Kněz se dostal z filipínského zajetí. Chce se vrátit

Naďa Straková
21. 7. 2007 12:30
Italského misionáře zadržovali únosci déle než měsíc
Bossi v Manile po svém propuštění.
Bossi v Manile po svém propuštění. | Foto: Reuters

Manila - Když vám osvobodí syna ze zajetí v den vašich narozenin, je to dvojnásobný důvod k radostným oslavám.

Takto se nejspíše cítila matka italského misionáře Giancarla Bossiho, uneseného na Filipínách 10. června a propuštěného ve čtvrtek večer na ostrově Mindanao na jihu Filipín.

"Nikdy jsem neměl pocit, že by mě chtěli zabít. Chovali se ke mě slušně a také mi nikdy nevyhrožovali smrtí ani násilím," řekl velmi pohublý Bossi misionářské tiskové agentuře MISNA.

"Jídlo nebylo nic moc, jen samá rýže a sušené ryby, ale na druhé straně jsem přestal kouřit," dodal.

Slova papeže vyslyšena?

Radost pocítili i ve Vatikánu. Papež Benedikt XVI se prý za Bossiho u Boha přimlouval každý den a každý den na něj také myslel. Italské občany o propuštění Bossiho informoval sám premiér Romano Prodi.

Bossiho portrét v Římě.
Bossiho portrét v Římě. | Foto: PIME

Před odletem do rodné země však Bossi chce navšítívit svou farnost ve městě Payao. "Na Mindanao se ale vrátím, cítím, že tam je můj domov," nechal se slyšet únosem nezlomený Bossi.

Bossi na Filipínách působí jako misionář od roku 1980. V dubnu tohoto roku se stal knězem v převážně křesťanské vesnici Payao a k únosu došlo, když šel v neděli do kostela na nedělní mši.

"Únos začal na cestě a skončil na cestě," popisoval svůj 39denní únos misonář Bossi.

Kněze vysadili ve čtvrtek ve večerních hodinách nedaleko od místa únosu. Vydal se tedy po silnici, na které jej zakrátko našel policejní vůz.

Kdo jsou únosci?

Do této však chvíle není jisté, kdo kněze Bossiho unesl. Únosci sami Bossimu řekli, že jsou napojeni na teroristickou skupinu Abu Sayyaf.

Podle filipínské armády za únosem však stojí členové jiné radikální organizace: Fronty islámského osvobození Morů (MILF).

Bossi novinářům také řekl, že únoscům šlo o výkupné. Filipínská vláda však trvala na tom, že žádné výkupné zaplaceno nebylo.

Minulý týden přišla filipínská námořní pěchota při hledání uneseného kněze na ostrově Basilan o čtrnáct vojáků, z toho deseti z nich teroristé uřízli hlavu.

 

 

Právě se děje

Další zprávy