Na jihu Filipín našli deset vojáků bez hlavy

pav
11. 7. 2007 16:25
Vládní jednotky opět bojují s muslimskými povstalci
Příslušník filipínské námořní pěchoty odpočívá na palubě americká válečné lodi Harpers Ferry krátce před vyloděním u ostrova Basilan
Příslušník filipínské námořní pěchoty odpočívá na palubě americká válečné lodi Harpers Ferry krátce před vyloděním u ostrova Basilan | Foto: Reuters

Manila - Snaha o trvalý mír mezi vzbouřenými muslimy na jihu Filipín a centrální vládou převážně katolické země dostala další ránu.

Místo rozhovorů o uzavření formální dohody, která by ukončila dlouholetý ozbrojený boj muslimských separatistů, došlo k obnovení násilností.

Při úterní osmihodinové bitvě se skupinou bojovníků Fronty islámského osvobození Morů (MILF) na ostrově Basilan ztratila filipínská námořní pěchota nejméně 14 vojáků.

MILF vyčíslila počet vlastních ztrát na 11 mrtvých a 7 zraněných, armádní zdroje ale uvádějí až dvacet zabitých povstalců.

Muslimům dochází trpělivost

Šlo o nejtěžší střet na neklidném jihu Filipín od začátku roku. Formálně stále trvá příměří, na němž se MILF s vládou dohodla, mírové rozhovory byly ale v posledních měsících už několikrát odloženy nejprve kvůli volbám do Kongresu, potom kvůli změně na postu vrchního vládního zmocněnce pro vyjednávání.

ČTĚTE VÍCE: Filipínci budou volit. Toho, kdo přežije

Zástupci povstalců se opakovaně nechali slyšet, že jim dochází trpělivost a že pochybují o upřímném zájmu Manily na mírovém urovnání sporu.

Klíčem k dohodě má být rozsáhlá autonomie pro muslimy na jihu země s výsostnými teritoriálními právy. Dohoda však vázne na přesném vymezení dotyčného území.

Teritoriální spor byl i příčinou úterního střetu na Basilanu. Asi padesátka filipínských vojáků v rámci pátrání po uneseném italském misionáři Giancarlu Bossim vnikla do prostoru, kde tradičně operuje MILF. Dohoda o příměří z roku 2003 to přitom filipínské armádě bez předchozí konzultace s druhou stranou neumožňuje.

ČTĚTE VÍCE: Papež se modlí za uneseného misionáře. Není sám

"Vědí, že je to naše teritorium," nechal se slyšet vrchní vyjednavač MILF Mohagher Iqbal, podle něhož šlo ze strany muslimských bojovníků o sebeobranu, byť měli zhruba šestinásobnou početní převahu.

Uřezané hlavy

Iqbal však odmítl, že by jeho muži byli zodpovědní za uřezání hlav celkem deseti filipínským vojákům. Incident prý nechá prošetřit.

Příslušníci americké a filipínské námořní pěchoty se vyloďují u ostrova Basilan během společného vojenského cvičení
Příslušníci americké a filipínské námořní pěchoty se vyloďují u ostrova Basilan během společného vojenského cvičení | Foto: Reuters

Nález bezhlavých těl padlých vojáků také vedl filipínskou armádu k přesvědčení, že protivníkem v bitvě na Basilanu jí byli teroristé z obávané skupiny Abu Sayyaf (ASG), kteří tímto typem poprav prosluli.

ČTĚTE VÍCE: Filipínská vláda ničí skupinu Abu Sayyaf

"Tady nikdo z Abu Sayyaf není," trvá však na svém Iqbal. MILF odmítá tvrzení, že na svém teritoriu ukrývá hledané zločince z ASG, která je podle tvrzení filipínských i západních zpravodajských služeb napojena na Al-Káidu.

Vláda však z masakru na Basilanu zřejmě nebude vyvozovat žádné vážnější důsledky. Výkonný tajemník štábu filipínské prezidentky Eduardo Ermita dnes v Manile uvedl, že o vyšetření okolností incidentu a zabránění tomu, aby se podobné věci v budoucnu opakovaly, se postarají existující mechanismy pro dodržování příměří.

 

Právě se děje

Další zprávy