V první reakci na výsledek voleb do Kongresu prezident Donald Trump na Twitter napsal, že šlo o úžasné vítězství.
Jeho republikáni ale ve skutečnosti ztratili většinu ve Sněmovně reprezentantů a od ledna, až začne nový Kongres pracovat, se Trump bude muset dělit o moc s demokraty.
Tremendous success tonight. Thank you to all!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) November 7, 2018
Šéf Bílého domu se s touto novou realitou podle amerických médií nevyrovnává úplně snadno. Začalo to hned první den po volbách na tiskové konferenci, kde Trump odmítal odpovídat na nepříjemné dotazy a dostal se do ostré slovní přestřelky s reportérem stanice CNN Jimem Acostou.
Bílý dům pak Acostovi zrušil akreditaci. CNN ovšem následně Bílý dům zažalovala za údajné porušení prvního dodatku ústavy o svobodě projevu a volném přístupu k informacím.
Verdikt soudu ve Washingtonu, který už v úterý vyslechl argumenty obou stran, se očekává v nejbližších dnech.
Personální zemětřesení v Bílém domě
Trump se mezitím pustil do personálního úklidu. Hned druhý den po volbách vyhodil ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse a na jeho místo jmenoval dosavadního šéfa jeho kanceláře Matthewa Whitakera.
Touto výměnou ovšem podle amerických médií rošády v Trumpově týmu a v celé administrativě ani zdaleka neskončily. Nespokojený Trump se prý už rozhodl, že odvolá i ministryni pro vnitřní bezpečnost Kirstjen Nielsenovou.
Ta byla dosud chráněnkyní šéfa kanceláře Bílého domu Johna Kellyho. Jenže také on je nyní ohrožen, Trump údajně zvažuje i jeho vyhazov. Už před volbami se navíc spekulovalo o vratké pozici ministra obrany Jima Mattise.
K personálnímu konfliktu došlo i mezi první dámou Melanií Trumpovou a Mirou Ricardelovou, zástupkyní poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona. Obě ženy se měly dostat do sporu během nedávné africké cesty Melanie Trumpové, která si nyní vynutila odchod Ricardelové z Bílého domu.
Nespokojeně, v útočné náladě, Trump působil i během krátké cesty do Francie, kde se minulý víkend zúčastnil připomínky konce první světové války. Trump tam strávil 43 hodin, dozvuky jeho střetu s evropskými politiky ale rezonují v médiích na obou stranách Atlantiku doteď.
Na ostří nože s Macronem
K první rozmíšce mezi Trumpem a Evropany došlo už během jeho letu do Paříže, kdy mu telefonovala britská premiérka Theresa Mayová. Mayová měla prezidentovi pogratulovat, že jeho republikáni ve volbách do Kongresu posílili svoji většinu v Senátu.
Odpovědí jí ovšem byl, jak uvedl list Washington Post, Trumpův kritický výbuch, při kterém Mayové vyčetl, že Británie je měkká ve své politice vůči Íránu.
Dusnou atmosféru mezi Donaldem Trumpem a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem pak v Paříži přímo sledovaly televizní kamery. Macron ve svém projevu sice Trumpa přímo nejmenoval, ale zcela jasně na něj zaútočil, když kritizoval jeho nedávnou obhajobu nacionalismu.
The problem is that Emmanuel suffers from a very low Approval Rating in France, 26%, and an unemployment rate of almost 10%. He was just trying to get onto another subject. By the way, there is no country more Nationalist than France, very proud people-and rightfully so!........
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) November 13, 2018
Trump se tím podle amerických médií cítil osobně uražen a své nespokojenosti dal následně průchod na Twitteru.
"Problém je, že Emmanuel Macron má ve Francii podporu jen 26 procent a nezaměstnanost je takřka desetiprocentní," napsal Trump. V dalším vzkazu se pak vrátil k předchozímu Macronovu rozhovoru pro francouzská média, ve kterém Macron mluvil o nutnosti vybudování evropské armády.
Trump si do Macrona drsně rýpl, když napsal, že v druhé světové válce se podle něho poražení Francouzi "už začínali učit německy", než jim Spojené státy přišly na pomoc.
Sám Macron nechtěl roztržku dál eskalovat. Uvedl, že "nedělá politiku či diplomacii prostřednictvím Twitteru". Mluvčí jeho vlády ovšem sdělil, že Trumpovo počínání postrádá "základní slušnost". Trump totiž své kritické vzkazy na adresu Macrona a Francie posílal v den, kdy si Paříž připomínala třetí výročí teroristických útoků, při kterých bylo zabito 130 lidí.
Emmanuel Macron suggests building its own army to protect Europe against the U.S., China and Russia. But it was Germany in World Wars One & Two - How did that work out for France? They were starting to learn German in Paris before the U.S. came along. Pay for NATO or not!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) November 13, 2018
Obchodní válka na obzoru?
Donald Trump ovšem svoji nespokojenost přenesl i do další oblasti, kde válčí s Evropany od samotného nástupu do úřadu. Do obchodních vztahů. Kritizoval Francii, že znevýhodňuje americké producenty vín, protože na dovoz vína do Francie platí vysoká cla.
"Nespravedlivé, musí se to změnit," napsal Trump ve vzkazu, kterým zároveň předznamenal další kolo složitých obchodních jednání mezi EU a USA. Ta od středy ve Washingtonu vede evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová s Trumpovým obchodním zmocněncem Robertem Lighthizerem.
On Trade, France makes excellent wine, but so does the U.S. The problem is that France makes it very hard for the U.S. to sell its wines into France, and charges big Tariffs, whereas the U.S. makes it easy for French wines, and charges very small Tariffs. Not fair, must change!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) November 13, 2018
Podle informací deníku New York Times vývoj nevypadá nadějně. Přitom během červencové návštěvy v Bílém domě ještě předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker uvedl, že Trump ustoupil od své hrozby na zavedení cel na dovoz aut do USA.
Podle Malmströmové, jak ji citovaly New York Times, se jí teď ale "nedostalo ujištění", že tento Trumpův slib skutečně platí. A nedaří se ani vyřešit otázku již uvalených amerických cel na dovoz evropské oceli a hliníku do USA.
Na Trumpa se navíc řítí ještě jedna špatná zpráva - ohledně dopočítávání hlasů v dosud nerozhodnutých okrscích ve volbách do Kongresu. V soubojích o Sněmovnu reprezentantů se totiž většina těchto zbývajících výsledků postupně přiklání na stranu demokratů.
Ti potřebovali k zisku většiny 23 nových křesel, ve čtvrtek už jich měli 36. V některých státech, které budou klíčové v prezidentských volbách v roce 2020, se navíc ukázalo, že Trump ztratil část voličů, kteří mu dali hlas v roce 2016.