Páteční výbuch v Manile má jedenáctou oběť

pav
21. 10. 2007 15:15
Kdo stojí za útokem? Islámští konvertité, nebo vláda?
Scéna před vchodem do Glorietty krátce po výbuchu
Scéna před vchodem do Glorietty krátce po výbuchu | Foto: Reuters

Manila - Počet obětí pátečního pumového útoku na obchodní centrum v Manile stoupl na jedenáct.

Jak uvedla filipínská televizní stanice ABS-CBN, v noci na dnešek zemřel v nemocnici 24letý Ricardo Petras, jehož stav byl hodnocen jako kritický poté, co při explozi v populárním obchodním domě Glorietta ve finanční čtvrti Makati utrpěl tržnou ránu na ledvině.

Ještě v sobotu odpoledne se předpokládalo, že si incident vyžádal "pouze" devět lidských životů, pak ale pátrací týmy na místě neštěstí vyprostily z trosek ženské tělo. Oběť byla vzápětí identifikována jako Maureen de Leon, 23letá počítačová programátorka z Manily.

Počet zraněných rovněž mírně stoupl a dosáhl čísla 120. Úřady pak další pátrací a záchranné práce na místě výbuchu odvolaly, neboť už se nikdo nepohřešuje.

Kdo za útokem stojí?

Vyšetřovatelé mezitím potvrdili, že výbuch způsobila trhavina, jakou používá armáda.

"V přízemí ani ve vyšších poschodích se žádné fragmenty nálože nenašly, takže musela být odpálena v suterénu," řekl major Reynold Rosero, vojenský expert na výbušniny, citovaný agenturou Reuters.

Zatím ale stále není jasné, kdo za útokem stojí.

Někdejší důstojník filipínského námořnictva a nynější senátor Antono Trillanes IV. obvinil už v pátek ze zinscenování útoku prezidentčina poradce pro otázky národní bezpečnosti Norberta Gonzalese a náčelníka generálního štábu filipínských ozbrojených sil Hermogenese Esperona, kteří si tak prý mohli připravovat půdu pro vyhlášení výjimečného stavu.

ČTĚTE VÍCE: V Manile umírali lidé. Zabili je teroristé, nebo vláda?

Trillanes zůstává přes zvé zvolení v květnových volbách do Kongresu ve vazbě, kde čeká na verdikt vojenského tribunálu za svou účast na vojenské vzpouře z roku 2003.

Představitelé bezpečnostních sil jeho tvrzení rezolutně odmítli a Národní bezpečnostní rada na svém sobotním zasedání navrhla zahájit vůči němu nové vyšetřování.

Náčelník generálního štábu Filipínských ozbrojených sil Hermogenes Esperon
Náčelník generálního štábu Filipínských ozbrojených sil Hermogenes Esperon | Foto: Reuters

Trillanes se pak nechal slyšet, že je ochoten podložit svá obvinění konkrétními důkazy, ovšem pouze pod podmínkou, že v čele vyšetřování stane nezávislá komise, neboť prý nevěří v ochotu filipínské vlády odhalit pravdu.

"Tato komise by se měla skládat z bývalých soudců, biskupů, představitelů církve a vysloužilých vládních činitelů," uvedl Trillanesův právní zástupce Reynaldo Robles.

Ministr vnitra Ronaldo Puno ale tuto žádost kategoricky odmítl. Podle něj by to prý pouze poskytlo politikům příležitost, jak situace využít ve svůj prospěch.

Prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová v současnosti čelí hlasitým výzvám k rezignaci v souvislosti s několika korupčními skandály a minulý týden byl v Kongresu podán již třetí návrh na její ústavní sesazení z funkce za poslední tři roky.

ČTĚTE VÍCE: Filipínské prezidentce hrozí impeachment. Už potřetí

Islámští konvertité - falešná stopa?

V sobotu se k útoku přihlásil jménem ozbrojené islamistické skupiny Hnutí Rajah Solaiman (RSM) člověk, který se představil jako její mluvčí. Policie ale autenticitu volajícího zpochybnila.

Hlas člověka, který se vydával za Rubena Omara Lavillu alias Šejka Omara, se podle vysoce postaveného pracovníka tajné služby, jenž si nahrávku telefonátu poslechl, neshoduje s tím, který mají bezpečnostní složky k dispozici ve své databázi.

Volající se dožadoval propuštění zakladatele skupiny RSM, Hilariona del Rosaria Santose alias Ahmeda Santose, jehož policie zadržela v říjnu 2005.

Než Filipíny zkatolizovali Španělé, dominantní roli tam hrál jako na sousedních ostrovech dnešní Indonésie a Malajsie islám. Dnes patří Filipínci k nejhorlivějším katolíkům na světě
Než Filipíny zkatolizovali Španělé, dominantní roli tam hrál jako na sousedních ostrovech dnešní Indonésie a Malajsie islám. Dnes patří Filipínci k nejhorlivějším katolíkům na světě | Foto: Reuters

Lavilla, který dříve působil jako profesor na Filipínské univerzitě v manilské městské části Quezon City, je považován za náboženského, politického a strategického vůdce RSM.

Ve jménu reislamizace

Hnutí Rajah Solaiman se pojmenovalo po posledním islámském vládci Manily v 16. století před příchodem Španělů, kteří do té doby převážně muslimské souostroví obrátili na katolickou víru.

Skupinu tvoří výhradně Filipínci, kteří k islámu konvertovali právě od křesťanství. To je dnes na Filipínách dominantním náboženstvím a za svou víru jej označuje přes 90 procent obyvatel, oproti zhruba pěti procentům muslimů.

Podle filipínských bezpečnostních sil pomohli RSM vycvičit teroristé z obávaných islamistických skupin Abu Sayyaf a Jemaah Islamiyah, které jsou údajně obě napojeny na Al-Káidu.

 

Právě se děje

Další zprávy