Libanon: boje pokračují, islámisté odmítli kapitulaci

rak, Reuters
2. 6. 2007 11:45
Armáda ostřeluje pozice radikální organizace Fatáh al-Islám

Bejrút - Libanonská armáda pokračuje v útoku na palestinský uprchlický tábor Nahr Bádir v severolibanonském přístavu Tripolis. Boje si během pátku a následující noci vyžádaly 14 mrtvých, včetně čtyř vojáků. Operace je podle ozbrojených složek úspěšná: desítky tanků obsadily klíčové pozice kolem tábora. Zneškodněny údajně byly i posty odstřelovačů z islamistické skupiny Fatáh al-Islám.  

 

Sřelba začala 31-tisícovým sídlištěm znít poprvé 20.května. Od té doby přišla o život více než stovka lidí, z toho 40 vojáků.

 

Radikálové, kteří se netají odivem k teroristické organizaci al-Kájda, odmítli požadavky armády na složení zbraní. "Zároveň nepřemýšlíme nad kapitulací," řekl agentuře Reuters přímo z tábora mluvčí ozbrojenců Abú Sálim Tahá.

 

Humanitární organizace: příměří pomůže civilistům

 

Z tábora se valí černý kouř, neustále je slyšet dělostřelecká a minometná palba. U pobřeží, kdetábor leží, hlídkují lodě libanonského námořnictva. Jde o nejvážnější vnitropolitický ozbrojený střet, který Libanon zažil od konce občanské války (1975-1990).

Ze severního LIbanonu uprchly po vypuknutí bojů desetitisíce palestinců
Ze severního LIbanonu uprchly po vypuknutí bojů desetitisíce palestinců | Foto: ČTK/APTN

 

PŘEČTĚTE SI: USA poslaly Libanonu zbraně proti islamistům

Bezprostřední příčina propuknutí bojů není jasná. Jedna z libanonských televizních stanic uvedla, že policie pronásledovala lupiče, kteří ve městě Tripolis vykradli banku a vyšlo najevo, že jde o členy Fatáh al-Islám.

PŘEČTĚTE SI: Po euforii přicházejí v Libanonu obavy

Humanitární organizace vyzývají k příměří. Chtějí tak pomoct civilistům, kteří v táboře uvízli. Podle OSN se útěk podařil více než 25 tisícům lidí.

Členové libanonské proti-syrské vlády označili Fatáh al-Islám za prodlouženou ruku syrské rozvědky. Damašek jakékoliv spojení s radikály odmítl.

Ve středu vojenský soud obvinil dvacet zajatých členů organizace za spojení s terorismem. Krok souvisel se smrtí vojáků a civilistů během probíhajících bojů. Pokud budou usvědčeni, hrozí islamistům trest smrti.

Radikálové obvinění odmítli s tím, že se nebudou podřizovat "sionistickým amerianům a jejich stoupencům".

 

Právě se děje

před 59 minutami

Při pádu z okna kladenské školy dnes zemřela dívka, okolnosti neštěstí vyšetřuje policie

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici dnes ráno zemřela mladistvá dívka. Příčinu a okolnosti neštěstí vyšetřují policisté, řekla policejní mluvčí Michaela Nováková.

Záchranné složky na místo vyjížděly po 7:00. "Vzhledem k citlivosti případu nebudeme sdělovat další podrobnosti ani věk dívky," uvedla mluvčí.

Na místě zasahovala i záchranná služba. Přes veškerou snahu záchranářů dívka svým zraněním na místě podlehla, uvedla mluvčí Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech, tvoří se kolony

Dva kamiony uvízly dne ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit. Na uvolnění druhého se pracuje. Policisté na místě řídí dopravu kyvadlově. Vznikají ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
Další zprávy