Po Iráku se rozpadá Afghánistán. Volby nechce nikdo prohrát

Martin Novák Martin Novák
17. 7. 2014 10:09
Tálibán neslábne, o čemž svědčí i smrt pěti českých vojáků a nejhorší atentát od roku 2001. Tálibán ale není jediný problém.
Výbuch na tržišti východně od Kábulu v úterý připravil o život přes 90 lidí.
Výbuch na tržišti východně od Kábulu v úterý připravil o život přes 90 lidí. | Foto: Reuters

Kábul/Praha - Čeští vojáci v Afghánistánu pomáhají afghánské vládě proti Tálibánu, ale kvůli sporům o prezidentské volby bude asijská země možná mít brzy vlády dvě.

A pokud Tálibán po odchodu mezinárodních jednotek ovládne část jižního Afghánistánu, kde je nejsilnější, budou vlády dokonce tři.

Podobně jako v Iráku, kde vedle vlády v metropoli Bagdádu vytvořili svůj chalífát radikální islamisté na severozápadě a Kurdové chystají ve svých oblastech na severovýchodě na podzim referendum o nezávislosti.

Spor o to, kdo vyhrál prezidentské volby, hrozí vyústit ve vytvoření odštěpeneckého státu v několika severoafghánských provinciích. Bývalý ministr zahraničí Abdalláh Abdalláh tvrdí, že hlasování provázely podvody, a neuzná vítězství svého rivala Ašrafa Gháního.

Deník New York Times na základě výpovědi jednoho z amerických diplomatů napsal, že Abdalláh a jeho lidé chystali nebo stále chystají vyhlášení vlastní vlády nad třemi severoafghánskými provinciemi, nebo dokonce útok na prezidentský palác v Kábulu.

To byl také důvod toho, proč šéf americké diplomacie John Kerry přispěchal do Kábulu, aby se sešel s Abdalláhem i Gháním a pokusil se je přimět k dohodě.

Hlasy se mají přepočítat, což ale nezaručuje, že jeden nebo druhý kandidát výsledky uzná.

Abdalláh je Tádžik, zatímco Ghání – bývalý ministr financí a ekonom ve službách Světové banky – Paštún. Největší podíl v populaci mají právě Paštúni, z nichž se bez ohledu na režim většinou rekrutovali vládci Afghánistánu.

Tádžikové žijí hlavně na severu, kde také měl Abdalláh největší podporu.

Abdalláh Abdalláh (vlevo) a Ašraf Ghání na společné tiskové konferenci.
Abdalláh Abdalláh (vlevo) a Ašraf Ghání na společné tiskové konferenci. | Foto: Reuters

Podle New York Times Abdalláhovi telefonoval Barack Obama a odrazoval ho od jakýchkoliv "neuvážených akcí". Kerry pohrozil, že USA nedají žádnou finanční nebo bezpečnostní pomoc nikomu, kdo se moci chopí nezákonně.

"Intervenovali jsme tak rychle proto, aby ani neuvažovali o puči nebo podobném vývoji, protože to by byla pro zemi katastrofa. Bylo to tak vážné, že se do toho vložili i prezident a ministr zahraničí, což se neděje každý den," řekl novinářům americký velvyslanec v Kábulu James Cunningham.

Volby provází mnoho nejasností. První kolo podle oficiálních výsledků vyhrál Abdalláh s 45 procenty, Ghání dostal 31 procent. Minulý týden volební komise oznámila, že druhé kolo vyhrál Ghání s 56 procenty. Výsledek prý mohou změnit stížnosti a přepočítávání.

Abdalláh oznámil, že má důkazy o falšování ve prospěch Gháního. Například odposlech hovoru předsedy jednoho volebního okrsku, který s podřízenými diskutuje o dodávání dodatečných lístků do uren.

Konflikt se odehrává na pozadí rostoucího násilí a terorismu. Tálibán jako každý rok v létě stupňuje svoji aktivitu, což se podepsalo na smrti pěti českých vojáků minulý týden u Bagrámu, na úterním sebevražedném atentátu na tržišti východně od Kábulu. Ten si vyžádal přes devadesát obětí, což je nejvíce od pádu Tálibánu na konci roku 2001.

Dnes Tálibánci dokonce zaútočili na mezinárodní letiště v Kábulu.

Mezinárodní jednotky mají opustit Afghánistán v roce 2016. Tálibán se jim nepodařilo zničit, stejně tak zatím na tento úkol nestačí afghánská armáda a policie.

Je nepravděpodobné, že by Tálibán znovu ovládl skoro celou zemi jako v devadesátých letech (kontroloval tehdy devadesát procent Afghánistánu), ale na jihu je silný a některých provincií se může zmocnit.

Jak Ghání, tak Abdalláh patří k dlouholetým odpůrcům Tálibánu a radikálních islamistů. Ghání žil v emigraci, Abdalláh patřil mezi hlavní představitele opoziční Severní aliance, která s Tálibánem bojovala.

Foto: Aktuálně.cz

K tomuto politikovi se také váže dnes už spíš úsměvná historka, související s Českou republikou. Ještě v době, kdy byl v Kábulu u moci Tálibán, přijel jako zástupce opozice na návštěvu Prahy. Tehdejší ministr zahraničí Jan Kavan se s ním však odmítl setkat.

Když o několik let později přiletěla do Kábulu česká delegace v čele s premiérem Vladimírem Špidlou, Abdalláh už byl ministrem zahraničí. "Recipročně" se ovšem s českými politiky nesešel.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 6 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy