* Šlo o letoun A310 společnosti Yemenia Air * Na palubě bylo 142 cestujících a 11 členů posádky * Zřícení stroje do moře přežila jediná osoba - čtrnáctiletá dívka
Saná (Jemen) - Poblíž Komorských ostrovů v Indickém oceánu se v časných ranních hodinách zřítil airbus jemenských aerolinek. Na palubě bylo podle agentury Reuters 142 cestujících a 11 členů posádky.
První informace nedávaly naděje na přežití. Záchranáři záhy zahlédli trosky letounu v moři a mrtvá těla.
Po několika hodinách však přišla zpráva, že se podařilo nalézt přeživšího pasažéra. Vyzvednuty prý byly také ostatky řady těl.
"Zatím nevíme nic přesného. Nevíme, zda jde o muže či ženu či jaké národnosti tato osoba je. Dostali jsme pouze zprávu z Komor, že se jednu osobu podařilo zachránit," informoval Muhamad al-Samajrí, manažer jemenských záchranných sil.
Přestože první zprávy hovořily o pětiletém dítěti, nakonec se ukázalo, že nehodu přežila čtrnáctiletá dívka.
Podle agentury AFP je jediná přeživší pasažérka v nemocnici v metropoli Moroni ve stavu, který není vážný.
Airbus A310, který provozovaly státní aerolinky Yemenia Air, se podle zdrojů z Francie zřítil do moře několik kilometrů od pobřeží Komorských ostrovů, když se chystal na přistání.
Příčina nehody je zatím nejasná, mohou za ní však stát nepříznivé povětrnostní podmínky. Vítr na letišti dosahoval rychlosti 61 kilometrů v hodině. Francouzský ministr dopravy Dominique Bussereau prohlásil, že na vině bylo zřejmě počasí, a nikoli technická závada na letadle.
"S letadlem to nemělo nic společného," řekl rádiu Europe 1. "Příčinu odhalíme."
V následném televizním rozhovoru však dodal, že roku 2007 nebyl tento letoun shledán francouzskými dopravními autoritami v pořádku a stroje Yemenie byly následně podrobovány důkladnějším prohlídkám.
Letounem údajně cestovali lidé, kteří startovali z letiště Roissy alias Charles de Gaulle v pondělí po deváté hodině ráno letadlem A330-200 a letěli přes Marseille do jemenského hlavního města Saná. Tam přestoupili na Airbus 310 a pokračovali do Moroni na Komorských ostrovech.
Zástupce OSN na letišti v Moroni uvedl, že kontrolní věž dostala zprávu, že letadlo jde na přistání, ale potom s ním ztratila kontakt.
Po případných přeživších nadále pátrají místní záchranáři, šance je ale minimální. "Průzkumné letouny spatřily na předpokládaném místě zřícení trosky," řekl Reuters Ibrahim Kassim z Úřadu pro leteckou bezpečnost. "O cestujících stále nemáme žádné zprávy," dodal.
Místním pomáhají i dvě letadla francouzské armády a francouzská loď. Národnost cestujících není zatím známa, ale zřejmě půjde hlavně o obyvatele Komor, kteří se vraceli z dovolené ve Francii. Podle letiště v Roissy mezi nimi bylo také 66 Francouzů.
Další velká nehoda airbusu
Během posledního měsíce jde už o druhou velkou nehodu letounu značky Airbus. Prvního června se do Atlantiku zřítil stroj francouzské společnosti Air France, který mířil z brazilského Rio de Janeira do Paříže.
Na palubě bylo 228 lidí a příčiny nehody dosud nebyly zcela objasněny. Podle vyšetřovatelů se zřejmě rozpadl za letu.
Komory jsou ostrovní stát v západní části Indického oceánu mezi severním Madagaskarem a Mosambikem a žije na nich přes 630 tisíc obyvatel. Do roku 1975 byly součástí Francie, i po vyhlášení samostatnosti obě země udržují blízké vztahy. Ve Francii žije odhadem 200 tisíc Komořanů.