Atény couvly, referendum o pomoci Řecku nebude

Martin Novák Martin Novák
4. 11. 2011 12:40
Řecko se podřídí, nebo s eurem končí, řekli mocní světa
Nejmocnější světa na summitu G20. Angela Merkelová, německá kancléřka. Zleva francouzský prezident Nicolas Sarkozy, zprava americký prezident Barack Obama.
Nejmocnější světa na summitu G20. Angela Merkelová, německá kancléřka. Zleva francouzský prezident Nicolas Sarkozy, zprava americký prezident Barack Obama. | Foto: Reuters

* Referendum o pomoci Řecku nebude * Papandreu údajně kývl na rezignaci * Na úspory v Itálii dohlédne Mezinárodní měnový fond

Cannes - Referendum o dohodách s eurozónou, které ohlásil premiér Řecka Jorgos Papandreu, nebude. Evropskou unii o tom v pátek informoval řecký ministr financí Evangelos Venizelos, uvedla agentura Reuters.

Zrušení referenda, naplánovaného na letošní 4. prosinec, oznámil Venizelos v telefonickém rozhovoru s šéfem eurozóny Jean-Claudem Junckerem, Ollim Rehnem, který má finanční a měnové záležitosti na starosti v Evropské komisi, a německým ministrem financí Wolfgangem Schäublem.  

Řecko tak reaguje na tlak, který na něj vyvíjela nejen Evropská unie, ale i dvacet ekonomicky nejvlivnějších států světa (G20). Jejich představitelé ve čtvrtek na summitu v Cannes uvedli, že euro musí být zachráněno, ať už s Řeckem, nebo bez něj.

Proto, aby byla co nejrychleji překonána krize eurozóny, která hrozí přerůst v globální recesi.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy a německá kancléřka Angela Merkelová vyzvali Řecko, aby co nejdříve schválilo dohody o pomoci se zeměmi eurozóny, protože v opačném případě bude muset řady států používajících jako měnu euro opustit.

Je to poprvé, co evropští státníci jasně a veřejně deklarovali, že odchod Řecka z eurozóny je jednou z možností.

"Přejeme si, aby Řecko zůstalo. Ale pokud samo nebude chtít, nedá se nic dělat. Prioritou je záchrana eura. Rozpad eura bude znamenat rozpad Evropy," prohlásil hostitel summitu Sarkozy.

Americký prezident Barack Obama v Cannes vyzval evropské země k urychlenému řešení krize, protože podle něj má velmi negativní vliv na celý svět.

"Pomůžeme Evropanům, jak budeme moci, ale je třeba konat rychle," prohlásil.

Podívejte se na momentky ze summitu:

Podobně hovořil i jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv. Zopakoval, že Moskva je připravena pomoci, ale Evropská unie má kapacitu vyřešit své problémy sama.

"Kvůli velikosti evropské ekonomiky nemůže být žádná pomoc zvenčí rozhodující. Evropa musí zachránit sama sebe. Má na to politickou vůli, finanční zdroje a podporu mnoha zemí," řekl ruský prezident.

Berlusconi souhlasí s kontrolou

Dalším tématem summitu je kromě Řecka také situace Itálie a Španělska, dalších dvou velmi zadlužených států.

K italské krizi se hovoří stále častěji a stále hlasitěji. Ačkoliv italský premiér Silvio Berlusconi tvrdí, že jeho vláda problémy zvládne a zavede další reformy, v pátek ráno svolil k tomu, aby na průběh úsporných opatření dohlížel Mezinárodní měnový fond.

Berlusconiho pozice je ale stále chatrnější. Šest členů jeho strany jej otevřeným dopisem vyzvalo k demisi kvůli tomu, že nepodniká dost pro vybřednutí země z dluhů.

Také předseda koaliční vládní strany Liga Severu Umberto Bossi prohlásil, že si dovede na začátku roku představit nové volby. Ve středu skončilo zasedání kabinetu bez dohody o dalším postupu. Berlusconi v Cannes řekl, že Itálie své dluhy vždy splatila a bude tomu tak i nadále.

Silvio Berlusconi na summitu G20. Za jeho zády si špitá německá kancléřka Angela Merkelová s britským ministerským předsedou Davidem Cameronem.
Silvio Berlusconi na summitu G20. Za jeho zády si špitá německá kancléřka Angela Merkelová s britským ministerským předsedou Davidem Cameronem. | Foto: Reuters

Rezignuji, ustoupil údajně Papandreu

Velký zmatek panoval ve čtvrtek v Řecku, odkud chodily protichůdné zprávy. Nejprve to vypadalo, že po kritice členů vlastní strany i ministra financí premiér Jorgos Papandreu rezignuje, nakonec to neudělal.

Předák konzervativní opozice Antonis Samaras žádá vypsání předčasných voleb. Podle zpráv ze čtvrtečního pozdního večera Papandreu pod tlakem části své strany PASOK (Panhelénské socialistické hnutí) nakonec souhlasil, že rezignuje a umožní vznik přechodné vlády národní jednoty.

 

Právě se děje

Další zprávy