Pentagon pustí ženy do první linie, k elitě zatím ne

Petr Jemelka Petr Jemelka
24. 1. 2013 14:41
Jedni hovoří o rovnoprávnosti, druzí o ohrožení spolubojovníků
Voják jako voják?
Voják jako voják? | Foto: Reuters

Washington - Americký ministr obrany Leon Panetta vojačkám povolí účast v přímém boji. Ve čtvrtek zruší metodický pokyn z roku 1994, který zapovídal účast ženských příslušnic amerických ozbrojených sil v přední linii. 

V praxi to bude znamenat, že ženy získají možnost ucházet se přibližně o 237 tisíc míst u pozemních bojových jednotek a o 5000 míst u námořní pěchoty.

Genderová omezení byla v armádě Spojených států částečně uvolněna už loni, kdy Pentagon ženám otevřel dveře ke 14 500 pozic "poblíž" přední linie. V Iráku a Afghánistánu dosud vojačky sloužily jako zdravotnice, vojenské policistky a zpravodajské důstojnice.

Nynější, podle mnohých velmi závažné rozhodnutí, Panetta učinil přesto, že v únoru ve své funkci končí. Možná v reakci na skupinovou žalobu několika vojaček z listopadu minulého roku. Ženy ve zbrani se cítily zákazem bojovat diskriminovány.

Prohlášení Pentagonu ale neznamená, že budou s Táliby od pátku bojovat matky od rodin. Všechny složky armády dostanou čas na to, aby se na příjem žen připravily (například nově stanovily fyzické předpoklady nebo postavily dámské ubikace).

Každých devadesát dnů budou muset velitelé jednotlivých útvarů hlásit, jak se jim daří či nedaří rovnost pohlaví ve svých jednotkách prosazovat a 15. května letošního roku by pak mělo být pro ženy vše připraveno.

Skutečná rovnost až v roce 2016. Nebo nikdy

Některé elitní jednotky (například NAVY SEALS, Delta Force nebo Army Rangers) zůstanou ženám zapovězeny až do roku 2016, upozorňuje CNN.

I po tomto roce bude mít navíc Pentagon možnost na požádání vojenských velitelů udělit výjimku a podle zdroje z Pentagonu, na nějž odkazuje server televize NBC, to ministerstvo obrany také udělá.

Zařazení žen na nejriskantnější pozice má své zastánce i odpůrce. A to i mezi ženami.

"Přirozeně to neprospěje ženským ani mužským členům ozbrojených složek. Studie, analýzy a zkušenosti z posledních třiceti let ukázaly, že ženy v pěchotních jednotkách mají nižší šanci na přežití a do vyššího rizika dostávají i své kolegy. Fyzický aspekt přitom není jediným důvodem," řekla BBC Elaine Donnellyová z amerického Centra pro armádní připravenost.

Tak se žije v americké jaderné ponorce:

Není jedinou vlivnou ženou, jíž se posílání žen na frontu příčí. Podle prezidentky konzervativní lobbistické skupiny Zúčastněné ženy Penny Nanceové se jedná o nebezpečný akt politické korektnosti.

"Smyslem armády je chránit naší zemi. Cokoliv, co může toto její poslání narušit, je zhoubné. Naše armáda si nemůže dovolit pokračovat v sociálních experimentech na úkor bojové připravenosti. Přestože takové rozhodnutí administrativy není překvapením, je určitě zklamáním," domnívá se Nanceová.

Marry Jenningsová-Hegarová, která má jakožto příslušnice vojenského letectva za sebou tři turnusy v Afghánistánu, je ale jiného názoru. "Rozumím stereotypům o fyzických rozdílech, ale v armádě je mnoho mužů, kteří nejsou urostlí jako Goliáš. Když někdo splní stanovené standardy, nemělo by mu bránit pohlaví, je to stejné jako dělení podle barvy pleti," tvrdí.

V armádě Spojených států slouží 1,4 milionu Američanů, z toho 14 procent tvoří ženy.

 

Právě se děje

Další zprávy