Papež přijel do Bílého domu za Obamou fiatem. A svatořečil zakladatele Kalifornie

ČTK ČTK
24. 9. 2015 0:18
Papež František ve středu v rámci své cesty po USA přijel do Washingtonu a v Bílém domě se setkal s prezidentem Obamou. Promluvil také na shromáždění amerických biskupů ve washingtonské katedrále, kde mj. prohlásil, že zločiny spáchané kněžími na dětech se nesmějí už nikdy opakovat. Na závěr dne svatořečil misionáře Junípera Serru, který v 18. století zakládal misie, kolem nichž vyrostla dnešní Kalifornie.
Papež František se ve Washingtonu setkal s prezidentem Obamou.
Papež František se ve Washingtonu setkal s prezidentem Obamou. | Foto: Reuters

Washington - Deset tisíc nadšených věřících, turistů a zvědavců ve středu v centru Washingtonu vítalo papeže Františka, který přijel do Bílého domu za prezidentem Barackem Obamou. Pontifik dorazil neokázalým automobilem Fiat, který si sám pro cestu po městě vybral.

Po setkání s prezidentem papež promluvil na shromáždění amerických biskupů. Poté svatořečil kontroverzního misionáře Junípera Serru, který je považován za jednoho ze zakladatelů dnešní Kalifornie.

Obama v uvítacím projevu s úsměvem poznamenal, že František je nejen prvním papežem z amerického kontinentu, ale i první hlavou římskokatolické církve, která svou encykliku publikovala na sociálních sítích. Ocenil sociální rozměr papežových aktivit a jeho boj proti chudobě, násilí a znečišťování planety.

"Vaše morální autorita nepramení jen z vašich slov, ale i z vašich činů," řekl prezident papežovi. "Připomínáte nám, že hlavním božím poselstvím je milosrdenství," dodal.

Obama s vděčností připomněl papežův podíl na normalizaci vztahů USA s Kubou, která kubánskému lidu přinesla "naději na lepší život". Lidé jsou skutečně svobodní jen tehdy, když mohou bez zábran praktikovat svou víru, řekl Obama.

František za přivítání poděkoval Obamovi anglicky. Přihlásil se k ochraně životního prostředí před následky klimatických změn a k zásadám udržitelného rozvoje. "Problém klimatických změn nelze ponechat budoucím generacím, procházíme kritickým obdobím našich dějin," prohlásil.

Zločiny na dětech se nesmějí opakovat, řekl František

Papež se po ceremoniálu v Bílém domě ve svém papamobilu přesunul do washingtonské katedrály svatého Matouše, kde promluvil ke shromáždění amerických biskupů.

V projevu proneseném v italštině prohlásil, že zločiny spáchané kněžími na dětech se nesmějí nikdy opakovat. "Vím, jak hluboce vás tyto události v minulých letech poznamenaly, a jsem s vámi ve vašem vznešeném závazku pomoci obětem a zajistit, aby se tyto zločiny nikdy neopakovaly," řekl František biskupům.

Podle amerických federálních úřadů žijí v zemi tisíce obětí stovek zvrhlých církevních hodnostářů, kteří se těžce provinili na dětech. Někteří z místních 288 biskupů a kardinálů přitom údajně nad touto skutečností zavírali oči a kněží kryli. Padlo mnoho žalob a zahájeno bylo mnoho procesů, při kterých oběti žádaly od církve miliony dolarů odškodného.

Z obsáhlého papežova projevu ve středu připadla na citlivé téma pedofilních kněží jen malá část, píše agentura AFP, což rodiny postižených dětí zřejmě zklame. V příštích dnech se má ale pontifik setkat ve Filadelfii s katolickými rodinami a při té příležitosti se o osudu znásilňovaných dětí bude možná znovu hovořit.

Na závěr dne papež prohlásil za svatého misionáře Junípera Serru, který v 18. století zakládal misie, kolem nichž vyrostla dnešní Kalifornie. Vůbec první kanonizace, která proběhla na půdě Spojených států, vyvolala kritickou odezvu zvláště u domorodých obyvatel Ameriky, kteří Serru viní z krutého zacházení s jejich předky, jež údajně vedlo až k násilným úmrtím. Serru blahořečil v roce 1988 papež Jan Pavel II.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalisté podlehli Dánsku a potřetí za sebou neuspěli

Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Vilniusu Dánsku 90:91 a připsali si třetí porážku za sebou. Dánové oplatili výběru trenéra Ronena Ginzburga únorovou prohru z Pardubic 71:75 a po úvodních dvou neúspěších zvítězili podruhé za sebou. Radovali se především díky výkonu Gabriela Lundberga, který nastřílel 38 bodů.

Nejlepší střelcem českého týmu byl s 24 body pivot Martin Peterka, který si připsal i osm doskoků a dvě asistence. Sekundu před koncem měl možnost dát vítězný koš, ale trojkový pokus neproměnil.

Zbývající zápasy kvalifikace o šampionát v roce 2022, na kterém mají čeští reprezentanti díky pořádání jedné ze skupin v Praze účast jistou, čekají Ginzburgův výběr v únoru proti Litvě a Belgii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy