Praha - Když se zmíní jméno Peter Jackson, člověk si s ním nejspíše spojí představu velkého přerostlého dítěte, žijícího plně ve své fantazie, která strhává miliony diváků po celém světě.
Jeho životní příběh popisovaný většinou ve stylu "jak se nerd a outsider z australského zapadákova stal králem Hollywoodu" má sám filmové parametry.
Příběh cesty od kultovních splatterových komedií Bad Taste - Vesmírní kanibalové a Živí mrtví, jež natáčel na koleně s kamarády o víkendech ve svém rodném městečku, na pozici jednoho z nejvlivnějších režisérů dneška, by se ale asi i scenáristům s přebujelou fantazií zdál přitažený za vlasy.
Přesto se stal.
Grafika: Velký průvodce světem Hobita
Jak je možné, že se z nadšeného filmového amatéra, který v šestnácti opustil školu, aby si vydělal na kameru šestnáctku, vyklubal tvůrce, jemuž si neodváží vzdorovat aní šéfové velkých studií?
Je to proto, že jeho image nepraktického snílka s vizáží dobráckého půlčíka (je o něm známo, že na place chodí nejraději bos, což před lety vedlo moderátora Oscarů Billyho Crystala k pobavenému údivu, že si na ceremoniál vzal boty) je jen jednou částí jeho osobnosti.
Fotogalerie: Cesta do Hobitína a zase zpátky
Kromě toho je totiž režisér dlouho očekávané trojdílné adaptace Hobita, jejíž první část nedávno vstoupila do kin, také docela tvrdým podnikatelem a chytrým vyjednavačem s ostrými lokty, před jehož zarputilostí a schopností dosáhnout svého už kapitulovala nejedna veřejná kapacita, která se jeho záměrům postavila do cesty.
A v neposlední řadě je vzývaným hrdinou, který zbavil Nový Zéland traumatu malé země ve stínu Austrálie a pomohl napumpovat peníze do místní ekonomiky.
Rozsáhlý profil Petera Jacksona přináší placený Deník Insider ve svém vydání 28.12.