Kongres již dříve připsal odpovědnost za Chášukdžího vraždu, která se stala na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, saúdskému korunnímu princi Muhammadu bin Salmánovi. Rijád zapojení prince do vraždy odmítl. Trump trvá na tom, že i kdyby se toto podezření potvrdilo, zůstane Saúdská Arábie neochvějným americkým partnerem.
Senát, který je pod kontrolou republikánů, ve středu rezoluci schválil poměrem 54 hlasů proti 46. Návrh, na jehož vzniku se podílel i nezávislý senátor Bernie Sanders ucházející se o prezidentskou nominaci Demokratické strany, podpořilo i několik republikánů. Díky tomu rezoluce prošla.
Návrh nyní posoudí Sněmovna reprezentantů, kde mají většinu demokraté, takže se očekává hladké schválení. Trump již pohrozil vetem a uvedl, že text návrhu vychází z chybných předpokladů. Varoval, že kdyby takovéto opatření skutečně vstoupilo v platnost, znamenalo by to oslabení amerického vlivu v regionu.
Rezoluce žádá ukončit veškeré americké vojenské nasazení v konfliktu, které nebude mít souhlas Kongresu, a to včetně americké pomoci v určování cílů pro letecké údery.
Senát podobnou rezoluci přijal již loni v prosinci, ale sněmovna, tehdy pod kontrolou republikánů, ji odmítla.
Saúdská Arábie stojí v čele koalice, která od roku 2015 pomáhá jemenským vládním vojskům v boji proti šíitským povstalcům podporovaným Íránem. Konflikt si od svého začátku vyžádal tisíce lidských životů a miliony lidí uvrhl do humanitární krize.