Tělo nebylo nutné ani pohřbít. Vše o vraždě saúdského novináře Chášukdžího

Kateřina Vítková Zahraničí ČTK Kateřina Vítková, Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 4. 11. 2018 20:04
Před měsícem vešel do budovy saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu novinář Džamál Chášukdží. Od té doby ho už nikdo neviděl. Rijád až po mezinárodní kritice přiznal, že kritik královské rodiny Saúdů je mrtvý. Podle Turků přišel pokyn k jeho brutální vraždě přímo z nejvyšších míst Saúdské Arábie. Našla už policie novinářovo tělo? Jaké mají vyšetřovatelé důkazy? A jak celá kauza ovlivňuje světovou diplomacii? Přečtěte si přehledné otázky a odpovědi.
Saúdové jsou spojenci a důležití zákaznící, komentoval Trump kauzu pohřešovaného novináře | Video: Reuters

Našlo se tělo zavražděného saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího?

Turecko opakovaně vyzývá Rijád, aby objasnil, kde novinářovo tělo skončilo. Istanbulský prokurátor ve středu řekl, že novinář byl uškrcen hned, jak na konzulát vstoupil, jeho tělo mělo být rozčtvrceno a zničeno.

List The Washington Post s odvoláním na turecký zdroj napsal, že Chášukdžího tělo bylo rozpuštěno v kyselině v objektu konzulátu nebo v blízké konzulově rezidenci. Biologický důkazní materiál nalezený na zahradě konzulátu podle zdroje deníku svědčí o tom, že tělo bylo zničeno poblíž místa, kde byl Chášukdží zabit. "Chášukdžího tělo nebylo třeba pohřbít," citoval list svůj nejmenovaný zdroj.

Saúdská Arábie, která původně novinářovu smrt popírala a později přiznala, tvrdí, že tělo bylo předáno tureckému spolupracovníkovi. Turecko marně žádá, aby Saúdští Arabové tohoto člověka identifikovali.

Kdo ho zavraždil?

Podle Ankary novináře zavraždila skupina mužů ze Saúdské Arábie na konzulátu v Istanbulu. Podle vyšetřovatelů jich zřejmě bylo patnáct. Byli mezi nimi generálové saúdskoarabské armády a podle tureckých médií i členové tajných služeb a ochranky korunního prince Muhammada bin Salmána.

Existují důkazy o vraždě?

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tvrdí, že ano. Už před časem v parlamentu prohlásil, že Turecko má navíc důkazy o tom, že vražda Chášukdžího byla předem naplánovaná.

" …víme, že pokyn zabít Chášukdžího přišel z nejvyšších míst vlády Saúdské Arábie," uvedl Erdogan v pátek.

Americký deník Washington Post už dříve informoval, že Ankara má k dispozici audiozáznam, který dokazuje, že byl zavražděn.

Jak ho zavraždili?

Vyšetřovatelé z vraždy viní patnáct lidí, kteří dorazili do Istanbulu ve třech skupinách a pak se vrátili do Saúdské Arábie. Přicestovali den před vraždou, odstranili z konzulátu kamery a připravili se na Chášukdžího příchod. Jedna skupina dokonce také dopředu prozkoumala les u Istanbulu. Prezident Erdogan prohlásil, že byla vražda novináře dopředu naplánovaná.

Co se mělo stát za zdmi konzulátu v Istanbulu?

Saúdskoarabský novinář a kritik korunního prince Džamál Chášukdží zmizel 2. října.

Podle zdroje amerického listu The Washington Post je na nahrávce, kterou má Ankara k dispozici, slyšet několik hlasů včetně pohřešovaného novináře. Audiozáznam má zachycovat výslech, mučení i samotnou vraždu.

Také podle tureckých médií byl novinář na konzulátu před vraždou nejprve vyslýchán a mučen. Agenti mu údajně uřezali několik prstů a posléze mu usekli hlavu. Katarská stanice Al-Jazeera přinesla informace, že novinářovo tělo bylo rozřezáno. Forenzní expert a patolog, který údajně řezal tělo speciální pilou na kosti, byl vyšetřovateli identifikován jako Saláh Muhammad Tubajdží. Jeho otisky prstů se později našly v budově konzulátu. Celé mučení trvalo sedm minut.

Nahrávka mohla vzniknout dvěma způsoby. Buď Turci odposlouchávali budovu saúdskoarabského konzulátu, anebo ji pořídil sám novinář Chášukdží. A to přes chytré hodinky propojené s jeho telefonem iPhone, který si před budovou konzulátu odložil u své přítelkyně. Právě ona ho nahlásila jako pohřešovaného.

Jak se k vraždě staví Saúdská Arábie?

Vedení Saúdské Arábie dlouho tvrdilo, že Chášukdží konzulát 2. října opustil. Až po více než dvou týdnech přiznalo, že na konzulátu zemřel, ale nejprve tvrdilo, že byl zabit při potyčce. Nyní Rijád připouští, že šlo o vraždu, ale tvrdí, že se vše odehrálo v rámci operace, o níž nejvyšší vedení Saúdské Arábie nevědělo.

V Saúdské Arábii už bylo zatčeno 18 lidí, mezi nimiž jsou členové komanda, které odletělo v den vraždy do Istanbulu. Turecko opakované žádá o jejich vydání k soudu do Turecka, což ale Rijád odmítá.

Vraždu vyšetřují turecké i saúdskoarabské úřady, zejména v případě Rijádu ale panují obavy, že závěry budou zmanipulované. Saúdská strana sice umožnila tureckým vyšetřovatelům prohledat konzulát i rezidenci konzula, dovolila to ale až dva týdny po novinářově smrti.

Jak je do vraždy zapletena královská rodina?

O roli korunního prince Muhammada bin Salmána v celé kauze zatím nemají podle agentury Reuters jasno ani evropské tajné služby.

Turecký prezident Erdogan sice uvedl, že pokyn k vraždě podle Ankary přišel z nejvyšších míst, zároveň však zdůraznil, že by ho "ani na sekundu" nenapadlo, že pokyn k vraždě dal král Salmán. "Nemám žádný důvod se domnívat, že vražda odrážela oficiální saúdskoarabskou politiku," pokračoval.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov k případu řekl, že Rusko vyslechlo stanovisko Saúdské Arábie, že královská rodina nemá s vraždou nic společného. Ostatní záležitosti jsou podle Peskova věcí vyšetřování.

Jaké další informace se objevily?

Britská zpravodajská služba se podle agentury Reuters domnívá, že Saúdští Arabové chtěli muže původně unést do Saúdské Arábie, ale celá akce se vymkla jejich kontrole.

Jaká byla reakce USA?

Americký prezident Donald Trump v druhé polovině října uvedl, že není spokojený s tím, co od Saúdů dosud slyšel. Kauzu označil za "jednu z nejhorších kamufláží v dějinách". Americký ministr zahraničí Mike Pompeo pak oznámil, že Washington odebere víza 21 lidem.

Kdo byl Džamál Chášukdží?

Devětapadesátiletý Chášukdží byl saúdskoarabský novinář a jeden z předních kritiků režimu. O svůj pohled na Rijád se dělil na sociálních sítích a spolupracoval také s americkým deníkem Washington Post.

V minulosti Chášukdží pracoval coby zástupce šéfredaktora saúdskoarabského deníku Arab News a později jako šéfredaktor kritického deníku Al-Watanu, odkud byl však hned dvakrát vyhozen. Kromě toho v minulosti působil také jako poradce saúdskoarabského velvyslance v Londýně a v USA.

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán v telefonátu s americkými představiteli prezentoval zavražděného novináře Džamála Chášukdžího jako nebezpečného radikála.

Turci zveřejnili video, jak novinář Džamál Chášukdží vchází do konzulátu v Istanbulu, ale už nevyjde

Turci zveřejnili video, jak novinář Džamál Chášukdží vchází do konzulátu v Istanbulu, ale už nevyjde | Video: Reuters

Proč žil v exilu?

Chášukdží odešel z rodné země v červnu 2017, kdy se přestěhoval do Spojených států. Podle vlastních slov "nechtěl být zatčen" a bál se o svou bezpečnost. Žurnalista si totiž hlasitě stěžoval na stále se zhoršující postavení tisku v zemi a utlačování svobody slova pod rukama korunního prince Muhammada bin Salmána.

Proč šel na konzulát v Istanbulu?

Chášukdží se chtěl oženit se svou šestatřicetiletou tureckou přítelkyní Haticí Cengizovou a potřeboval si zařídit poslední potřebné dokumenty pro svatbu. Po ní chtěl pár žít střídavě v Istanbulu, kde novinář koupil byt, a v USA. V Turecku žijí i někteří jeho příbuzní.

Jaké dopady kauza měla?

Třiatřicetiletý korunní princ Saúdské Arábie Muhammad bin Salmán je označován za iniciátora hospodářských a kulturních reforem. Možnost, že by byl zapojen do úkladné vraždy novináře, tak může zásadně změnit to, jak na něj Západ nahlíží, napsal list The New York Times.

Zřejmě proto, aby se zlepšilo veřejné mínění v jeho prospěch, byl tento týden skoro po roce propuštěn na svobodu jeho bratranec princ Chálid bin Talál. Ten byl zadržen právě za to, že v minulosti kroky korunního prince Muhammada bin Salmána kritizoval.

Více než stovka světových osobností, včetně známých herců a spisovatelů, vyzvala generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, aby inicioval zahájení mezinárodního vyšetřování.

V Rijádu se na konci října také konala mezinárodní investiční konference, kterou kvůli vraždě novináře bojkotovalo několik desítek účastníků. Loni byl při zahájení korunní princ, který ale tentokrát chyběl.

Podívejte se na video ke zmizení novináře Chášukdžího 

Turci se domnívají, že saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího zabili na konzulátu Saúdské Arábie v Istanbulu. Saúdové tvrdí, že to není pravda. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy