvolal ve Fergusonu nepokoje, demonstrace proti policejní brutalitě se během týdne rozšířily i do dalších amerických měst.

Neozbrojeného Browna zabil osmadvacetiletý strážník Darren Wilson. Podle policie došlo k potyčce mezi Wilsonem, Brownem a jeho nejmenovaným společníkem a policista byl zraněn. Někteří svědci tvrdí, že Brown začal prchat, jiní lidé prohlašují, že dal ruce nad hlavu, policie zase, že se snažil Wilsonovi vzít zbraň.

Policie incident spíše zamlžuje

Sled osudových událostí je ale stále nejasný a informace, které zveřejňuje místní policie, incident spíš zamlžují, píše agentura Reuters. Ukazuje se totiž, že policista Wilson v době střelby na Browna o údajném loupežném přepadení nic nevěděl.

Šéf fergusonských policistů Tom Jackson v pátek na tiskové konferenci oznámil, že Wilson černošského mladíka napomínal za chůzi ve vozovce. "Kráčel uprostřed silnice a blokoval dopravu. To je všechno," řekl Jackson.

Příbuzní zastřeleného chlapce podle BBC připouštějí, že Brown "nebyl bezúhonný" a loupeže se zřejmě dopustil. Postup policie je ale podle nich veden snahou "ospravedlnit vraždu, která byla fakticky popravou".

Kusé a zmatené policejní informace, stejně jako skutečnost, že místní policejní sbor tvoří téměř samí běloši, vyvolává ve městě silné napětí. I v noci na dnešek ve Fergusonu lidé demonstrovali proti postupu policie. Na rozdíl od dřívějších dnů se ale protesty obešly bez násilných incidentů.

Na neděli místní aktivisté připravují další protestní akci, do níž se zapojí i členové Brownovy rodiny. Organizátoři demonstrace vyzývají obyvatele Fergusonu, aby během akce zachovali klid a pořádek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy