Zemřel voják zraněný v Afghánistánu. Byl vzorem pro ostatní

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 14. 7. 2014 15:49
Devětatřicetiletý rotmistr zemřel dva dny po převozu do Prahy. Úterní útok sebevražedného atentátníka nepřežilo pět českých vojáků.
Snímek z příletu ostatků čtveřice padlých vojáků.
Snímek z příletu ostatků čtveřice padlých vojáků. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Těžce zraněný voják, který byl po útoku na českou jednotku v afghánském Bagrámu převezen do Prahy, v pondělí dopoledne zemřel v Ústřední vojenské nemocnici.

O úmrtí devětatřicetiletého rotmistra Jaroslava Lieskovana informoval mluvčí generálního štábu armády Jan Šulc.

Upřímnou soustrast vyjádřil rodině náčelník generálního štábu Petr Pavel a jménem celé vlády také premiér Bohuslav Sobotka.

"Jaroslav Lieskovan, všemi zvaný Lesák, byl takovou duší jednotky. Měl v armádě odsloužené dlouhé roky, byl pro svoje kolegy z jednotky vždy tím starším a zkušenějším a dodával jim sílu a sebevědomí. V jeho osobě jednotka přichází o hodně," řekl Pavel.

Rotmistr Lieskovan se v americké vojenské nemocnici v Afghánistánu podrobil několika operacím. Na další péči však podle náčelníka vojenské zdravotnické služby Božetěcha Jurenky neměla polní nemocnice vybavení. Proto se lékaři rozhodli navzdory zvýšenému riziku převézt zraněného do Prahy.

Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) v Praze-Střešovicích zraněnému mimo jiné mohla poskytnout náhrady orgánů, které mu selhávaly. "V Afghánistánu pro něj už nemohli udělat více," doplnil Pavel.

Po nedělním příletu do Česka byl transportován vrtulníkem W-3A Sokol do ÚVN. Podle Jurenky měl rotmistr těžké polytrauma a podrobil se záchranným operacím končetin, cévním rekonstrukcím. Podle Pavla mu čeští i američtí lékaři poskytli nadstandardní péči.

"Rád bych poděkoval lékařům jak ze Spojených států amerických, tak z České republiky, kteří zraněnému věnovali maximální možnou péči a do
poslední chvíle se snažili zachránit jeho život," prohlásil Sobotka.

Rotmistr Lieskovan patřil podle jeho spolubojovníků k nejlepším vojákům brigády rychlého nasazení a byl považován za neobyčejně silnou osobnost.

Voják po sobě zanechal tři děti

"I v kritických chvílích měl vždy dobrou náladu, nikdy nepropadal panice,“ vzpomínal na něj minulý týden v rozhovoru pro Aktuálně.cz vrchní praporčík elitní brigády rychlého nasazení Miloš Prášil.

Ten do poslední chvíle doufal, že bude moci svému kamarádovi oplatit pomoc a podporu, již mu poskytl v roce 2007, když se samotný Prášil zotavoval z těžkých zranění. "Chodil za mnou do nemocnice a celou tu dobu mě povzbuzoval, abych to zvládl. Držel mi palce, dodával sílu," vzpomínal Prášil.

Lieskovan po sobě zanechal manželku a tři děti, dodal ministr obrany Martin Stropnický (ANO). V České televizi uvedl, že pohřeb vojáka proběhne standardně a s pietou. "Budeme čekat na přání pozůstalých, především manželky," řekl ministr.

Armáda zveřejnila jména čtveřice padlých

V pondělí armáda se souhlasem rodin zveřejnila také jména a fotografie dalších čtyř padlých vojáků. Úterní útok nepřežili četař Ivo Klusák, desátník Libor Ligač, desátník Jan Šenkýř a rotmistr David Beneš.

Pohřební obřady se uskuteční postupně ve dnech 17., 18. a 21. července v Chomutově, Hradci Králové, Týništi nad Orlicí a Jičíně.

"Všichni vojáci budou mimořádně povýšeni," uvedl Pavel a dodal, že vojenský pohřeb armáda nabídne i rodině Lieskovana.

Armádní kolegové vypsali na pomoc rodinám padlých vojáků finanční sbírku. Lidé mohou přispět na účet 44665522/0800, variabilní symbol 916.

Vojáci byli součástí strážní jednotky, která hlídá leteckou základnu Bagrám. Jejich úkolem je hlídkovat ve dvacetikilometrovém okolí základny, zabraňovat raketovým útokům nebo zjišťovat informace od civilistů. Hlídka v úterý kontrolovala místo odpaliště raket poblíž spojenecké základny Bagrám. Vojáci mluvili s místními obyvateli, když se mezi nimi odpálil útočník. Kromě Čechů zahynuli také dva afghánští policisté a několik civilistů.

Současnou strážní jednotku hlídající leteckou základnu Bagrám tvoří 150 vojáků ze 41. mechanizovaného praporu ze Žatce a 43. výsadkového praporu z Chrudimi. Doplňují je vojáci z dalších útvarů české armády. Na místě jsou od dubna. Od října by je měli vystřídat kolegové ze 72. mechanizovaného praporu Přáslavice.

Do Afghánistánu se nyní chystají vojáci, kteří nahradí pět padlých. Odletí v nejbližších dnech.

Včetně pondělního úmrtí česká armáda v afghánské misi ztratila deset mužů. Úterní útok s pěti oběťmi byl nejtragičtější.

V noci na neděli čelili čeští vojáci v Afghánistánu dalšímu útoku. Hlídka při něm byla napadena střelnými zbraněmi a protitankovými granáty. Voják ve střelecké věži vozidla utrpěl středně těžká zranění.

"Jeho stav je stabilizovaný a toho času je mimo bezprostřední ohrožení života. Utrpěl mnohočetné poranění kostí a měkkých tkání," popsal Jurenka.

Stropnický hodlá příští týden zveřejnit celkovou analýzu situace českých vojáků v Afghánistánu, zejména s důrazem na jejich bezpečnost.

 

Právě se děje

před 18 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel požárů, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Archeologové nedaleko Říma objevili ostatky devíti neandertálců

Archeologové objevili nedaleko Říma ostatky devíti neandertálců, oznámilo italské ministerstvo kultury. Nejstarší nález pochází z doby před 100 tisící lety, stáří kostí zbývajících osmi neandertálců se odhaduje na 50 až 68 tisíc let. V jeskyni Guattari, kde byly kosti nalezeny, panovaly podle archeologů výborné podmínky pro jejich konzervaci.

"Všichni byli dospělí, jen snad jeden byl v mladistvém věku," uvedl vedoucí archeologů Francesco Di Mario. Ve stejných jeskyní se už dříve našly ostatky dvou neandertálců. Vysoký počet nálezů podle Di Maria ukazuje na to, že v okolí žila relativně velká populace. Archeologové v současnosti provádějí další průzkum jeskynního komplexu, při kterém narazili hlavně na kosti zvířat a některých vyhynulých druhů.

Italský ministr kultury označil nález za mimořádný. Podle něj "obohatí vědecký výzkum o neandertálských mužích".

Zdroj: ČTK
Další zprávy