V Tokiu a Singapuru je radioaktivní cesium v zelenině

Zahraničí Zahraničí
24. 3. 2011 15:24
Je to poprvé, co se objevily kontaminované potraviny mimo oblast Fukušimy
Aby ochladili poničený reaktor 3 jaderné elektrárny ve Fukušimě, stříkají na něj hasiči vodu.
Aby ochladili poničený reaktor 3 jaderné elektrárny ve Fukušimě, stříkají na něj hasiči vodu. | Foto: Reuters

Tokio/Singapur - Hodnoty radioaktivního cesia, zvýšené téměř dvojnásobně oproti normálu, byly naměřeny v zelenině v Tokiu a kontaminace je hlášena také v japonské zelenině, dovezené do Singapuru.

Oznámila to agentura Kjódó. Informaci potvrdily regionální správa v Tokiu a také singapurské úřady.

Už dříve japonské úřady oznámily, že experti zjistili kontaminaci v zelenině, rostoucí nedaleko poškozené jaderné elektrárny Fukušima.

Teď se ale jedná o zeleninu, pochazející z oblasti Tokia, vzdálené 240 kilometrů od poškozených reaktorů.

V Tokiu kvůli obavám ze zvýšené radioaktivity zmizely z obchodů zásoby balené vody poté, co úřady varovaly před vyšší radioaktivitou pitné vody ve vodovodním systému města.

Tři zaměstnanci elektrárny Fukušima 1 dnes byli při pokládání elektrických kabelů ve třetím reaktoru vystaveni radiaci a dva byli hospitalizováni.

Německé přepravní společnosti oznámily, že své lodě kvůli obavám z radiace neposílají do tokijských přístavů.

Silné zemětřesení a vlna tsunami zasáhly severovýchod Japonska 11. března.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy