Libanon: boje pokračují, islámisté odmítli kapitulaci

rak, Reuters
2. 6. 2007 11:45
Armáda ostřeluje pozice radikální organizace Fatáh al-Islám

Bejrút - Libanonská armáda pokračuje v útoku na palestinský uprchlický tábor Nahr Bádir v severolibanonském přístavu Tripolis. Boje si během pátku a následující noci vyžádaly 14 mrtvých, včetně čtyř vojáků. Operace je podle ozbrojených složek úspěšná: desítky tanků obsadily klíčové pozice kolem tábora. Zneškodněny údajně byly i posty odstřelovačů z islamistické skupiny Fatáh al-Islám.  

 

Sřelba začala 31-tisícovým sídlištěm znít poprvé 20.května. Od té doby přišla o život více než stovka lidí, z toho 40 vojáků.

 

Radikálové, kteří se netají odivem k teroristické organizaci al-Kájda, odmítli požadavky armády na složení zbraní. "Zároveň nepřemýšlíme nad kapitulací," řekl agentuře Reuters přímo z tábora mluvčí ozbrojenců Abú Sálim Tahá.

 

Humanitární organizace: příměří pomůže civilistům

 

Z tábora se valí černý kouř, neustále je slyšet dělostřelecká a minometná palba. U pobřeží, kdetábor leží, hlídkují lodě libanonského námořnictva. Jde o nejvážnější vnitropolitický ozbrojený střet, který Libanon zažil od konce občanské války (1975-1990).

Ze severního LIbanonu uprchly po vypuknutí bojů desetitisíce palestinců
Ze severního LIbanonu uprchly po vypuknutí bojů desetitisíce palestinců | Foto: ČTK/APTN

 

PŘEČTĚTE SI: USA poslaly Libanonu zbraně proti islamistům

Bezprostřední příčina propuknutí bojů není jasná. Jedna z libanonských televizních stanic uvedla, že policie pronásledovala lupiče, kteří ve městě Tripolis vykradli banku a vyšlo najevo, že jde o členy Fatáh al-Islám.

PŘEČTĚTE SI: Po euforii přicházejí v Libanonu obavy

Humanitární organizace vyzývají k příměří. Chtějí tak pomoct civilistům, kteří v táboře uvízli. Podle OSN se útěk podařil více než 25 tisícům lidí.

Členové libanonské proti-syrské vlády označili Fatáh al-Islám za prodlouženou ruku syrské rozvědky. Damašek jakékoliv spojení s radikály odmítl.

Ve středu vojenský soud obvinil dvacet zajatých členů organizace za spojení s terorismem. Krok souvisel se smrtí vojáků a civilistů během probíhajících bojů. Pokud budou usvědčeni, hrozí islamistům trest smrti.

Radikálové obvinění odmítli s tím, že se nebudou podřizovat "sionistickým amerianům a jejich stoupencům".

 

Právě se děje

před 27 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy