V Manile umírali lidé. Zabili je teroristé, nebo vláda?

pav
19. 10. 2007 23:50
Kolem výbuchu v obchodním domě se rozvířily spekulace
Ušetřeny nebyly ani automobily stojící v okolí obchodního centra.
Ušetřeny nebyly ani automobily stojící v okolí obchodního centra. | Foto: Reuters

Manila - Výbuch v obchodním centru ve filipínské Manile si dnes vyžádal nejméně devět lidských životů a minimálně 119 osob bylo zraněno.

Poblíž vchodu do populárního obchodního domu Glorietta v srdci manilské finanční čtvrti Makati se kolem půl druhé odpoledne místního času ozval ohlušující výbuch. 

Taxikář Mario Em prý před obchodním domem zrovna vyložil dvě pasažérky, když je výbuch vymrštil zpět k vozu a na místě zabil. Jedna z nich byla těhotná.    

"Výbuch byl tak silný, že jsem přišel o sluch," řekl Em v rozhovoru pro list Philippine Daily Inquirer.

Byla to bomba

Původní domněnku o explozi plynu v kuchyni jedné z restaurací policie brzy vyloučila s tím, že šlo s největší pravděpodobností o bombový útok. Kdo by za něj mohl být zodpovědný a jaké mohl mít motivy, však specifikovat nedokázala. 

Exploze po sobě zanechala u eskalátoru v přízemí hluboký kráter a poničila celkem tři podlaží. Materiální škody utrpěly i okolní obchody, restaurace a také automobily stojící před budovou.

"Ujišťuji vás, že zevrubné vyšetřování bylo zahájeno okamžitě po útoku," prohlásila prezidentka Gloria Macapagalová Arroyová v televizním projevu.

Ve dvanáctimilionovém městě včetně mezinárodního letiště na jeho okraji byla okamžitě vyhlášena pohotovost.

Nic nového pod sluncem

Jde o čtvrtý velký pumový útok ve filipínské metropoli za posledních sedm let. Všechny předchozí útoky se ale zaměřily na dopravní prostředky - nadzemní dráhu, trajekt a autobus.

Ve všech těchto případech šlo podle vyšetřovatelů o akce muslimských separatistických povstalců, kteří na jihu souostroví vedou ozbrojený boj za svrchovanost Morů, jak si filipínští muslimové říkají.

V bezmála 90milionové populaci Filipín tvoří ,uslimové necelých pět procent, v některých oblastech na jihu převážně katolické země mají ale většinu.

Přestože první podezření při tomto typu útoků na Filipínách zpravidla padá právě na radikální islamisty v čele s nechvalně proslulou skupinou Abu Sayyaf, dnešní útok mohl být údajně zorganizován někým úplně jiným.

Tvrdí to alespoň bývalý důstojník filipínského námořnictva Antonio Trillanes IV., který od letošního léta zasedá ve filipínském Senátu.

V prohlášení, které jeho kancelář zaslala médiím, se uvádí, že za výbuchem v Gloriettě by paradoxně mohl stát prezidentčin poradce pro otázky národní bezpečnosti Norberto Gonzalez a náčelník generálního štábu filipínských ozbrojených sil Hermogenes Esperon.

Operační plán Greenbase

Dnešní incident podle Trillanese nese rukopis tzv. operačního plánu Greenbase, kterým se filipínská vláda měla v minulosti pokusit zdiskreditovat separatisty z Fronty islámského osvobození Morů (MILF), s nimiž v současnosti vede složitá mírová jednání, a naplánovala prý proto i několik pumových útoků na ostrově Mindanao.

Prezidentka Arroyová, armádní šéf Esperon a Ježíš Kristus
Prezidentka Arroyová, armádní šéf Esperon a Ježíš Kristus | Foto: Reuters

Na pochybný plán upozornila v roce 2003 vzbouřená skupina nižších armádních důstojníků a vojáků, jež kvůli tomu obsadila rezidenční komplex Oakwood (nacházející se shodou okolností v těsné blízkosti Glorietty) a požadovala vyšetření této a jiných problematických záležitostí v armádě.

Trillanes patři k vůdcům této vzpoury a stanul za to před vojenským soudem.

Samotný Norberto Gonzalez však jeho tvrzení označil za absurdní. "Vy byste tomu věřili? Myslím, že je třeba vyzvat všechny, aby se této situace nesnažili zneužívat," řekl národní bezpečnostní poradce v rozhovoru pro televizi ABS-CBN.

Úvahy o tom, že výbuch v Gloriettě zrežírovala vláda, aby získala záminku k vyhlášení výjimečného stavu, rezolutně odmítl také ředitel filipínského policejního sboru Avelino Razon.

Armáda zároveň zvýšila bezpečnostní opatření na základně Camp Capinpin nedaleko Manily, kde jsou internováni vojáci, jež se mají zodpovídat před vojenským tribunálem z údajné přípravy zmařeného puče v únoru loňského roku.

Podle informací vojenské kontrarozvědky se prý měli v těchto dnech chystat k útěku. Oni sami prostřednictvím svého zástupce pouze vyjádřili přání, aby se jim vláda nesnažila dnešní výbuch v Makati připsat.

 

Právě se děje

Další zprávy