Atény - Současná vláda premiéra Jorgose Papandrea je minulostí. Na výzvu ministerského předsedy členové kabinetu podali demisi.
Odpoledne padlo - zatím neoficiálně - i jméno Papandreova nástupce. Podle předpokladů ho ve funkci vystřídá někdejší viceprezident Evropské centrální banky Lukas Papadimos. Ačkoliv politici ještě veřejně nevystoupili, o výsledku agenturu Reuters informoval zdroj blízký jednání.
Velkou výhodou Papadimose je, že se zamlouvá jak Evropské unii, tak Mezinárodnímu měnovému fondu. Právě na nich je teď předlužené Řecko naprosto závislé.
Tvrdé vyjednávání
Dohoda otevírá cestu k nové vládě národní jednoty, která by měla dluhy zdecimovanou zemi dovést k předčasným volbám. "Během několika dní budeme moci začít pracovat," potvrdil optimistické zprávy z vládního tábora náměstek ministra turistického ruchu George Nikitiadis.
Konsenzus se ale rodil velmi obtížně. Papadimos si totiž kladl podmínky. Chtěl například vládnout déle než do 19. února, kdy se mají konat předčasné volby.
Rovněž žádal, aby se do kabinetu zapojili i poslanci opoziční Nové demokracie. To ale lídr strany Antonis Samaras původně odmítal.
Strach z referenda
Vnitropolitická krize dosáhla vrcholu minulý týden poté, co Papandreu oznámil záměr vypsat referendum o tom, zda Řekové přijmou pomoc od eurozóny. Tím ovšem pobouřil nejen unijní politiky, ale i opozici.
Od záměru ustoupil a v neděli se po zdlouhavých jednáních dohodl s opozičním lídrem a prezidentem Karolosem Papuliasem na přechodné vládě a vypsání nových voleb.
Papandreu přislíbil, že hlavním úkolem nové vlády bude naplnit dohodu o řeckém dluhu, na níž se v říjnu shodli účastníci summitu Evropské unie. Evropské špičky na něm stanovily podmínky další pomoci helénské republice.
Řecko podle nich dostane nové půjčky a na oplátku se zaváže k tvrdým úsporným opatřením. Věřitelé mu navíc odpustí podstatnou část dluhů.