Papež zahájil mší ve Vatikánu svatý týden. Převezměte odpovědnost za uprchlíky, vyzval

ČTK ČTK
20. 3. 2016 12:59
Mší pod širým nebem na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu zahájil papež předvelikonoční svatý týden. Kázání na místě sledovaly desítky tisíc lidí. Květná neděle připomíná podle tradice Kristův slavný vjezd do Jeruzaléma a také jeho blížící se utrpení, smrt a vzkříšení.
Papež František zdraví věříc ve Vatikánu před mší pod širým nebem na Svatopetrském náměstí
Papež František zdraví věříc ve Vatikánu před mší pod širým nebem na Svatopetrském náměstí | Foto: Reuters

Vatikán - Papež František mší pod širým nebem na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu zahájil předvelikonoční svatý týden. V kázání, které na místě sledovaly desítky tisíc věřících, apeloval na to, aby lidé převzali odpovědnost za osudy uprchlíků a varoval před lhostejností.

Dneškem, který v liturgickém kalendáři figuruje jako Květná neděle, vstupují křesťané do svatého týdne, vrcholu postní doby, po němž následují Velikonoce. Květná neděle připomíná podle tradice Kristův slavný vjezd do Jeruzaléma a také jeho blížící se utrpení, smrt a vzkříšení.

Ještě před bohoslužbou vedl papež procesí nesoucí palmové ratolesti, jimiž podle bible lidé zdravili Ježíše při jeho příjezdu do Jeruzaléma a kterými spolu s olivovými větvičkami vyzdobili věřící celé náměstí.

Pro papeže je předvelikonoční týden jedním z nejrušnějších období roku. Na Zelený čtvrtek ho čeká večerní mše v římském uprchlickém centru, po níž dojde na zvyk omývání nohou. Tradice odkazuje na Ježíšovo gesto pokory vůči apoštolům krátce před ukřižováním a František je provádí nikoli v kostele, ale mezi potřebnými. Před třema lety to bylo v nápravném zařízení pro mladistvé, předloni v ústavu pro tělesně postižené a loni v římské věznici Rebibbia.

Na Velký pátek, kdy se připomíná Ježíšovo ukřižování, si František spolu s procesím projde křížovou cestu v Koloseu. V sobotu ho pak čeká vigilie ve Svatopetrském chrámu, která ukončí období půstu, a v neděli mše na Boží hod velikonoční, kdy pronese i požehnání Městu a světu.

Fotograf Jan Šibík natočil reportáž o děsivých podmínkách uprchlíků v táboře Idomeni na uzavřené řecko-makedonské hranici. | Video: Jan Šibík
 

Právě se děje

Další zprávy