V Tokiu a Singapuru je radioaktivní cesium v zelenině

Zahraničí Zahraničí
24. 3. 2011 15:24
Je to poprvé, co se objevily kontaminované potraviny mimo oblast Fukušimy
Aby ochladili poničený reaktor 3 jaderné elektrárny ve Fukušimě, stříkají na něj hasiči vodu.
Aby ochladili poničený reaktor 3 jaderné elektrárny ve Fukušimě, stříkají na něj hasiči vodu. | Foto: Reuters

Tokio/Singapur - Hodnoty radioaktivního cesia, zvýšené téměř dvojnásobně oproti normálu, byly naměřeny v zelenině v Tokiu a kontaminace je hlášena také v japonské zelenině, dovezené do Singapuru.

Oznámila to agentura Kjódó. Informaci potvrdily regionální správa v Tokiu a také singapurské úřady.

Už dříve japonské úřady oznámily, že experti zjistili kontaminaci v zelenině, rostoucí nedaleko poškozené jaderné elektrárny Fukušima.

Teď se ale jedná o zeleninu, pochazející z oblasti Tokia, vzdálené 240 kilometrů od poškozených reaktorů.

V Tokiu kvůli obavám ze zvýšené radioaktivity zmizely z obchodů zásoby balené vody poté, co úřady varovaly před vyšší radioaktivitou pitné vody ve vodovodním systému města.

Tři zaměstnanci elektrárny Fukušima 1 dnes byli při pokládání elektrických kabelů ve třetím reaktoru vystaveni radiaci a dva byli hospitalizováni.

Německé přepravní společnosti oznámily, že své lodě kvůli obavám z radiace neposílají do tokijských přístavů.

Silné zemětřesení a vlna tsunami zasáhly severovýchod Japonska 11. března.

 

Právě se děje

před 20 minutami

USA mají podle Trumpa v hledáčku třetího muže Islámského státu

Spojené státy vědí, kde se nachází třetí nejvyšší velitel samozvaného Islámského státu (IS) z doby, kdy organizaci vedl nyní už zneškodněný abú Bakr Bagdádí. Šéf Bílého domu to dnes podle agentury Reuters řekl při debatě po projevu v Ekonomickém klubu v New Yorku.

"Bedlivě pozorujeme jeho třetího muže," řekl Trump, aniž by prozradil identitu nového terče. "Jeho trojka má velký problém, protože i o něm víme, kde je," dodal americký prezident.

Vůdce teroristické organizace Bagdádí zemřel 27. října při operaci americké speciální jednotky na severu Sýrie, když na útěku odpálil nálože na svém těle. Od Bagdádího smrti se USA snaží zamezit opětovnému vzkříšení IS a zaměřují se na možné nástupce, přívržence a příbuzné bývalého vůdce organizace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy