Opozice v Libanonu vyhrála důležité volby

rak
6. 8. 2007 16:00
Mezi křesťany zvítězili spojenci Sýrie

Infobox

  • Vítězní kandidáti usednou v Parlametnu za sunnitského zákonodárce Valída Ajdúa, zabitého v červnu při pumovém atentátu. Druhým, v listopadu zavražděným politikem, je křesťan Pierre Džamáil. Libanonská vláda viní ze smrti obou Sýrii.
  • Džamáíl a Ajdú jsou posledními z řady prominentních protisyrských politků, kteří byli zavražděni. Největší libanonskou krizi od konce občanské války v roce 1990 odstartoval před dvěma lety atentát na bývalého premiéra Rafíka Harírího. Masové protesty pak vedly k ukončení okupace a odchodu syrských vojsk.
  • Sýrie zasahování do libanonské politiky odmítá.

Bejrút - Libanonské politiky Muhammada Amína Ítáního a Kamila Chúrího v zahraničí skoro nikdo nezná. Přesto je jejich úspěch v doplňovacích volbách v Libanonu klíčový.

Oba v parlamentu nahrazují zavražděné provládní poslance z protisyrského tábora. Chúrího vítězství navíc naznačuje, jak asi dopadne příští měsíc hlasování o budoucím libanonském prezidentovi.

Hlasovalo se v západním Bejrútu a v obvodu Metn v Horském Libanonu, který je baštou rozdělených maronitských křesťanů.

Rozhodlo 417 hlasů

Zatímco v muslimském volebním obvodu podle očekávání hladce zvítězil provládní kandidát Muhammad Amín Ítání, mezi křesťany se sváděl tvrdý boj o každý hlas.

Proti Chúrímu, kandidátovi prosyrské opozice, totiž nastoupil bývalý prezident Amín Džamáíl. K úspěchu mu nepomohl ani fakt, že soupeřil o mandát po svém zavražděném synovi Pierrovi.

Podle oficiálních výsledků ho Chúrí porazil těsně - o 417 hlasů. Obě strany se před vyhlášením výsledků vzájemně obviňovaly z podvodu při hlasování. Stoupence v ulicích od sebe oddělovaly tanky a stovky vojáků.

Generálka na prezidentské volby?

Doplňující kolo ukázalo, kdo má mezi křesťany v současné době silnější slovo. Za Kamilem Chúrím stál Michel Aún. Někdejší generál a hlasitý kritik Damašku nedávno obrátil a spojil se s šíítským Hizballáhem, hlavním syrským spojencem v Libanonu.

Amin Džamáíl kandidoval na křeslo svého zavražděného syna Pierra. Prohrál se zástupcem prosyrského tábora.
Amin Džamáíl kandidoval na křeslo svého zavražděného syna Pierra. Prohrál se zástupcem prosyrského tábora. | Foto: Reuters
 

"Nemůžou mě porazit," prohlásil po volbách Aún, který je považován za jednoho z favoritů na vítězství v blížícím se prezidentském klání. Vítěz převezme křeslo po současné hlavě státu Emilu Lahúdovi. Ten je známý jako spojenec Damašku.

Lahúdův post tradičně patří maronitským křesťanům. Libanon totiž rozděluje politické funkce mezi jednotlivé náboženské sekty už od svého vzniku. Systém má uchránit křehkou stabilitu mezi šííty, sunnity, křesťany a drúzy, kteří politice dominují.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při explozi bomby v Afghánistánu zahynuli nejméně tři lidé

Při koordinovaném útoku radikálů z hnutí Tálibán na policejní základnu na východě Afghánistánu zahynuli nejméně tři lidé a dalších zhruba 30 bylo zraněno. Oznámily to podle agentury Reuters místní úřady. Afghánské ministerstvo vnitra předtím informovalo o explozi výbušnin nastražených v automobilu u policejní základny.

Šéf zdravotnické služby v provincii Chóst Habíb Šáh Ansárí řekl, že do nemocnice byla dosud převezena tři těla a na 30 zraněných z řad civilistů i vojáků. Mluvčí afghánského ministerstva vnitra Tarik Aran předtím prohlásil, že explodovalo vozidlo plné výbušnin poblíž základny patřící zvláštním policejním silám a že po útoku byli zabiti nejméně čtyři útočníci. Další dva v době sdělení ještě odolávali vládním oddílům. Na místě se rozpoutala přestřelka.

Útok se odehrál v době, kdy v Kataru od září pokračují rozhovory mezi afghánskou vládou a hnutím Tálibán o budoucnosti asijské země. Rozhovory, které mají vést ke snížení napětí v Afghánistánu, zatím nepřinesly konkrétní výsledky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy