Na jedné straně je Čínská lidová republika, nejlidnatější země světa, kde se poprvé objevila nákaza novým koronavirem. A na druhé Čínská republika, což je úřední název pro Tchaj-wan. Ostrov, který funguje de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco Čína ho považuje za jednu ze svých provincií.
"Naši lidé jsou hrdí, že mohou vyvážet roušky. Budí to ale zmatení - lidé (v cizině) si myslí, že pocházejí ze země, kde se nákaza objevila," řekl už v dubnu podle serveru Hong Kong Free Press tchajwanský ministr dopravy Lin Chia-lung. Na Tchaj-wanu se přitom koronavirem nakazilo necelých 500 lidí a vyžádal si tu jen sedm obětí.
Od té doby se začaly častěji objevovat výzvy k přejmenování leteckého dopravce China Airlines, ve kterém je Tchaj-wan hlavním investorem. Nakonec byly vyslyšeny ve středu, kdy zákonodárci odsouhlasili možnost změny názvu.
"Nezáleží na tom, jak malá je nějaká země. Její aerolinky by neměly nosit název jiného státu, který mate lidi po celém světě," řekl například poslanec Chiu Hsien-chih ze Strany nové moci, která má v parlamentu malé zastoupení.
Kdy se aerolinky přejmenují a jak přesně, zatím není jasné. Podle Jamese Palmera z amerického časopisu Foreign Policy je rozhodnutí dalším ze série protičínských nálad na Tchaj-wanu a může vést i k dalším změnám, například úředního názvu celé země.
Obrys ostrova nebo bubble tea
Ve stejnou dobu, kdy se jednalo o názvu aerolinek, zákonodárci řešili i novou podobu pasů. Změnu prosazují hlavně Tchajwanci žijící v zahraničí, kteří se prý často setkávají s nepochopením rozdílu mezi oběma zeměmi.
Potvrzuje to i Ken Wu, který pracuje v tchajwanské neziskové organizaci Formosa Association for Public Affairs, sídlící v americkém Los Angeles. Zpravodajské agentuře Focus Taiwan řekl, že potkal mnoho lidí, kteří nevidí rozdíl mezi Čínskou republikou a Čínskou lidovou republikou.
Proč se Tchaj-wan oficiálně jmenuje Čínská republika?
Název Čínská republika používá Tchaj-wan už od svého založení na konci 40. let, kdy strana Kuomintang prchla po občanské válce před komunistickou stranou z pevninské Číny na ostrov Tchaj-wan. Protože přistěhovalci vystupovali jako pokračovatelé vlády, ponechali si i název státu. Komunisté na pevnině si zase zvolili nový název - Čínská lidová republika.
Držitelé pasů Tchaj-wanu nedávno narazili i na další problém - některé země zakázaly kvůli pandemii vstup nejen turistům z Číny, ale rovnou i těm tchajwanským. Případně je kvůli nápisu "China" na pasu nepustili přes pasovou kontrolu.
Vládnoucí Demokratická pokroková strana proto navrhla změnu obalu pasu tak, aby byl název Tchaj-wan výraznější než Čína. S tím by podle průzkumu veřejného mínění souhlasilo až 74 procent obyvatel.
Změn by ale podle návrhu mohlo být i více. Ve středu obalu by například mohly být obrázky reprezentující zemi, jako je státní znak, obrys ostrova nebo bubble tea, oblíbený mléčný nápoj, který se z Tchaj-wanu rozšířil po celém světě, informuje server Taiwan News.
One of the three proposals for a new Taiwan passport cover features bubble tea pic.twitter.com/F0rwqTZzOk
— Eric Hu (@_EricHu) April 21, 2020
Tento návrh sněmovna ve středu také schválila, finální podoba ale bude záviset na rozhodnutí ministerstva dopravy.
Vztahy s Čínou se už nezlepší
Přestože se vláda v Pekingu zatím k možným změnám nevyjádřila, opoziční tchajwanští politici, z nichž je část Číně nakloněna, varují před možnou reakcí asijské velmoci, která by tento krok mohla vnímat jako provokaci. Zejména pokud bude nový název aerolinek obsahovat slovo Tchaj-wan, píše hongkongský deník South China Morning Post. Ten by totiž naznačoval, že jde o nezávislé území, což čínský režim odmítá.
"Pokud se China Airlines přejmenují, tak vztahy mezi Tchaj-wanem a Čínou se už nikdy nevrátí zpět," říká jeden z pročínských opozičníků Chen Hsueh-sheng.
Mezi návrhy, které by Čínu tolik "nedráždily", se proto objevuje například Formosa Airlines, odkazující na historický název oblasti. Anebo Yushan Airlines podle nejvyšší hory ostrova.