Papež jako rocková hvězda. Lístky na mši zmizely ve Filadelfii za půl minuty

ČTK ČTK
10. 9. 2015 10:42
Papež František na konci měsíce září zamíří do USA. Na vojenské letiště Andrews v Marylandu, kam dorazí jeho letecký speciál, jej přijede přivítat i Barack Obama. Vstupenky na mši byly zdarma, krátce na to se čtyři objevily na Ebay. Překupník za ně chtěl 48 000 korun.
Papež František s americkým prezidentem Barackem Obamou
Papež František s americkým prezidentem Barackem Obamou | Foto: Reuters

Washington - Za pouhou půlminutu si ve středu zájemci rozebrali lístky na mši, kterou papež František odslouží během své návštěvy Spojených států na konci měsíce.

Cesta hlavy katolické církve do převážně protestantské země poutá velkou pozornost a Bílý dům ve stejný den oznámil, že Františka osobně už na letišti přivítá prezident Barack Obama, k čemuž u zahraničních návštěv dochází jen zřídka. Informuje o tom agentura AP.

Organizátoři mše, která se bude konat 27. září ve Filadelfii, očekávají v ulicích města účast až 1,5 milionu zájemců.

Pro vstup do bezprostředního okolí místního muzea umění, před nímž František bohoslužbu povede, proto vydali 10 000 bezplatných vstupenek. Zájemci si je v internetové rezervaci rozebrali za 30 sekund, když měl každý člověk právo objednat si nejvýše čtyři lístky.

Nedlouho poté se na portálu eBay objevil inzerát nabízející čtyři vstupenky dohromady za 2000 dolarů, více než 48 000 Kč. Podle mluvčího filadelfské diecéze však dostanou místní věřící ještě další část vstupenek mimo rezervační systém, které si budou moci rozdělit mezi sebe.

"Upřímně řečeno, očekávali jsme, že na papežovu mši nebude nutné vydávat lístky. To ale není kritika, chápeme bezpečnostní důvody," komentoval podle listu USA Today mluvčí Robert Krebs očekávané velké množství lidí v ulicích města.

Papež dorazí do USA pět dní před touto mší, tedy už 22. září. Na vojenské letiště Andrews v Marylandu, kam dorazí jeho letecký speciál, jej přijede přivítat šéf Bílého domu.

Obama přitom vítá zahraniční návštěvy mimo Washington jen velmi zřídka - výjimkou byl například loňský přílet francouzského prezidenta Françoise Hollandea na stejné letiště.

Den po příletu se František jako třetí papež v historii dočká přijetí v Bílém domě, 24. září pak jako vůbec první hlava katolické církve pronese řeč během společného zasedání obou komor Kongresu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 33 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy