Papež František povolí kněžím odpouštět ženám interrupci

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
1. 9. 2015 15:13
Papež popsal "existenciální a morální utrpení", jemuž musejí čelit ženy, které se rozhodly pro předčasné ukončení těhotenství, a dodal, že přišel čas odpustit jim.
Papež František.
Papež František. | Foto: Reuters

Vatikán - Papež František umožní během nadcházejícího Svatého roku všem kněžím, aby udělili odpuštění ženám, které podstoupily interrupci a touží po rozhřešení.

S odvoláním na v úterý zveřejněný papežův dopis o tom informovala agentura Reuters.

Papež v dopise údajně popsal "existenciální a morální utrpení", jemuž musejí čelit ženy, které se rozhodly pro předčasné ukončení těhotenství. Sám prý potkal mnoho žen, "které si v srdci nesou jizvu tohoto trýznivého a bolestivého rozhodnutí".

Katolická církev považuje umělé přerušení těhotenství za těžký hřích.

Svatý rok odpuštění

Svatý rok věnovaný Božímu milosrdenství ohlásil papež v dubnu. Začít má letos na slavnost Neposkvrněného Početí (8. prosince) a potrvá do slavnosti Krista Krále 20. listopadu příštího roku.

Začátek Svatého roku se kryje s 50. výročím konce druhého vatikánského koncilu, který se konal v letech 1962 až 1965. Měl za cíl více otevřít římskokatolickou církev světu a vést k její vnitřní reformě. Na toto úsilí navazuje současný papež František.

V katolické křesťanské tradici je Svatý rok rokem odpuštění dluhů a trestů za spáchané hříchy. Jeho tradice byla založena na konci třináctého století. Naposledy Svatý rok vyhlásil papež Jan Pavel II. v období let 2000 a 2001. Tehdy Vatikán navštívilo třicet milionů poutníků.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy