Tokio - Svět děsí záběry z jejich zamořených vesnic, zprávy o nepoživatelném jídle, kontaminované vodě a nebezpečném plutoniu v půdě. Experti diskutují o tom, zda by se kolem havarované jaderné elektrárny Fukušima měla rozšířit evakuační zóna, nebo ne.
Obyvatelům, kteří bezprostřední okolí nukleární "časované bomby" po tsunami a zemětřesení opustili, ale jako by to nevadilo. Jak oznámila televizní stanice NHK, do svých domů nedaleko Fukušimy se pomalu začínají vracet.
Na ulicích zamořených obcí je podle japonské NHK přes den vidět stále více aut, v noci se za okny častěji svítí. Vracejí se hlavně starší lidé, kteří se strachují o příbuzné, dům, půdu i dobytek.
Řadě z nich ostatně ani nic jiného nezbývá. Evakuační centra totiž často berou jen ty, kteří projdou testem na přítomnost radioaktivity.
Ozářeným vstup zakázán!
U vstupu do jedné z nouzových ubytoven v prefektuře Fukušima dokonce visí cedule s nápisem "Kdo se nepodrobil testu na ozáření, nesmí dovnitř!", hlásí agentura Kjódó.
Lékaři krutou praxi potvrzují.
"Evidujeme rostoucí počet případů, kdy obyvatelé ze státem nařízených evakuačních zón (kolem jaderné elektrárny Fukušima) nebyli vpuštěni dovnitř," uvedl doktor Hirojuki Hajaši, citovaný zpravodaji Kjódó.
Japonská média tvrdí, že lékaři už na požádání vydávají speciální "certifikáty nezávadnosti". Tedy potvrzení, že dotyčná osoba není radioaktivní, a nepředstavuje tudíž pro okolí žádné nebezpečí.
Strach o dobytek
Kolik obyvatel se kolem kolabující elektrárny zdržuje, japonské úřady nevědí.
K těm, co se do dvacetikilometrového pásma kolem Fukušimy vracejí, je podle listu Asahi třeba připočíst ty, kteří "zakázanou zónu" nikdy neopustili. Podle japonských médií je takových lidí hodně, rozhodně nejde jen o výjimky.
Mezi navrátilci či těmi, kdo na místech ohrožených radiací vytrvali, jsou často tamní zemědělci. Příběh jednoho z nich otiskl o víkendu list Mainiči.
V obci Iitate podle něj zůstal 60letý statkář se svou 57letou manželkou. Vesnice leží asi 40 kilometrů severozápadně od havarované Fukušimy, uprchla z ní zatím asi půlka obyvatel.
"Mám strach a nejsem si jistý, jestli je v pořádku, že tu zůstávám," cituje zemědělce list Mainiči. "Ale nemůžu tu nechat svoje krávy."
Lidé, kteří smýšlí jako on, žijí i do 20 kilometrů od jaderného kolosu Fukušima Daiči.
Marné přemlouvání
Japonská vláda je bezradná. "Je velmi pravděpodobné, že okruh do 20 kilometrů od elektrárny je kontaminovaný," zopakoval její mluvčí Jukio Edano.
Vstup do evakuované zóny představuje podle Edana pro lidské zdraví "velké riziko". "Prosím, mějte ještě strpení," žádá návratuchtivé Japonce.
Minimálně desítky lidí - lokální úřady mluví asi o 60 navrátilcích - ale úřady přestaly poslouchat. Radnice ve fukušimské prefektuře proto znovu vyzvaly centrální vládu, aby v zamořených oblastech zlepšila zásobování. Chybí tu jídlo, nezávadná voda i léky.
Po Tokiu to ostatně už dříve požadoval starosta postiženého města Minamisoma. Neuspěl. Mimo jiné i proto, že se do jeho města bojí jezdit řidiči, kteří by tolik potřebné potraviny mohli kamiony dovézt.