Kuba vyhlásila amnestii. Před návštěvou papeže propustí tisíce vězňů

ČTK ČTK
11. 9. 2015 14:22
Kuba u příležitosti nadcházející návštěvy papeže Františka propustí 3522 vězňů, oznámil oficiální list Granma. Bezprecedentní amnestie se dotkne vězňů, kteří byli odsouzeni za méně závažné trestné činy, nikoli za vraždu a další těžké zločiny. Na svobodu se tak dostanou vězni nad 60 let a mladší 20 let. Papež Kubu navštíví od 19. do 22. září. Spekuluje se, že má v plánu i schůzku s někdejším kubánským vůdcem Fidelem Castrem, pokud to ovšem Castrův zdravotní stav dovolí. František, jenž sehrál důležitou roli při sbližování obou zemí, pak odcestuje do USA, kde se sejde mimo jiné s americkým prezidentem.
Papež František - ilustrační foto.
Papež František - ilustrační foto. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 22 minutami

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy