Málem zemřel v lavině bahna a kamení. Český voják vzpomíná na misi v Afghánistánu

Málem zemřel v lavině bahna a kamení. Český voják vzpomíná na misi v Afghánistánu
Miloš Prášil, bývalý vrchní praporčík elitní brigády rychlého nasazení, na cvičení v Doupovských horách.
3. května 2007 uvázl jeden z džípů v afghánské provincii Badakšán. Propadl se při patrole do hlubokého kráteru. Miloš Prášil se ho s kamarádem Koljou Martynovem vydal zachránit.
Lékařka českých vojáků ošetřuje Afghánce, pro něhož je lékařská péče zcela nedostupná. Podobných zákroků i operací mají čeští lékaři za sebou tisíce.
Jednání s místními kmenovými a náboženskými vůdci.
Foto: Archiv 43. výsadkového praporu v Chrudimi
Jan Gazdík Zahraničí Jan Gazdík, Zahraničí
Aktualizováno 4. 9. 2021 11:13
Před čtrnácti lety ho v Afghánistánu zavalila lavina. Přišel přitom o nejbližšího kamaráda a dalšího ztratil při sebevražedném útoku teroristů. Válečný veterán Miloš Prášil nyní po dobytí Kábulu Tálibánem vnímá i sílící pocity zmaru těch, jimž v Afghánistánu padli manželé, tátové, synové či bratři. "Avšak všichni, s nimiž jsem ve styku, přesto věří, že oběť jejich nejbližších nebyla marná," říká.

Miloš Prášil byl vrchním praporčíkem brigády rychlého nasazení. V roce 2007 ho v Afghánistánu zavalila lavina bahna a kamení, když přijel zachraňovat uvázlé kamarády. Přežil jen zázrakem. Následky z těžkých zranění si ponese až do konce života. Dnes nad snímky z posledních tří dnů osudné patroly v květnu 2007 v provincii Badakšán, při níž ztratil nejbližšího kamaráda Kolju Martynova a v další misi i Jaroslava Lieskovana, z jehož pomocí se vrátil do života, přemýšlí, zda to všechno mělo vůbec smysl.

"Z toho konce nemám radost, ale přesto ničeho nelituji. My vojáci jsme tam neprohráli. Porazili jsme teroristy z al-Káidy a dostali i jejího vůdce bin Ládina, hlavu série teroristických útoků včetně toho na Spojené státy," říká Miloš Prášil. V době jeho působení v afghánském rekonstrukčním týmu stavěli Češi školy, závlahové systémy, elektrárny či nepostradatelné mosty. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté pátrají po muži, který v Praze osahával mladu ženu, hrozí mu pět let vězení

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Telefonující ženu napadl dosud neznámý muž v pondělí 20. září kolem 07:00 na Novém Městě. Poté co se k ní zezadu přiblížil, políbil ji na krk a začal osahávat na hýždích. "I přes opakovaný nesouhlas ženy nepřestal a v osahávání mlčky pokračoval několik desítek vteřin," popsal Rybanský. Napadená žena se dala na útěk a před útočníkem se schovala v recepci blízkého hotelu, odkud zavolal policii.

Kriminalistům se podařilo získat záběry podezřelého. Je přibližně 175 centimetrů vysoký, má štíhlou postavu, krátce střižené vlasy a modré oči. V době činu měl na sobě černou mikinu s kapucí a červeným nápisem MC MXCIX, černé tepláky a tmavomodré boty Nike.

Mužovu totožnost zatím policisté neznají. "Pokud ho poznáváte, kontaktujte linku 158," vyzval veřejnost policejní mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy