Papež jako rocková hvězda. Lístky na mši zmizely ve Filadelfii za půl minuty

ČTK ČTK
10. 9. 2015 10:42
Papež František na konci měsíce září zamíří do USA. Na vojenské letiště Andrews v Marylandu, kam dorazí jeho letecký speciál, jej přijede přivítat i Barack Obama. Vstupenky na mši byly zdarma, krátce na to se čtyři objevily na Ebay. Překupník za ně chtěl 48 000 korun.
Papež František s americkým prezidentem Barackem Obamou
Papež František s americkým prezidentem Barackem Obamou | Foto: Reuters

Washington - Za pouhou půlminutu si ve středu zájemci rozebrali lístky na mši, kterou papež František odslouží během své návštěvy Spojených států na konci měsíce.

Cesta hlavy katolické církve do převážně protestantské země poutá velkou pozornost a Bílý dům ve stejný den oznámil, že Františka osobně už na letišti přivítá prezident Barack Obama, k čemuž u zahraničních návštěv dochází jen zřídka. Informuje o tom agentura AP.

Organizátoři mše, která se bude konat 27. září ve Filadelfii, očekávají v ulicích města účast až 1,5 milionu zájemců.

Pro vstup do bezprostředního okolí místního muzea umění, před nímž František bohoslužbu povede, proto vydali 10 000 bezplatných vstupenek. Zájemci si je v internetové rezervaci rozebrali za 30 sekund, když měl každý člověk právo objednat si nejvýše čtyři lístky.

Nedlouho poté se na portálu eBay objevil inzerát nabízející čtyři vstupenky dohromady za 2000 dolarů, více než 48 000 Kč. Podle mluvčího filadelfské diecéze však dostanou místní věřící ještě další část vstupenek mimo rezervační systém, které si budou moci rozdělit mezi sebe.

"Upřímně řečeno, očekávali jsme, že na papežovu mši nebude nutné vydávat lístky. To ale není kritika, chápeme bezpečnostní důvody," komentoval podle listu USA Today mluvčí Robert Krebs očekávané velké množství lidí v ulicích města.

Papež dorazí do USA pět dní před touto mší, tedy už 22. září. Na vojenské letiště Andrews v Marylandu, kam dorazí jeho letecký speciál, jej přijede přivítat šéf Bílého domu.

Obama přitom vítá zahraniční návštěvy mimo Washington jen velmi zřídka - výjimkou byl například loňský přílet francouzského prezidenta Françoise Hollandea na stejné letiště.

Den po příletu se František jako třetí papež v historii dočká přijetí v Bílém domě, 24. září pak jako vůbec první hlava katolické církve pronese řeč během společného zasedání obou komor Kongresu.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy