OSN: znásilnění ohrožuje mezinárodní bezpečnost

gaz
20. 6. 2008 12:01
Sexuální násilí klasifikováno jako "válečná taktika"
Dárfúrské ženy jsou znásilňovány každý den. Když jdou pro vodu nebo pro dříví
Dárfúrské ženy jsou znásilňovány každý den. Když jdou pro vodu nebo pro dříví | Foto: Reuters

Washington - Rada bezpečnosti OSN jednomyslně schválila rezoluci označující znásilnění za "válečnou strategii", která "brání mezinárodnímu míru a bezpečnosti".

Rovněž oznámila, že v případech, kdy se válčící frakce nebudou novou rezolucí číslo 1820 řídit, je ochotna sáhnout k sankcím.

Podle OSN je sexuální násilí "válečnou taktikou (určenou) k ponižování, ovládání, rozsévání strachu a rozehnání a/nebo přemísťování civilních členů komunity či etnické skupiny", které může "významně zhoršit povahu ozbrojeného konfliktu a zabránit navrácení mezinárodního míru a bezpečnosti".

V současnosti je znásilňování coby prostředek boje masově používáno například v súdánském Dárfúru a východním Kongu.

Horší být ženou než vojákem

Stejně hrozná je situace na východě Konga, kde spolu bojují rwandské milice a konžská armáda
Stejně hrozná je situace na východě Konga, kde spolu bojují rwandské milice a konžská armáda | Foto: Reuters

"Pravděpodobně je nyní nebezpečnější být v ozbrojeném konfliktu ženou než vojákem," citovala agentura Reuters generálmajora Patricka Cammaerta.

"Je to velmi efektivní zbraň, protože komunity jsou zcela zničeny," dodává muž, který vedl mírové jednotky ve východním Kongu. "Trestáte muže a trestáte ženy, které to dělají před muži."

Na východě Konga je i dnes po skončení krvavé občanské války podle odhadů různými milicemi znásilňováno 40 žen denně.

Jako další země, kde docházelo k těmto praktikám, Rada bezpečnosti zmínila Libérii, Rwandu a bývalou Jugoslávii. Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, která zasedání předsedala, v této souvislosti také kritizovala Barmu.

Humanitární a lidskoprávní organizace rozhodnutí OSN přivítaly.

Umožní to sankce

"Znásilňování a sexuální násilí ve válečných konfliktech již nyní představuje zločin podle mezinárodního práva. Nicméně se dosud nedařilo jej dokumentovat a postavit pachatele před spravedlnost," stojí ve vyjádření české pobočky Amnesty International.

"Rezoluce nyní přináší nástroje, které dlouho chyběly: je jimi zejména monitoring sexuálního násilí v ozbrojených konfliktech a možnost sankcí pro pachatele."

OSN také upozorňuje, že v mnoha případech se ke znásilňování uchylují i sami vojáci mírových jednotek, které mají oběti konfliktů naopak chránit.

 

Právě se děje

Další zprávy