Tálibán zaútočil na mezinárodní letiště v Kábulu

ČTK ČTK
17. 7. 2014 6:43
Kábulské letiště využívají síly NATO jako svou operační základnu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kábul - Raketový útok proti kábulskému mezinárodnímu letišti dnes podnikli bojovníci afghánského Tálibánu.

Podle informac9 kábulské policie útočníci obsadili dvě rozestavěné budovy severně od letištního areálu, odkud zahájili palbu z raketometů proti letištním budovám.

Letecká doprava byla zastavena, žádný letoun ale střelci nezasáhli.

Afghánská policie útočníky obklíčila a má situaci pod kontrolou, uvedla agentura AP.

"Útok skončil, zóna byla zbavena povstalců a všichni útočníci, kteří se opevnili v rozestavěné budově, byli zabiti," sdělil AFP náčelník kábulské kriminální policie Gúl Agha Hášimí.

V okolí letiště se ozývaly exploze, údajně vyvolané sebevražednými atentátníky. Podle policejních informací byli zatím zabiti nejméně dva bojovníci Tálibánu.

Letiště, které slouží civilnímu provozu i potřebám armády, je údajně nepoškozeno. Kábulské letiště je přísně střežené, jako svou operační základnu ho využívají síly NATO.

Letecké spoje byly odkloněny do Herátu na západě země nebo Mazáre Šarífu na severu. Nad městem hlídkují letouny spojeneckých jednotek ISAF.

Letiště v Kábulu je častým terčem raketových útoků, které ale většinou nezpůsobují větší škody. Frontální útok na letištní areál je vzácností a potvrzuje podle agentury Reuters rostoucí ambice povstalců.

Při útocích Tálibánu zahynulo minulý týden u základny v Bagrámu pět českých vojáků.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Havlíček: Národní plán obnovy chceme ještě v dubnu projednat na vládě

Národní plán obnovy byl podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) v pátek, po diskuzi v rámci členů koalice, poslán do meziresortního připomínkového řízení. To bude trvat několik následujících dnů. Chtěl by, aby ho ještě v dubnu projednala vláda a poté bude okamžitě odeslán Evropské komisi. Řekl to dnes na tiskové konferenci po jednání kabinetu.

Národní plán obnovy má být podkladem pro čerpání peněz z nového fondu Evropské unie. Podle Havlíčka by z něj mohla Česká republika získat 172 miliard korun a dále bude moci čerpat půjčky až do výše asi 405 miliard korun. Na konci března uvedl, že v rámci koalice se jedná o zapojení dalších zhruba 18 miliard korun právě ve formě úvěrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy