Blesková akce profesionálů: Jak saúdské komando podle Turků zavraždilo novináře

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
19. 10. 2018 15:55
Džamál Chášukdží zmizel na konzulátu v Istanbulu. Patnáct mužů sem z Rijádu přiletělo dvěma letadly. Město po několika hodinách opustili.
Snímek z videa, na kterém Chášukdží vchází do budovy saúdskoarabského konzulátu.
Snímek z videa, na kterém Chášukdží vchází do budovy saúdskoarabského konzulátu. | Foto: Reuters

Rijád - Na istanbulském letišti přistály dva soukromé tryskáče 2. října brzy ráno. Jen pár hodin předtím, než saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží v témže městě vstoupil na konzulát Saúdské Arábie a zmizel. Patnáct mužů ještě ten samý den odletělo zase zpátky do Rijádu.

Kdo jsou a co v Istanbulu tak krátkou dobu dělali?

Turecké úřady věří, že šlo o skupinu vrahů, kteří do Turecka přijeli zavraždit kritika režimu v Rijádu Chášukdžího. A měli po něm zamést stopy.

O jeho schůzce na saúdskoarabském konzulátu věděli. Novinář ji měl domluvenou týdny dopředu. Stačilo na něj jen počkat. Celá akce trvala několik hodin, všech patnáct mužů bylo do druhého dne ráno zase doma.

Skupina z Rijádu je podle tureckých médií napojená na saúdskoarabské tajné služby.

Patolog s pilou a členové královské gardy

Byl mezi nimi například Salah Muhammed A Tubaigy, forenzní patolog s diplomem z univerzity v Glasgow ve Skotsku. Podle informací arabského deníku Asharq al-Awsatz pracoval ve forenzním oddělení generálního ředitelství pro vnitřní bezpečnost saúdskoarabského ministerstva vnitra.

Doktor Tubaigy přiletěl podle zjištění tureckých médií do Istanbulu i s pracovním náčiním. Měl u sebe pilku, která se dá použít na rozřezání kostí.  

Turečtí vyšetřovatelé navíc podle amerického deníku Wall Street Journal mají za to, že právě doktorův hlas je slyšet na audio nahrávkách z konzulátu, které má k dispozici turecká vláda. Na jedné z nich je slyšet, jak jeden z mužů radí ostatním, aby si nasadili sluchátka, zatímco on bude rozřezávat Chášukdžíovo tělo.

Dalším ze skupiny mužů je zřejmě Maher Abdulazíz M. Mutreb. Tento muž zřejmě pracoval dva roky na saúdskoarabské ambasádě v Londýně. Dokládá to dokument z roku 2007 vystavený britskou vládou, na němž se jeho jméno objevilo. Také on byl zřejmě v tajných službách. Podle CNN ho nejmenovaný saúdskoarabský zdroj v Londýně označil za bývalého plukovníka zpravodajských služeb. O jeho současném postavení napovídají fotografie z letošního roku, na kterých je zachycen vedle saúdskoarabského prince Mohameda bin Salmána během jeho zahraničních cest.

Objevil se i na záběru z bezpečnostní kamery konzulátu v Istanbulu, kam 2. října vstoupil.

V seznamu jmen zveřejněných tureckými médii následují členové královské gardy a dva piloti leteckých jednotek saúdskoarabské armády.

Turecké tajné službě, která se vydávala za letištní policii, se podle CNN ještě podařilo prohledat na letišti v Istanbulu jedno z jejich dvou letadel. Druhé ale stihlo odletět bez kontroly.

Bez dalších podrobností v pátek turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu oznámil, že má Ankara v kauze nové důkazy.

Saúdská Arábie stále trvá na tom, že Džamál Chášukdží opustil saúdskoarabský konzulát v Istanbulu krátce poté, co ho jeho snoubenka viděla do budovy vcházet. Důkazy ale nemá. Americký prezident Donald Trump veřejně prohlásil, že pokud je království nedodá, bude novináře považovat za zavražděného. Turečtí vyšetřovatelé mezitím hledají jeho tělo.

Video: Kauzu zmizelého saúdskoarabského novináře komentoval i americký prezident Donald Trump

Saúdové jsou spojenci a důležití zákaznící, komentoval Trump kauzu pohřešovaného novináře | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy