Papež František vyzval před americkým Kongresem k boji proti náboženskému extremismu

Papež František ve Washingtonu
V projevu označil jako jednu z nevyřešených kapitol rovnoprávnost členů světového společenství, neboť několik málo zemí u sebe soustředilo přílišnou moc.
Papež František s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem.
Před projevem k Valnému shromáždění promluvil papež k zaměstnancům OSN.
Obrátil se nejen na vysoké úředníky, ale i uklízeče či ostrahu.
Foto: Reuters
ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 9. 2015 18:56
Papež František promluvil před americkým Kongresem. Je tak první hlavou římskokatolické církve, která před poslanci amerického Kongresu promluvila. Varoval před náboženským extremismem a fundamentalismem. Zvláštní obavy František vyjádřil o osud křesťanů na Blízkém východě, kde působí radikálové z organizace Islámský stát. Papež rovněž vyzval členy Kongresu, aby odmítli "nepřátelský způsob uvažování" o přistěhovalectví a uvažovali o migrantech jako o lidech, kteří přišli zlepšit život svých rodin. Papež dále vyzval ke zrušení trestu smrti a dotkl se i otázek ochrany životního prostředí.

Washington  - Je nutné být obezřetný vůči všem druhům fundamentalismu, boj proti náboženskému extremismu ale nesmí probíhat na úkor svobody. Ve svém proslovu k poslancům amerického Kongresu to uvedl papež František.

Věnoval se rovněž tématu sociální spravedlnosti, odsoudil nevraživost vůči přistěhovalcům a vyzval ke zrušení trestu smrti.

Proti fundamentalismu není podle papeže imunní žádné náboženství. Zvláštní obavy v tomto ohledu František vyjádřil o osud křesťanů na Blízkém východě, které na území Sýrie a Iráku pronásledují radikálové z organizace Islámský stát (IS). Varoval ale zároveň, že boj proti extremismu nesmí být na úkor svobody.

Podpora zranitelných a ohrožených

"Politická společnost přetrvá, usiluje-li o uspokojení společných potřeb podporou rozvoje všech svých členů, zvláště zranitelných a ohrožených," uvedl rovněž papež ve své řeči, která trvala téměř hodinu a kterou zakončil zvoláním "God Save America" (Bůh ochraňuj Ameriku).

František se vyjádřil rovněž k aktuální uprchlické krizi, která podle něj znamená bezprecedentní výzvu. Papež vyzval členy Kongresu, aby odmítli "nepřátelský způsob uvažování" o přistěhovalectví a uznávali lidi, kteří se chtějí přestěhovat do Spojených států, jako lidi, kteří chtějí zlepšit život svých rodin.

František ve své řeči vyzdvihl mimo jiné osobnost černošského amerického kazatele Martina Luthera Kinga, jehož sen o rovnosti občanských a politických práv u bělochů a černochů je prý stále inspirativní.

"Jsem rád, že Amerika je nadále pro mnohé zemí snů. Snů, které vybízejí k činům, účasti a angažovanosti," prohlásil.

Utváření národa nás vybízí k uznání toho, že musíme trvale soucítit s jinými a přitom odmítat nepřátelský způsob uvažování, prohlásil 78letý papež původem z Argentiny. Tato slova přitom pronesl na horké půdě, protože Kongres je rozpolcený v přístupu k imigrační politice.

Zrušení trestu smrti

Další citlivé téma předestřel, když vyzval k celosvětovému zrušení trestu smrti. Spojené státy přitom patří mezi země, v nichž se za těžké zločiny stále popravuje a také v Kongresu má zachování trestu smrti stále výrazně většinovou podporu.

Zlaté pravidlo "co chcete, aby ostatní dělali vám, dělejte vy jiným" nám připomíná odpovědnost za ochranu "lidského života v každé fázi jeho vývoje", připomněl dále papež.

František se kontroverzním tématům nevyhýbal ani v jiných pasážích svého historického projevu. Ve zjevné narážce na sňatky homosexuálů, které byly v USA nedávno celostátně legalizovány, se vyjádřil k významu rodiny. Ta je podle něj nyní "ohrožena jako možná ještě nikdy".

Papež vyzval k ukončení obchodu se zbraněmi

Dále vyzval k ukončení obchodu se zbraněmi a to v zemi, která je jejich největším světovým exportérem. Tázal se, proč jsou zbraně prodávány lidem, kteří chtějí jen působit utrpení nevinným.

"Bohužel odpověď je, jak všichni víme, kvůli penězům, penězům, které jsou promáčené krví, často krví nevinných". František zpochybnil, zda se výrobci zbraní mohou nazývat křesťany. Zároveň ale připustil, že je legitimní použít zbraně proti "nespravedlivé agresi, například proti útokům islamistů v Sýrii a Iráku.

V dalších částech svého proslovu se dotkl například otázek ochrany životního prostředí a sociálního rozměru hospodářského rozvoje.

Vyzval k zesílení úsilí o odvrácení ničení životního prostředí lidskou činností a zdůraznil své přesvědčení, že USA v tom mohou sehrát důležitou roli. "Nyní je čas na odvážné činy a strategie," řekl.

Apeloval rovněž na uvážené vytváření a rozdělování bohatství. "Správné využívání přírodních zdrojů, náležité využívání technologií a ovládnutí ducha podnikání jsou zásadními prvky ekonomiky, která chce být moderní, všezahrnující a udržitelnou," prohlásil František.

První papež, který promluvil před Kongresem

František je první hlavou římskokatolické církve, která před poslanci amerického Kongresu promluvila. Oficiálně nicméně hovořil z pozice nejvyššího představitele vatikánského státu. Svůj projev pronesl v angličtině.

Při příchodu se Františkovi dostalo nadšeného potlesku a aplausem byl často přerušován i jeho proslov.

Zvláštní význam měl papežův projev především pro členy parlamentu katolického vyznání, k nimž patří mimo jiné šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner nebo vůdkyně demokratické menšiny Nancy Pelosiová. Katolíkem je i viceprezident Joe Biden. Sám prezident Barack Obama se hlásí k protestantství.

Na velké obrazovce před budovou Kongresu sledovalo papežův projev více než 50 tisíc šťastlivců s pozvánkami. Po projevu je papež pozdravil z balkonu budovy Kongresu a požehnal jim ve španělštině.

František pak ještě zavítal do washingtonské farnosti svatého Patrika a setkal se s tamními bezdomovci a chudými rodinami. Přinejmenším jednomu mladíkovi se podařilo pořídit společnou "selfie" fotografii s hlavou římskokatolické církve. Další papežovou zastávkou bude New York.

 

Právě se děje

Další zprávy