Zásah u St. Louis rozvířil debaty o příliš ozbrojené policii

Petr Jemelka ČTK Petr Jemelka, ČTK
Aktualizováno 15. 8. 2014 21:39
Policie odtajnila jméno muže, jenž zastřelil černošského mladíka. Město v americkém Missouri už několik dnů bouří.
Dočasný policejní velizel ve Fegusonu Ron Johnson.
Dočasný policejní velizel ve Fegusonu Ron Johnson. | Foto: Reuters

Ferguson - Dohled nad bezpečností v americkém městě Ferguson, kde místní policista v sobotu zastřelil neozbrojeného černošského mladíka, převzali státní policisté.

Guvernér Missouri Jay Nixon tak zareagoval na čtyřdenní nepokoje, které se ve městě nedaleko St. Louis po víkendovém incidentu rozpoutaly.

Brownova rodina je pobouřena tím, že se policie z oběti snaží učinit viníka obviněním z krádeže. Guvernér Nixon k tomu řekl, že nelze činit závěry, dokud nebude incident plně objasněn. Případ vyšetřuje místní policie i Federální úřad pro vyšetřování.

Snímky policejních zásahů proti demonstrujícím ve Fergusonu v USA rozvířily debatu o nepřiměřeném ozbrojování policie. Republikánský člen Sněmovny reprezentantů Hank Johnson prohlásil, že až Kongres v září obnoví činnost, navrhne zákon na omezení vyzbrojování policie.

"Naše ulice by měly sloužit obchodníkům a rodinám k odpočinku, neměly v nich být tanky a policisté s útočnými puškami," řekl. Ferguson ve čtvrtek navštívila senátorka Claire McCaskillová, která řekla, že je třeba "situaci demilitarizovat".

Svědci: Brown policistu neohrožoval

Olej do ohně tento týden přilily výpovědi očitých svědků, podle nichž osmnáctiletý Michael Brown strážníka neohrožoval, naopak zvedal ruce na znamení, že není ozbrojen.

Ferguson nebude znám jako komunita, kterou rozeštvalo násilí, ale naopak jako komunita, jež se semkla a společně ho překonala.

Také proto byl velením policie ve Fegrusonu dočasně pověřen kapitán dálniční policie Ron Johnson, který je sám Afroameričan a ve městě podle svých slov vyrostl.

"To, aby se nám podařilo dostat ze začarovaného kruhu násilí, považuji za svou osobní záležitost," prohlásil podle zpravodajského serveru CBS News na čtvrteční tiskové konferenci.

"Ferguson nebude znám jako komunita, kterou rozeštvalo násilí, ale naopak jako komunita, jež se semkla a společně ho překonala," dodal guvernér Nixon.

Zatím to funguje

Opatření rychle přineslo své ovoce. V noci na pátek sice do ulic znovu vyšly stovky lidí, ke střetům se strážci pořádku ale nedošlo - průvod šel pokojně podél státních policistů.

V předchozích dnech přitom policie po agresi ze strany rozvášněného davu sáhla po slzném plynu a protestní akci opakovaně rozehnala.

Americký ministr spravedlnosti Eric Holder zásahy nepřímo zkritizoval, když prohlásil, že "policejní odpověď na demonstrace musí být taková, aby napětí snižovala, ne ho provokovala". Policisté se ale brání a tvrdí, že po nich demonstranti házeli Molotovovy koktejly.

K událostem v 21tisícovém městě se už vyjádřil i šéf Bílého domu Barack Obama.

"Vím, že jsou emoce ještě čerstvé a verze toho, k čemu došlo, se liší. Pamatujme ale, že jsme všichni členové jedné americké rodiny. Spojují nás společné hodnoty, k nimž patří víra v rovnost před spravedlností, úcta k veřejnému pořádku a právo na mírumilovné veřejné protesty," prohlásil.

Jméno střílejícího policisty zveřejněno

Policie zároveň v pátek zveřejnila jméno policejního důstojníka, který černošského teenagera zastřelil, oznámila, že neporušil předepsané postupy, a disciplinární řízení s ním tedy vedeno nebude.

Jde o strážníka Darrena Wilsona, který u fergusonského sboru působí šestým rokem.

"Vykonával běžnou hlídku, když zahlédl Browna a jeho kamaráda, k potyčce došlo poté, co je policista vyzval, aby uhnuli na stranu," prohlásil fegrusonský policejní šéf Thomas Jackson.

Nepotvrdily se tedy informace hacktivistické skupina Anonymous, která přišla s tvrzením, že se jí podařilo nabourat do databáze obsahující záznam radiové komunikace policejních hlídek s dispečinkem a údajně na jeho základě zveřejnila jiné jméno.

 

Právě se děje

Další zprávy