Washington - Rada bezpečnosti OSN schválila další sankce proti Íránu. Důvodem je obohacování uranu v íránských jaderných zařízeních, které Teheránu zakázaly tři předchozí rezoluce.
Írán tvrdí, že podle Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT), je obohacování uranu k mírovému účelu jeho právem. Západní země se obávají, že by Teherán mohl pracovat na výrobě atomové bomby.
Pro sankce se vyslovilo 14 zemí, poslední - Indonésie - se vzdala práva hlasovat.
Více o íránském postoji v rozhovorech:
Írán: Otázku jaderného programu už jsme vyřešili
Írán: Na sankce a mezinárodní izolaci jsme zvyklí
Nové sankce rozšiřují počet íránských jednotlivců a společností, kterým budou obstavena zahraniční konta. Některým Íráncům také bude zakázáno cestovat.
Nezmění to nic, říká Írán
Írán již dal důrazně najevo, že nové sankce na jeho postoji vůči obohacování uranu nic nezmění. V dopise Radě bezpečnosti to podtrhl ministr zahraničí Manúčehr Mottakí.
"Pokračování tohoto trendu (sankcí) podkopává důvěryhodnost Rady Bezpečnosti a oslabuje integritu a pozici Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE)," citovala z dopisu agentura Reuters.
Mottakí si na svou obranu bere poslední zprávu MAAE o íránském programu z minulého týdne, která íránský přístup chválí. Zpráva však zároveň zdůrazňuje, že zde zůstávají nevyřešené otázky.
Čtěte také: OSN: íránský jaderný program vzbuzuje vážné obavy
OSN má pochybnosti
Rada bezpečnosti si nemyslí, že by tato zpráva Írán zcela očišťovala. Návrh sankcí však byl hotov už 22. ledna, tedy dávno před jejím vydáním.
Íránský vyslanec u OSN Mohammed Khazí oznámil, že i přes další sankce bude jeho země s MAAE spolupracovat i nadále.
Předchozí sankce Rady bezpečnosti z prosince 2006 a března 2007 se kromě zmrazení účtů týkaly také zákazu vývozu zbraní z Íránu a omezení dovozu zbraní do Íránu. Byla také zakázána jakákoliv pomoc zemi kromě humanitární.
Čtěte také: Nové důkazy: Íránci vyráběli bombu i po roce 2003