Vojáci OSN znásilňovali v Súdánu děti

lem, ČTK
3. 1. 2007 11:45
Chartúm - Do Súdánu přišli před dvěma lety, aby pomohli obětem občanské války. Místo toho členové mírových sborů OSN znásilňovali.
Podle zprávy mezinárodních vyšetřovatelů z loňského roku situace v Dárfúru genocidou není.
Podle zprávy mezinárodních vyšetřovatelů z loňského roku situace v Dárfúru genocidou není. | Foto: Reuters

Podle britského deníku The Daily Telegraph se první případy odehrály pouhých pár měsíců po začátku mise UNMIS z roku 2004.

Sex s nezletilými

Do občanskou válkou zmítaného Súdánu tehdy zamířilo na deset tisíc členů modrých přileb OSN vojáků, civilistů i mírotvorců.

Necelý rok poté vydal Dětský fond OSN (UNICEF) interní zprávu, ve které uvádí, že v jihosúdánské metropoli Jubě bylo zaznamenáno více než dvacet případů, kdy vojáci UNMIS nebo civilní personál mise nutili k sexu děti.

Jelikož byla zpráva určena pro vnitřní potřeby, dostala se na veřejnost až nyní zásluhou deníku Daily Telegraph.

Některé ze zneužívaných dětí reportérce listu znásilňování potvrdily.

"Seděl jsem u řeky, když se to stalo poprvé," popisuje svoji zkušenost čtrnáctiletý Jonas.

"Přijel muž v bílém autě a chtěl, abych si přisedl. Viděl jsem, že je to auto OSN, protože mělo na sobě bílá a modrá písmena, a ten muž měl na oblečení znak (OSN). Když jsme pak zastavili, vystoupili jsme z auta a začal mne zneužívat. Bylo to bolestivé a trvalo to dlouhou dobu. Když to skončilo, vrátili jsme se na místo, odkud jsme vyjeli, vystrčil mne z auta a odjel," popsal svoji zkušenost.

Kde hledat pravdu?

Britský koordinátor UNMIS James Ellery stejně jako vedení OSN ale podezření obsažená ve zprávě označili za neopodstatněná.

"Všechna jsme je prošetřovali a nenašli jsme žádné důkazy," řekl deníku. Pracovníci UNMIS jsou podle něj pravidelně školeni, jak se chovat na misi, a vědí, že nemají mít sexuální styk s místními obyvateli.

Zástupkyně generálního tajemníka OSN pro mírové mise Jane Hollová Luteová naopak agentuře AP řekla, že tato podezření považuje za závažná a organizace je hodlá prošetřit. "Může to být pravda," potvrdila.

Odhalení možných zločinů páchaných členy mírové mise na jihu Súdánu by tak mohlo vážně zkomplikovat záměr Rady bezpečnosti OSN vyslat do této oblasti mezinárodní síly.

Súdánská vláda s jejich rozmístěním v Dárfúru nesouhlasí a mohla by tato obvinění použít jako další argument. Vlastní údajně videozáznam, na kterém bangladéští členové mise znásilňují tři súdánské dívky.

  • Vojáci Africké unie znásilňují děti - ČTĚTE ZDE 

Před časem přitom vyšlo na povrch, že v Dárfúru se podobných zvěrstev dopoušějtí přítomní členové Africké unie.

Afrika se snaží pomáhat si navzájem. Voják Africké Unie z Nigérie hlídá v nestabilní sudánské oblasti Darfúru.
Afrika se snaží pomáhat si navzájem. Voják Africké Unie z Nigérie hlídá v nestabilní sudánské oblasti Darfúru. | Foto: EPA

OSN čelí řadě obvinění

Jednotky UNMIS tvoří přes deset tisíc lidí z více než 70 zemí světa, kteří od roku 2005 dohlížejí na dodržování mírových podmínek po skončení krvavé občanské války na jihu Súdánu mezi vládou a místními separatisty. Konflikt si za jednadvacet let vyžádal na dva miliony lidských životů.

OSN již loni čelila podobnému skandálu v Libérii a na Haiti, kde podle britské stanice BBC členové mírových misí také znásilňovali děti nebo využívali jejich sexuálních služeb za úplatu.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy