Osobností roku jsou podle Time bojovníci s ebolou

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 10. 12. 2014 14:43
Druzí letos skončili demonstranti z Fergusonu, třetí ruský prezident Putin.

New York - Prestižní americký časopis Time vyhlásil tradiční Osobnost roku.

Letos se jí stali všichni, kteří bojují v západní Africe s epidemií ebola. Krvácivá horečka si doposud vyžádala nejméně  6187 mrtvých.

Podle nejnovější bilance je celkový počet nakažených ve světě necelých osmnáct tisíc osob. Někteří lékaři a zdravotní sestry, kteří pomáhali epidemii horečky zastavit, se sami nakazili.

Druhé místo pro rok 2014 patří protestujícím z amerického Fergusonu, kde v srpnu bělošský policista zastřelil neozbrojeného černošského mladíka. Třetí pak skončil ruský prezident Vladimir Putin.

Riskují životy pro záchranu jiných

Časopis ve svém zdůvodnění uvádí, že zdravotníci v boji s ebolou přinášejí velké oběti, riskují své životy a životy jiných zachraňují.

Například španělská ošetřovatelka Teresa Romerová byla na prahu smrti a lékaři jí dávali málo nadějí, ale uzdravila se.

Při výběru Time přihlédl k tomu, že ačkoliv o ebole se ví od roku 1976, epidemie propukla ve velké míře letos. V Evropě nebo severní Americe se však vyskytla jen u několika jedinců, kteří navštívili postižené oblasti Afriky.

Epidemie zasáhla hlavně jihozápad Afriky. Guineu, Libérii a Sierru Leone. Lékaři zatím nevědí, proč někteří nakažení nemoci podlehnou, zatímco jiní dokážou přežít.

Osobnost roku a kontroverze

Časopis Time vyhlašuje Osobnost roku (Person of the Year) od roku 1927 a její vybírání se každoročně stává předmětem spekulací a mnohdy i kritiky. Jde však o velmi známou a prestižní anketu.

V roce 1938 byl osobností roku vyhlášen Adolf Hitler, v roce 1979 pro změnu íránský vůdce ajatolláh Chomejní. Putin zvítězil v roce 2007, papež František loni.

 

Právě se děje

Další zprávy