Filipínská vláda ničí skupinu Abu Sayyaf

Pavel Vondra
20. 1. 2007 16:14
Manila - Během jediného týdne byla potvrzena smrt hned dvou vůdců nejobávanější teroristické skupiny na Filipínách.
Generál filipínských námořních sil Nelson Allaga ukazuje na mapě ostrova Jolo místo střetu vládních jednotek s povstalci ze skupiny Abu Sayyaf
Generál filipínských námořních sil Nelson Allaga ukazuje na mapě ostrova Jolo místo střetu vládních jednotek s povstalci ze skupiny Abu Sayyaf | Foto: Reuters

Skupina Abu Sayyaf
Autor fotografie: Pavel Vondra

Skupina Abu Sayyaf

  • Založil ji počátkem 90.let po svém návratu z Afghánistánu, kde bojoval s mudžahedíny proti Sovětům, Abdurajik Abubakar Janjalani alias Abu Sayyaf (otec Sayyafa)
  • Oficiálně usiluje o ustavení nezávislého islámského útvaru na převážně muslimském jihu jinak většinově křesťanských Filipín (v posledních letech ale ideologický boj poněkud ustoupil do pozadí ve prospěch čistě kriminálních motivů)
  • Spolupracuje s podobně smýšlejícími radikály z regionální skupiny Jemaah Islamiyah napojené údajně na Al-Káidu
  • Začínala ozbrojenými nájezdy na křesťanské komunity na jihu Filipín, později se začala specializovat na pumové útoky a únosy za výkupné
  • Po smrti čtyř předních členů zůstávají z vůdců skupiny naživu už jen Američany hledaný Ismilon Hapilon alias Abu Musab a jednoruký Radullan Sahiron považovaný nyní za hlavního předáka

Laboratorní testy ve Spojených státech potvrdily, že tělo objevené minulý měsíc na ostrově Jolo v jihozápadní výspě filipínského souostroví skutečně patří Khadaffymu Janjalanimu, nejhledanějšímu muži v zemi, na jehož dopadení vypsala americká vláda odměnu pět miliónů dolarů.

"S hrdostí vám mohu oznámit, že se nám podařilo zneutralizovat těžiště terorismu na Filipínách," oznámil na dnešní tiskové konferenci v Manile náčelník generálního štábu filipínských ozbrojených sil Hermogenes Esperon.

Boj na život a na smrt

Janjalani vedl obávanou skupinu Abu Sayyaf od roku 1998, kdy byl v přestřelce s vládními jednotkami zabit jeho starší bratr a zakladatel skupiny Abdurajak Abubakar. Do obecného povědomí doma i v zahraničí vstoupili tito radikální islamističtí separatisté především sérií únosů, vražd a pumových útoků, které se nevyhnuly ani hlavnímu městu Manile.

Prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová jim před časem vyhlásila boj na život a na smrt a o pomoc při jejich eliminaci požádala i vládu Spojených států. Američané do oblasti na jihu Filipín, kde má Abu Sayyaf své základny, opakovaně vysílají své specialisty, kteří filipínské armádě v boji proti teroristům pomáhají.

I když se dlouho nedařilo hrot abusajáfovců otupit, loni v létě se situace začala obracet. Vláda v srpnu vyslala do oblasti v rámci speciální operace početné vojenské posily a už v září se objevila informace o smrti Khadaffyho Janjalaniho.

Jeho tělo bylo ale lokalizováno až v prosinci a teprve čerstvé výsledky testů DNA, při nichž američtí experti porovnávali vzorky z nalezených ostatků se vzorky odebranými vězněnému bratrovi nejhledanějšího filipínského teroristy Hectorovi Janjalanimu, potvrdily, že původní informace o jeho zabití byla pravdivá.

Další velká ryba

Filipíncům se navíc na vojenské frontě daří i v letošním roce. Ve středu oznámila armáda, že během zátahu proti táboru skupiny Abu Sayyaf na ostrově Jolo byl zabit další z členů jejího vedení, Jainal Antel Sali mladší, známý spíše jako Abu Sulaiman.

Ten byl také na americkém seznamu hledaných teroristů, neboť se podílel na únosu dvacetičlenné skupiny turistů z luxusního resortu Dos Palmas na filipínském ostrově Palawan v květnu 2001, mezi nimiž byli i tři američtí občané. Dva z nich déle než roční útrapy ve filipínské džungli nepřežili.

Má se za to, že Abu Sulaiman měl co do činění i s potopením trajektu společnosti Superferry v manilské zátoce koncem února 2004. Výbuch nastražené nálože tehdy připravil o život nejméně 134 lidí a dodnes platí za nejhorší teroristický útok spáchaný na území Filipín.

Když den po zabití Abu Sulaimana došlo k dalšímu vojenskému střetu na ostrově Jolo, při němž vládní jednotky zlikvidovaly hned deset členů skupiny Abu Sayyaf, nechala se filipínská prezidentka slyšet, že splnění cíle zbavit se těchto radikálů jednou provždy, je nadohled.

"Železnou rukou proti zlu"

"Naše vláda je odhodlána skoncovat s tímto zlem železnou rukou," prohlásila Gloria Macapagalová-Arroyová. "Neúnavný tlak, kterému jsme je v poli vystavili, přináší výsledky a my v něm nepolevíme, dokud se nevypořádáme se všemi teroristy a jejich tajnými buňkami."

K útoku na podobnou loď společnosti Supeferry se v únoru 2004 přihlásila skupina Abu Sayyaf. Šlo o dosud nejhorší teroristický útok na Filipínách.
K útoku na podobnou loď společnosti Supeferry se v únoru 2004 přihlásila skupina Abu Sayyaf. Šlo o dosud nejhorší teroristický útok na Filipínách. | Foto: Pavel Vondra

Aby dokázala, že svá slova myslí vážně, poslala v pátek na jih dalších 1500 příslušníků námořní pěchoty vyškolených americkými instruktory. Ti se připojí k sedmitisícové síle, která už od srpna bojuje v hluboké džungli ostrovů Jolo a Basilan s několika stovkami vzbouřenců.

Podle armádního zdroje se mají posily zaměřit především na dopadení pátého a posledního z vůdců skupiny Abu Sayyaf, který figuruje na americkém seznamu hledaných teroristů, Isnilona Hapilona, známého pod přezdívkou Abu Musab.

Aldam Tilao alias Abu Sabaya zahynul v námořní bitvě v červnu 2002, Hamsirajiho Saliho potkal stejný osud při střetu na ostrově Basilan v dubnu 2004 a po středečním zabití Abu Sulaimana a potvrzení smrti Khadaffyho Janjalaniho laboratorními testy je plán na dopadení Abu Musaba posledním dílem skládanky a také pravděpodobným začátkem konce nejobávanější teroristické skupiny na Filipínách.

 

Právě se děje

Další zprávy