Nezavírejte hranice, vyzval Evropu papež František. Nelíbí se mu, že státy odmítají uprchlíky

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 3. 2016 14:04
Papež František ve svém tradičním velikonočním poselství vyzval svět k míru, milosrdenství a vzájemnému respektu. Krátce před požehnáním Městu a světu (Urbi et orbi) na Svatopetrském náměstí připomněl osud imigrantů v Evropě, nedávné teroristické útoky v Belgii i v dalších zemích a konflikty v Sýrii a v některých afrických státech. Kvůli úterním atentátům v Bruselu v neděli ve Vatikánu panovala zvýšená bezpečnostní opatření včetně podle agentury AP osobních prohlídek příchozích věřících.
Papež František během tradičního velikonočním poselství.
Papež František během tradičního velikonočním poselství. | Foto: Reuters

Vatikán - Papež František ve svém tradičním velikonočním poselství vyzval svět k míru, milosrdenství a vzájemnému respektu. Krátce před požehnáním Městu a světu (Urbi et orbi) na Svatopetrském náměstí se přimlouval za poskytnutí pomoci imigrantům, vyslovil se pro urovnání konfliktů v Sýrii i v dalších zemích a odmítl teroristické útoky, z nichž nejnovější tento týden zasáhly Brusel.

Vše proběhlo za mimořádných bezpečnostních opatření. Papež kritizoval skutečnost, že uprchlíci se často setkávají s odmítavým přístupem. "Tito bratři a sestry příliš často na své cestě potkávají smrt nebo odmítnutí těch, kteří by je mohli přijmout a pomoci jim," řekl František.

Vyzval přitom evropské i další vyspělé země, aby nezavíraly své hranice. Nelze podle něj nepomáhat migrantům, kteří utíkají před válkou, hladem, chudobou a sociální nespravedlností. Hlava katolické církve také vyjádřila naději, že mírová jednání v Ženevě přinesou léta sužované Sýrii mír. František se zároveň modlí za konec násilí v Iráku, Jemenu, Libyi, Burundi, Mozambiku, Konžské republice i mezi Izraelci a Palestinci.

Papež připomněl i teroristické útoky, které v poslední době postihly například Belgii, Turecko, Nigérii a Čad. Označil přitom terorismus za "slepou a brutální formu násilí".

Požehnáním Městu a světu (Urbi et orbi) pronesl František krátce v latině, a zaplněné Svatopetrské náměstí tedy neslyšelo další jazyky jako kdysi. Františkovi předchůdci, včetně předchozího papeže Benedikta XVI., zdravili vždy věřící v desítkách jazyků včetně češtiny.

Než z lodžie baziliky svatého Petra zaznělo tradiční poselství a požehnání, sloužil František před zraky tisíců poutníku na Svatopetrském náměstí velikonoční mši v rámci slavnosti Zmrtvýchvstání Páně, která je největším svátkem křesťanského roku. Velikonoce jsou letos specifické tím, že probíhá Svatý rok milosrdenství.

Kvůli úterním atentátům v Bruselu ve Vatikánu panovala zvýšená bezpečnostní opatření včetně podle agentury AP osobních prohlídek příchozích věřících. Turecká policie v sobotu varovala křesťany i židy před možnými teroristickými útoky Islámského státu. František nicméně nevynechal jízdu v otevřeném papamobilu po Svatopetrském náměstí i za jeho hranice a nakláněl se přes bezpečnostní bariéry, aby mohl stisknout ruce přítomným.

Islámští extrémisté již léta na sociálních sítích označují za možné cíle svých útoků Vatikán a Řím, který hostí sídlo římskokatolické církve. Katolíků ve světě je podle Vatikánu více než 1,2 miliardy, tedy zhruba šestina obyvatel planety.

Zveřejnění korespondence Jana Pavla II. s vdanou ženou mě nepřekvapilo, papež je mi teď sympatičtější, říká kněz Marek Orko Vácha. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy