Situace ve Fukušimě je vážná, uniklo z ní i plutonium

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
29. 3. 2011 8:05
Zjištěné látky plutonia neohrožují lidské zdraví, svědčí ale o vážném poškození reaktoru
Foto: Reuters

Tokio - Situaci kolem poškozené jaderné elektrárny Fukušima zdramatizoval nález plutonia v okolní půdě. Vlastník elektrárny ujistil, že plutonium bylo zjištěno na pěti místech, ale jen v malé intenzitě, která neohrožuje lidské zdraví.

Plutonium je vysoce karcinogenní látkou, jednou z vůbec nejnebezpečnějších. Je vedlejším produktem atomové reakce a používá se také v jaderných bombách. Experti odhadují, že ve Fukušimě se plutonium mohlo dostat do půdy z použitých palivových tyčí v poškozeném třetím reaktoru, který jako jediný pracoval s plutoniem.

Japonská agentura pro jadernou bezpečnost uvedla, že nález plutonia svědčí o narušení ochranného mechanismu reaktoru, neboť jde o látku, která neuniká snadno. "Pokud plutonium uniklo z reaktoru, svědčí to o tom, o jak vážnou havárii se jedná," řekl šéf agentury Hidehiko Nišijama.

Pracovníci elektrárny Fukušima 1 mezitím obnovili pokusy odčerpat radioaktivní vodu z turbogenerátorových budov reaktorových bloků jedna až tři. Jakmile bude voda vypumpována, mohou se rozběhnout práce na obnovení činnosti chladicích systémů.

V Japonsku pokračuje také identifikace obětí ničivého zemětřesení a následné přívalové vlny tsunami. Policie při zjišťování identit využívá mimo jiné na internet. U asi 4000 těl, které byly nalezeny v prefekturách Mijagi, Iwate a Fukušima, není jasné, o koho se jedná. Policisté proto na webu zveřejňují informace o oblečení obětí, o jejich výšce a osobních věcech.

Zemětřesení a tsunami z 11. března si zatím vyžádaly více než 11 000 potvrzených obětí, ale dalších více než 17 000 lidí je nezvěstných. Zhruba 190 000 lidí přebývá v nouzových ubytovnách. Někteří se už vracejí i do dvacetikilometrové zóny kolem poškozené elektrárny, ačkoli je před tím úřady důsledně varovaly

 

Právě se děje

Další zprávy