OSN: Filipínská armáda vraždí aktivisty

Pavel Vondra
21. 2. 2007 12:07
Manila - Zvláštní vyšetřovatel OSN dnes potvrdil to, co už delší dobu říkají organizace na ochranu lidských práv: Vláda v Manile má krev na rukou.

Philip Alston dnes na tiskové konferenci ve filipínské metropoli seznámil novináře s předběžnými závěry své desetidenní mise, o kterou před časem OSN a Evropskou unii požádala sama prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová.

Chtěla tak prokázat dobrou vůli řešit problém politických vražd, který její vládě opakovaně vynesl kritiku mezinárodních lidskoprávních organizací, o těch domácích ani nemluvě.

Zdrcující kritika

Slova, která dnes respektovaný australský právník před novináři v manilské čtvrti Makati pronesl, ale hlavu státu rozhodně těšit nemohou.

Filipínská prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová na ekonomickém fóru v Davosu v lednu 2007
Filipínská prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová na ekonomickém fóru v Davosu v lednu 2007 | Foto: Reuters

"Ozbrojené síly Filipín si odmítají uvědomit, že je na rostoucí počet vražd (aktivistů a novinářů), které jim jsou z velké části právem připisovány, třeba účinně a přesvědčivě reagovat," řekl Alston, který v uplynulých dnech mluvil jak s armádními představiteli, tak se zástupci aktivistů a lidskoprávních organizací.

Alston sice připustil, že neexistují důkazy, které by přímo kompromitovaly vrchní velitelku ozbrojených sil, prezidentku Arroyovou, uvedl ale, že to je právě její vláda, která v zemi vytvořila "ovzduší beztrestnosti", v němž k zabíjení politicky nepohodlných osob dochází.

Jako nepřesvědčivé Alston odmítl argumenty představitelů ozbrojených sil, že politické vraždy jsou z velké části výsledkem vnitřních čistek v řadách komunistické opozice a jejího ozbrojeného křídla, povstalecké Nové lidové armády (NPA).

Zastrašování a zabíjení

Prokazatelnou snahu filipínské vlády nálepkovat své levicově orientované politické odpůrce jako komunistické přisluhovače Alston označil za jeden z hlavních faktorů, které k politickému násilí v zemi přispívají.

Náčelník generálního štábu Filipínských ozbrojených sil Hermogenes Esperon
Náčelník generálního štábu Filipínských ozbrojených sil Hermogenes Esperon | Foto: Reuters

"V některých oblastech se snaha vlády naklonit si obyvatele na svou stranu spojuje s pokusy o démonizaci levicově orientovaných organizací a zastrašováním jejich představitelů. V některých případech toto zastrašování přerůstá až v mimosoudní popravy," konstatoval profesor Alston.

Přední filipínská organizace na ochranu lidských práv Karapatan tvrdí, že od chvíle, co se Gloria Macapagalová-Arroyová dostala před šesti lety k moci, bylo v zemi zabito nebo "zmizelo" více než osm set aktivistů.

Vláda tuto cifru zpochybňuje, Alston však dnes prohlásil, že bez ohledu na skutečný počet obětí je "jejich počet rozhodně dost vysoký na to, aby vyvolával úzkost".

Dopad politických vražd, byť by jejich počet byl omezený, je podle Alstona ničivý, neboť směrem k občanské společnosti vysílá signál, že všichni s výjimkou těch s nejlepšími konexemi jsou zranitelní.

"Kromě toho to vážně podrývá politickou debatu v zemi, která je přitom naprosto klíčová pro řešení problémů, kterým tato země čelí," dodal Alston. Filipínská vláda ani armáda jeho vyjádření zatím nijak nekomentovaly.

 

Právě se děje

Další zprávy