New York - Černá, lesklá, zlatavě probleskující. A do toho mladí nadšenci na schodech vášnivě mávající, všichni v bílém. Vstup do newyorského mrakodrapu The Trump World Tower v pátek ráno obsadili fanoušci mezinárodní celebrity.
Nečekali ale na Donalda Trumpa, před ústředím výstředního miliardáře a kandidáta na amerického prezidenta vítali papeže Františka. Ten do sídla OSN, komplex se nachází přímo naproti Trumpově budově.
Papež František přitom při své páteční návštěvě ústředí OSN v New Yorku rozšířil řadu vozidel, z nichž zdravil své příznivce. Těsně předtím, než vystoupil na 70. zasedání valného shromáždění, promluvil si s generálním tajemníkem OSN Pan-Ki Munem a následně se přivítal s desítkami zaměstanců této mezinárodní organizace.
Seděl přitom na prodloužené, “limuzínovité” verzi golfového elektrovozíku, který jej provezl útrobami centrály. Společnost mu na dvojsedačce dělal Pan Ki-mun.
Během své americké cesty už nadchnul automobilové příznivce, když po úterním příletu do USA na washingtonském letišti přestoupil do černého Fiatu 500L. Tentýž model turínské automobilky ukázal tisícovkám příznivců i na Manhattanu ve čtvrtek, z letiště JFK jej dopravil do města ještě vrtulník, pak už ale následovala projížďka ve fiatu.
Později přece jen přesedlal do ikonického papamobilu - bílého opancéřovaného, pro papeže speciálně upraveného terénního vozu s prosklenou nástavbou na střeše. Nebyl to ale Mercedes ML, v němž bývá k vidění nejčastěji, nýbrž americká klasika Jeep Wrangler.
Naslouchali lídři celého světa
Při svém téměř hodinovém vystoupení v OSN, jemuž naslouchali lídři celého světa včetně například německé kancléřky Angely Merkelové, se papež František dotknul jak ústředního tématu shromáždění, jímž je udržitelný rozvoj, tak tomu, co aktuálně hýbe světovou politikou, tedy imigrace a válek na Blízkém východě.
“Sýrie, Irák, Jižní Súdán, Lybie… nesmíme zapomínat, že krize v těchto zemích se dotýkají konkrétních lidí, našich bratrů a sester,” vyzval k pomoci s tím, že sociální či ekonomické vyloučení některých lidí či celých etnických skupin je porušením lidských práv.
“Je to důsledek postupně narůstající kultury plýtvání,” shrnul papež, že škodlivé je jak špatné chování k životnímu prostředí, tak lidem včetně uprchlíků. Zkritizoval také barbarství, jehož se dopouští teroristé z Islámského státu, kteří vraždí a ničí historické památky.
Spojené státy přijaly papeže jako svého druhu popkulturní ikonu, všechna média jeho návštěvě věnují mimořádnou pozornost, New York, jindy zvyklí na procesí politických i podnikatelských elit, jako by se při jeho pobytu částečně zpomalil.
Což bylo samozřejmě dáno i tím, že tisíce policistů v ulicích dramaticky omezily dopravu. Z OSN argentinská hlava katolické církve vyrazila k památníků obětem útoků z 11. září 2001, odpoledne ještě bude sloužit mši pro 20 tisíc lidí ve slavné aréně Madison Square Garden.
Krátce po zahájení General assembly se v protilehlé ulici vedle The Trump World Tower objevilo několik skupin demonstrujících lidí. Ti tam mimo jiné protestovali proti Číně nebo Indii.
Setkání s dětmi a imigranty
Do New Yorku navíc papež přijel ve specifické době, místní katolická arcidiecéze neprochází nejlepším obdobím, ubývá jí věřících a má i ekonomické starosti, přes léto například ohlásila výprodej svých nemovitostí. Symbolické proto je papežovo setkání s imigranty a dětmi v Harlemu, kousek od zrušeného kostela.
Zároveň ve městě narůstá nespokojenost z množstvím bezdomovců v ulicích, lidé bez střechy nad hlavou přitom patří k těm, jimž papež právě v USA věnoval několik dlouhých pasáží ve svých projevech a kázáních.
Do Vatikánu se zpoza oceánu František vrátí v neděli, předtím ještě přejede z New Yorku do Filadelfie , kde se mimo jiné potká s tisícemi katolických rodin.