Padlí vojáci z Afghánistánu budou doma pohřbeni s poctami

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 14. 7. 2014 11:40
Pohřební obřady se uskuteční 17., 18. a 21. července v Chomutově, Hradci Králové, Týništi nad Orlicí a Jičíně. Armáda zveřejnila jména padlých.
Nahoře zleva rotmistr David Beneš, četař Ivo Klusák. Dole zleva desátník Libor Ligač, desátník Jan Šenkýř.
Nahoře zleva rotmistr David Beneš, četař Ivo Klusák. Dole zleva desátník Libor Ligač, desátník Jan Šenkýř. | Foto: Generální štáb AČR

Praha - Čtyři čeští vojáci, kteří v Afghánistánu padli za oběť sebevražednému atentátníkovi, budou pohřbeni s vojenskými poctami ve svých domovských městech.

Prezident Miloš Zeman jim 28. října udělí medaili za hrdinství. Na pohřby se však nechystá, informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Armáda se souhlasem rodin zveřejnila jména a fotografie čtveřice vojáků. Úterní útok nepřežili četař Ivo Klusák, desátník Libor Ligač, desátník Jan Šenkýř a rotmistr David Beneš.

Pohřební obřady se uskuteční postupně ve dnech 17., 18. a 21. července v Chomutově, Hradci Králové, Týništi nad Orlicí a Jičíně.

"Armáda České republiky ztratila čtyři své muže, respektované profesionály a kolegy, vojáky tělem i duší. V mysli všech vojáků, kolegů a kamarádů však budou žít navždy," uvedla mluvčí generálního štábu armády Jana Růžičková. Zároveň požádala, aby veřejnost respektovala lidský rozměr tragédie a zármutek blízkých.

Klusák se narodil v roce 1980, nastoupil do armády v červenci 2000 a po celou dobu své profesní kariéry byl příslušníkem 43. výsadkového praporu v Chrudimi. Ze základní pozice pancéřovníka postupně postoupil přes řidiče až na staršího operátora velitelského družstva 2. výsadkové roty. Sloužil v šesti zahraničních misích, z toho čtyřikrát v Afghánistánu. Pohřben bude 21. července v Jičíně.

O rok mladší Ligač byl u 43. výsadkového praporu v Chrudimi pouze o tři měsíce kratší dobu. U této jednotky začínal u minometného družstva, poté postoupil přes družstvo AGS a odstřelovače až na střelce výsadkového družstva. V Afghánistánu byl dvakrát. Poslední rozloučení s Ligačem proběhne 18. července v Týništi nad Orlicí.

Šenkýř se narodil v roce 1975. Po absolvování přípravné služby byl v roce 2006 zařazen na pozici řidiče jednotek u tehdejší 14. brigády logistické podpory a následně u 13. dělostřelecké brigády. K 43. výsadkovému praporu do Chrudimi byl přeložen v dubnu 2011. V zahraniční misi byl poprvé. S Šenkýřem se lidé budou moci rozloučit 18. července v Hradci Králové.

O den dříve bude v Chomutově pohřben Beneš, který se narodil v roce 1986 a vojákem byl od ledna 2006. V Afghánistánu byl třikrát. V armádě působil nejprve jako střelec, poté velitel družstva a zástupce velitele čety u 41. mechanizovaného praporu v Žatci.

Další Čech je ve vážném stavu

Vojáci byli součástí strážní jednotky, která hlídá leteckou základnu Bagrám. Jejich úkolem je hlídkovat ve dvacetikilometrovém okolí základny, zabraňovat raketovým útokům nebo zjišťovat informace od civilistů. Sebevražedný atentátník je zabil ve chvíli, kdy mluvili s civilisty. Kromě Čechů zahynuli také dva afghánští policisté a několik civilistů.

Těžce zraněn byl také další Čech. Do vlasti ho přepravil v neděli vojenský speciál. Je ve velmi vážném stavu. Dalšímu útoku čeští vojáci čelili v noci na neděli, při střelbě byl zraněn jeden voják.

"Musíme reagovat na to, že došlo k opakování útoku na naší patrolu, to nemůžeme nechat bez povšimnutí," řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Zároveň podle něj ale platí, že Česko má alianční povinnost, kterou musí držet. "Nemůžeme dát najevo těm extremistům, že se necháme nějakým způsobem zastrašit. Ale je samozřejmě potřeba z toho vyvodit nějaké důsledky. Charakter těch patrol se může na nějakou dobu změnit," dodal ministr.

Ostatky padlých byly do Česka letecky převezeny ve čtvrtek, po příletu letadla se na kbelském letišti uskutečnil za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana nebo premiéra Bohuslava Sobotky pietní ceremoniál.

Útoky na české vojáky nepovažuje Stropnický za "národnostně cílené". "Je to asi s největší pravděpodobností zvýšená aktivita teroristů," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy