Izrael i Palestinci přistoupili na nové třídenní příměří

Aktualizováno 10. 8. 2014 19:40
Palestinci přistoupili na egyptský návrh na nové příměří. Souhlasily s ním všechny frakce palestinské delegace, která chce přimět Izraelce k návratu k jednání.
Izraelští vojáci slaví příměří
Izraelští vojáci slaví příměří | Foto: Reuters

Káhira - Izrael i Palestinci v neděli přistoupili na egyptský návrh na nové 72hodinové příměří. Informovaly o tom tiskové agentury s odvoláním na izraelské představitele a palestinské radikální hnutí Hamás.

Egypt navrhl, aby 72hodinové příměří platilo od nedělních 23:00 SELČ, a podle izraelského deníku Haarec v tuto hodinu skutečně vstoupí v platnost. Izraelští vyjednavači se v případě dodržení klidu zbraní v pondělí vrátí do Káhiry, kde by měly pokračovat rozhovory o dlouhodobějším smíru.

Na nové příměří přistoupili nejprve palestinští vyjednavači a poté jej potvrdili i zástupci židovského státu, kteří se však v souvislosti s pokračujícími raketovými útoky z Pásma Gazy během dneška vyjadřovali spíše skepticky. Premiér Benjamin Netanjahu dopoledne prohlásil, že izraelští vyjednavači do Káhiry nepojedou, dokud budou pokračovat palestinské raketové útoky.

V neděli ráno se ještě útočilo

Jen v neděli ráno dopadlo na území židovského státu šest raket vypálených z Pásma Gazy. K odpovědnosti za tyto útoky se podle agentury AP hlásí menší radikální skupiny operující v Gaze, nikoli palestinské hnutí Hamás.

Izraelské letectvo od půlnoci zasáhlo nejméně 25 cílů v Pásmu Gazy. Při útocích podle palestinských zdrojů zahynuli nejméně čtyři lidé, včetně třináctileté dívky a o rok staršího chlapce.

"Operace Ochranné ostří pokračuje. Nikdy jsme neřekli, že skončila. Bude pokračovat do té doby, než bude dosaženo jejích cílů, a to nějakou chvíli potrvá," prohlásil před dnešním jednáním izraelské vlády v Tel Avivu izraelský premiér Netanjahu. "Izrael nebude vyjednávat, když je pod palbou," dodal.

První příměří vypršelo v pátek

Rozhovory o trvalejším příměří v Pásmu Gazy, které zprostředkovává Egypt, jsou kvůli pokračujícím bojům vážně ohroženy. "Odejdeme dnes z Káhiry, jestli se potvrdí, že se (Izraelci) nevrátí bez podmínek," řekl ještě před přijetím návrhu na třídenní klid zbraní šéf palestinské delegace Azzám Ahmad televizi Al-Arabíja.

V pátek vypršelo v Pásmu Gazy 72hodinové příměří. Palestinci ho nejprve odmítali prodloužit s tím, že Izrael nehodlá přijmout jejich požadavky, jako je příslib ukončení blokády Gazy, propuštění vězňů a otevření hraničních přechodů. Hlavním izraelským požadavkem je odzbrojení Hamásu a demilitarizace Pásma Gazy.

Konflikt, který původně začal 8. července, si vyžádal na 1900 mrtvých Palestinců. Izrael má skoro 70 obětí.

 

Právě se děje

před 11 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy