Izrael i Hamás bombardují, Egyptu se nedaří vyjednat příměří

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 8. 2014 15:10
Palestinské radikální hnutí Hamás už před koncem příměří oznámilo, že ho neprodlouží.
Foto: Reuters

Jeruzalém/Gaza/Káhira - Izraelské letectvo podniklo dnes přes 30 úderů v Pásmu Gazy. Zahynulo při nich nejméně pět Palestinců, informovala palestinská agentura Maan.

Během noci byla situace poměrně klidná, kolem sedmé hodiny ráno místního času ale opět začaly na území židovského státu dopadat rakety vypálené palestinskými radikály. Třídenní příměří mezi oběma stranami skončilo v pátek ráno a zatím se ho nedaří obnovit.

Podle Palestinců zasáhli Izraelci během noci mimo jiné dvě mešity, několik výcvikových středisek, skladišť a zničili rovněž tři domy. V troskách jedné z mešit byla nalezena tři mrtvá těla.

Obětí náletu se údajně stal i vysoce postavený představitel hnutí Hamas Muáz Zajd, uvedli palestinští zdravotníci. Další dva lidé zahynuli, když byla při náletu zasažena motorka, na které cestovali. Izraelská armáda cíle náletů neupřesnila.

V Egyptě, který funguje jako zprostředkovatel jednání mezi oběma znepřátelenými stranami, i nadále zůstává palestinská delegace a snaží se pokročit v jednáních o příměří. Izraelci již v pátek ráno odjeli domů s tím, že nebudou jednat, když "jsou pod palbou".

Po tři dny se v Egyptě vyjednávalo o prodloužení klidu zbraní, avšak bez úspěchu. Ani jedna ze stran neustoupila ze svých požadavků. V případě Hamasu je to otevření hraničních přechodů a z dlouhodobějšího hlediska zrušení blokády Pásma Gazy, která trvá od roku 2007. Hlavním izraelským požadavkem je odzbrojení Hamasu a demilitarizace Pásma Gazy.

Mluvčí Hamasu Fauzí Barhúm dnes uvedl, že hnutí Izraeli neustoupí. "Budeme pokračovat v odporu," citovala z prohlášení Barhúma agentura AFP. "Okupantova nekompromisnost ničemu nepomáhá a my nebudeme dělat ústupky z požadavků našeho lidu," dodal mluvčí.

Třídenní příměří vypršelo v pátek ráno a palestinští radikálové již chvíli předtím odpálili na území židovského státu první rakety. Izrael následně reagoval obnovením leteckých úderů na Pásmo Gazy.

V arabských médiích se objevily informace, že palestinská delegace je připravena souhlasit s dalším 72hodinovým příměřím. Jde prý však jen o aktivitu ze strany umírněných Palestinců z hnutí Fatah a radikálové z hnutí Hamas, kteří kontrolují Gazu, tomu nejsou nakloněni.

Foto: Aktuálně.cz

Situace začíná být stále napjatější i na Západním břehu Jordánu. Při střetu s izraelskými vojáky nedaleko Hebronu byl v noci na dnešek zabit 43letý Palestinec. Smrtelná zranění utrpěl v pátek při protestu nedaleko Ramalláhu i 22letý palestinský mladík.

Konflikt, který původně začal 8. července, si vyžádal téměř 1900 mrtvých Palestinců. Izrael má skoro 70 obětí.

 

Právě se děje

Další zprávy