Petříček navštívil frontovou linii na Ukrajině. Jasně podporujeme Kyjev, zdůraznil

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 1. 2019 14:35
Přístavní a zároveň frontové východoukrajinské město Mariupol navštívil v úterý český ministr zahraničí Tomáš Petříček během posledního dne své návštěvy na Ukrajině. V doprovodu svého ukrajinského protějšku Pavla Klimkina obhlédl kontrolní stanoviště u frontové linie mezi vládními vojsky a proruskými separatisty.
Tomáš Petříček a ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin
Tomáš Petříček a ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin | Foto: ČTK

Přes kontrolní stanoviště přechází podle hlídkujících vojáků až 5000 civilistů denně, jde například o penzisty z povstalci ovládaných území, kteří si na ukrajinské straně vyzvedávají důchody, o cestující za příbuznými nebo o pracující dojíždějící do mariupolských podniků.

"Linie dotyku je něco, co člověk z kanceláře asi nemůže pochopit," řekl Petříček novinářům. "Trpí tu nejvíce obyčejní lidé," upozornil a v této souvislosti přislíbil, že Česká republika by mohla rozšířit svou pomoc určenou dětem postiženým konfliktem. Od roku 2014 vynaložila ČR na humanitární pomoc Ukrajině asi osm milionů eur.

Cesta "dokládá jasnou podporu České republiky ukrajinskému lidu v jeho boji za nezávislost, suverenitu a uzemní celistvost," napsal také český ministr na Twitteru.

"Každý den dochází k porušování příměří a ostřelování pozic. Ozbrojenci s podporou Ruska nadále blokují přístup na své území pozorovatelům Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě," napsal Petříček.

Během návštěvy Mariupolu, na kterou ukrajinská strana pozvala i šéfa dánské diplomacie Anderse Samuelsena, Petříček v souvislosti se situací na východě Ukrajiny apeloval na Rusko, aby začalo plnit své závazky z minských dohod o urovnání konfliktu mezi vládními vojsky a proruskými separatisty, který si od jara 2014 vyžádal přes 10 tisíc mrtvých.

"Je třeba tlačit na Rusko, aby hledalo cestu k plnění minských dohod a ukončení konfliktu. Lidé na obou stranách mají zájem žít normální životy," zdůraznil Petříček. "Naše úsilí musí pokračovat. A doufám, že Rusko se bude chovat odpovědně," odpověděl na dotaz, zda zahraniční tlak dokázal přimět Moskvu k změnám politiky.

Mariupol a zejména jeho námořní přístav se v poslední době dostaly do centra pozornosti kvůli listopadovému incidentu v nedalekém Kerčském průlivu, který odděluje Azovské a Černé moře.

Ruské lodi tam zadržely tři ukrajinská vojenská plavidla a zadržely 24 námořníků, kteří teď v Moskvě čekají na soud. Kyjev obvinil Rusko z pokusů zablokovat důležitou námořní cestu, která přístavy Mariupol a Berďansk spojuje s Černým mořem.

Český ministr zahraničí je na návštěvě Ukrajiny od pondělí, kdy se v Kyjevě s Pavlem Klimkinem dohodl na zřízení česko-ukrajinského fóra, které by mělo pomoci vyrovnat se s citlivými otázkami minulosti a zaměřit se na budoucnost spolupráce obou zemí.

Petříček se před novináři v Kyjevě zmínil o "ruské agresi" a Klimkin ocenil "naprosto jasný" oficiální český postoj spočívající v podpoře sankcí Evropské unie proti Rusku a v odsuzování ruské anexe Krymu. S prezidentem Milošem Zemanem, který veřejně kritizuje západní sankce a připojení Krymu k Rusku označil za hotovou věc, by šéf ukrajinské diplomacie rád diskutoval "na základě faktů a mezinárodního práva".

"Chápeme, v jak obtížné situaci je Ukrajina. Musí bojovat na dvou frontách. Jednak proti ruské agresi a proti proruským povstalcům (v Donbasu na východě země), jednak se musí modernizovat," řekl český ministr s tím, že obě otázky jsou spojené, protože bez řešení ekonomických a sociálních problémů nelze postoupit v urovnání konfliktu. 

Petříček zároveň ujistil o české podpoře evropských ambicí Ukrajiny a také o připravenosti pokračovat v humanitární pomoci, na kterou Česko od roku 2014 vynaložilo osm milionů eur.

Video: Rusové natočili přiznání zajatých námořníků. Podle Ukrajinců jsou vynucená

Rusové natočili přiznání zajatých námořníků. Podle Ukrajinců jsou vynucená. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy