"Jižní Evropo, vystup z eura," zní po volbách z Německa

Přenos skončil
Osmadvacítka volila Evropský parlament. Sčítání a reakce na výsledky jsme sledovali v online reportáži.
Bernd Lucke - šéf euroskeptické Alternativy pro Německo.
Bernd Lucke - šéf euroskeptické Alternativy pro Německo. | Foto: Reuters

Praha - Evropa zná výsledky voleb do Evropského parlamentu.

V Česku skončilo na prvním místě ANO s 16,13 procenta, druhá je TOP 09 s 15,95 procenta a na třetí příčce se umístila ČSSD se 14,17 procenta.

Do Evropského parlamentu se dostanou z menších stran pouze Svobodní.

Ve třech zemích Evropské unie - Francii, Británii a Dánsku - zvítězily silně euroskeptické a nacionalistické strany. V Německu se do europarlamentu vůbec poprvé dostali neonacisté.

V Česku už mají volby první konkrétní dopad: kvůli neúspěchu oznámil rezignaci šéf Strany zelených Ondřej Liška.

Kompletní čísla si můžete projít ZDE.

Povolební dění jsme sledovali v online reportáži.

Přenos skončil
7:31

Oficiální výsledky eurovoleb v Polsku ukázaly praktickou remízu mezi vládní Občanskou platformou premiéra Donalda Tuska a opoziční stranou Právo a spravedlnost. Obě strany obsadí v parlamentu 19 křesel, když Občanská platforma předstihla svého hlavního rivala o tři desetiny procenta, v poměru 32,1 ku 31,8 procenta. Postkomunisté dostali 9,4 procenta. Uspěla také euroskeptická strana Nová pravice, která si na čtvrtém místě připsala 7,2 procenta a získala čtyři mandáty. Účast byla 24 procent.

0:00

V evropských volbách v České republice vyhráli nevoliči, řekl dnes bývalý prezident Václav Klaus v České televizi v reakci na nízkou volební účast. Volby do Evropského parlamentu podle něj ukázaly, že česká politická scéna je fragmentovaná a zmizela z ní pravice. Volební úspěch euroskeptických stran v některých zemích znamená podle něj jen marginální změnu.

"U nás těch 82 procent lidí, kteří nepřišli k volbám, vyhráli volby. Dali jasný signál, že je Evropská unie nezajímá, dali jasný signál, že vědí, že Evropská unie s demokracií nemá nic společného," řekl Klaus. Pozastavil se nad tím, že komentátoři nebo premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) hovořili o vítězství proevropských stran ve volbách v ČR. "ČSSD, nejmocnější strana u nás, dostali 2,5 procenta hlasů všech oprávněných voličů," poznamenal bývalý prezident.

Václav Klaus.
Václav Klaus. | Foto: Reuters
23:47

Demokratická strana (PD) premiéra Mattea Renziho slaví triumf ve volbách do Evropského parlamentu v Itálii. Podle agentury Ansa se stane nejsilnější stranou v sociálně-demokratické skupině evropského parlamentu. Tradiční španělské strany zaznamenaly v eurovolbách citelný ústup a na jejich úkor posílily nově vzniklé malé formace. Lidovci a socialisté jim oproti minulým volbám přenechali 17 svých křesel. Zatímco v Portugalsku uspěla opoziční levice, v Řecku podle konečných výsledků nejvíce oslovily voliče krajní formace na čele s radikálně levicovou koalicí SYRIZA.

22:20

Šéf irských koaličních labouristů Eamon Gilmore dnes oznámil, že mimo jiné kvůli neúspěchu v eurovolbách odstupuje z čela strany. Ve vládě, kde je vicepremiérem a ministrem zahraničí, hodlá zůstat do 4. července, kdy strana zvolí jeho nástupce. Jeho krok podle tiskových agentur ohrožuje budoucnost koaliční vlády.

16:53

Nejsilnější politickou stranou se v řeckých volbách stala opoziční Koalice radikální levice (SYRIZA) s 26,5 procenta a sedmi mandáty.

Na druhém místě byla vládní Nová demokracie (ND) se ziskem 22,8 procenta a šesti křesly.

Za velký úspěch je označováno třetí místo krajně pravicového Zlatého úsvitu, který získal 9,4 procenta hlasů a dva europoslance.

Foto: Reuters
16:49

Na Slovensku vládní socialisté premiéra Roberta Fica zaznamenali se zhruba 24 procenty nepřesvědčivé vítězství, neboť průzkumy očekávaly až 38 procent.

Ficova strana bude mít čtyři místo dosavadních sedmi poslanců.

Slovenský premiér a prezidentský kandidát Robert Fico.
Slovenský premiér a prezidentský kandidát Robert Fico. | Foto: Reuters
16:45

Ve Švédsku zvítězila Švédská sociálnědemokratická dělnická strana, z dvacítky poslaneckých mandátů bude mít šest křesel.

Vůbec poprvé se dvěma poslanci v Evropském parlamentu usedne i nacionalistická formace Švédští demokraté.

16:40

V Německu podle konečných výsledků s přehledem zvítězila konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové s 35,3 procentem hlasů.

Z 96 mandátů určených pro Německo jich ovšem bude mít 34, tedy o osm méně ve srovnání s dosavadním obdobím.

Na druhém místě skončila koaliční sociální demokracie (SPD) s 27 europoslanci, třetí jsou s jedenácti poslanci Zelení.

Foto: Reuters
16:35

Předák španělské opozice Alfredo Pérez Rubalcaba  se rozhodl po nevalných výsledcích u eurovoleb odstoupit. Španělští socialisté (PSOE) – hlavní španělská opoziční strana - si tak budou brzy volit nového generálního tajemníka.

Strana přišla o 9 ze svých 23 křesel. Vládnoucí lidovci získali ale jen o 2 křesla víc.

Server El País připomněl, že Rubalcabova strana utrpěla drtivou porážku i v národních parlamentních volbách v roce 2011.

16:27

Znovuzvolení do Evropského parlamentu se dočkala i chorvatská nacionalistka Ruža Tomašičová. Její jméno na kandidátce chorvatské HDZ - která spadá v Evropském parlamentu pod Evropskou lidovou stranu (EPP) - přitom vzbudilo hněv samotného lídra EPP Josepha Daula.

Europoslankyně od nástupu do evropského parlamentu v červenci 2013 (po připojení Chorvatska k EU) seděla s Evropskou konzervativní a reformní skupinou, připomněl EUobserver.

16:01

"Po výsledku včerejších voleb do EP, kdy vyhráli strany prosazující hlubší integraci do EU, je již jedinou nadějí pro to, aby vláda nepokračovala v procesu přijetí eura, vyhlášení referenda. A stejně jako se to podařilo občanům ve Švédsku, referendem rozhodnutí o přijetí eura zvrátit. Vláda ale referendum ohledně eura nechce," píše na svém facebookovém účtu Tomio Okamura.

Foto: Vojtěch Marek
15:52

Bernd Lucke, šéf euroskeptické Alternativy pro Německo, která ve volbách poprvé prorazila a získala 7 procent hlasů, v rozhovoru pro deník Bild řekl: "Jihoevropské státy musí vystoupit z eurozóny. Tato cesta z krize je pro mě absolutně prvořadá."

Foto: Aktuálně.cz
15:42

Premiér Bohuslav Sobotka nevidí důvod pro rušení nebo snížení pětiprocentní hranice k zisku mandátu ve volbách. Podle něj má toto kvórum svou logiku a brání roztříštěnosti politické scény.

"Pokud bychom to kvórum zrušili nebo snížili, tak to povede ještě k mnohem větší roztříštěnosti, mnohem větší rozhádanosti politické scény, politického spektra," uvedl premiér.

15:23

Volby do Evropského parlamentu v Česku vyhrálo hnutí ANO, s těsným odstupem následovala TOP 09 a třetí se umístila ČSSD.

Zde si můžete přehledně připomenout kompletní výsledky evropských voleb v české kotlině.

 

15:17

Ve volbách do Evropského parlamentu se podle premiéra Bohuslava Sobotky nerozhodovalo o budoucím českém eurokomisaři.

To bude věcí dalších politických jednání, řekl. "Máme tady tři politické strany, které dostaly po čtyřech mandátech, to znamená tady není nějaký jednoznačný vítěz, který by měl automaticky na něco nárok," uvedl premiér.

Reagoval tak na vyjádření prezidenta Miloše Zemana, že pokud hnutí ANO vyhraje ve volbách, bude mít oprávněný pocit, že by mělo navrhovat svého komisaře.

Foto: Ludvík Hradilek
14:54

Senátoři v čele s někdejší ústavní soudkyní Eliškou Wagnerovou (za SZ) připravili novelu zákona, jejímž cílem je zrušení podmínky získání pěti procent hlasů pro vstup do Evropského parlamentu a také obecních zastupitelstev.

Tato vstupní hranice by měla zůstat jen u sněmovních voleb, v případě krajských voleb by měla být snížena na tři procenta. Novelu volebních zákonů předloží Senátu oficiálně ve středu.

Foto: Ludvík Hradilek
14:45

"Už jsme zapomněli, proč se zrodila Unie," píše v povolebním komentáři pro Aktuálně.cz novinář Karel Hvížďala. "A to je zabránit válkám v Evropě. Na druhé straně je ale dobře, když tak důležitou věc považujeme za samozřejmost," dodává.

Celý komentář ČTĚTE ZDE.

14:40

Lídr UKIP Nigel Farage prohlásil, že se oprávněně hovoří o volebním zemětřesení. 

V dosavadních dějinách britské politiky se podle něj nestalo, aby protestní strana vyhrála volby na celonárodní úrovni. Jde o "nejmimořádnější výsledek" v britské politice za posledních 100 let.

14:25 Strana zelených

Rezignující šéf Strany zelených Ondřej Liška potvrdil, že strana chce během několika dní podat stížnost k Ústavnímu soudu na pětiprocentní klauzuli u voleb do Evropského parlamentu – a to  ve spolupráci s Piráty.

Liška už o tom hovořil s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem. Jak zelení, tak Piráti by podle Lišky bez pětiprocentní klauzule v eurovolbách získali po jednom mandátu.

Foto: Ludvík Hradilek
14:12

Protievropská a protiimigrační Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) už je jistým vítězem voleb do Evropského parlamentu v Británii.

Podle téměř konečných výsledků má zatím 24 křesel a druzí labouristé 20. Zbývá přitom přidělit poslední tři mandáty.

14:10

"Z voleb do Evropského parlamentu ve všech osmadvaceti členských zemích výrazně vyčnívá jeden výsledek: Vítězství krajně pravicové a euroskeptické Národní fronty ve Francii...

Je to vůbec poprvé, co strana, která se vymezuje proti evropské integraci a proti přistěhovalcům, vyhrála volby v tak důležité zemi".

Celý text Martina Nováka si přečtěte zde.

14:05

Nejsilnější frakcí v novém Evropském parlamentu bude Evropská lidová strana (EPP) sdružující středopravá uskupení, v 751členném zákonodárném sboru bude mít 214 poslanců.

Druhou nejsilnější formací bude sociálnědemokratická Skupina progresivní levice a demokratů (S&D), která se bude moci opřít o 189 mandátů.

Se zřetelem na téměř konečné výsledky voleb to dnes uvedl na svých stránkách Evropský parlament.

Ano. Europoslanci právě schválili takzvanou Bolkesteinovu doktrínu o volném pohybu služeb.
Ano. Europoslanci právě schválili takzvanou Bolkesteinovu doktrínu o volném pohybu služeb. | Foto: Reuters
14:02

"Vítězem voleb se mohou po právu cítit jen euroskeptičtí Svobodní. (S jedním mandátem budou ovšem v EP pouze okrajovou silou.) Vítěz voleb – hnutí ANO – je ovšem s 16 % hlasů králem ne jednookým, ale přímo slepým," doplnil Jiří Paroubek.

14:01

Předseda LEV-21 Jiří Paroubek označil zisk 7099 hlasů (0,46 %) za neúspěch, na kterém se podle něj podílela absence strany v předvolebních debatách.

"Hlavní vnější příčinou volebního výsledku strany LEV 21 bylo nepřipuštění strany do předvolebních debat. Tedy její nevýběr mezi tucet stran, jež se na základě velmi kontroverzní metody agentur pro výzkum veřejného mínění (STEM a Median), stanovením 'volebního potenciálu', zúčastnily závěrečných debat," uvedl Paroubek.

Foto: Vojtěch Marek
13:56

V Itálii je sečteno. Volby vyhrála Demokratická strana (SD) premiéra Renziho se 40,81 % hlasů. Druhé je Hnutí pěti hvězdiček Beppeho Grilla (21,15 %), třetí pak Berlusconiho Vzhůru, Itálie (16,81 %).

13:54 Strana zelených

Odcházející předseda Strany zelených Ondřej Liška uvedl, že strana podává ústavní stížnost na hranici pěti procent pro vstup do europarlamentu.

"Tuto klauzuli si v minulosti prosadily silné strany, podle nás je protiústavní," řekl Liška s tím, že pokud by klauzule neplatila, získala by SZ jedno křeslo.

Bez klauzule by jeden mandát připadl také pirátům. I ti zvažují stížnost. Více si přečtěte zde.

13:33

Češi zůstali zcela neteční k uplatňování demokracie v Evropské unii, komentoval britský zpravodajský server BBC nízkou účast ve volbách do Evropského parlamentu v České republice. Důvodem je prý nízká důvěra Čechů v evropské instituce i únava z několikerých voleb v krátké době.

BBC příspěvek pražského zpravodaje Roba Camerona ironicky obrázkem s dlouhou frontou voličů a konstatováním, že česká média o víkendu "zaplavily fotografie dlouhých front lidí čekajících trpělivě na odevzdání hlasu v Praze".

Záhy ale vysvětluje, že šlo o příslušníky početné ukrajinské komunity, kteří se chtěli na ukrajinské ambasádě zúčastnit voleb ukrajinského prezidenta.

Ukrajinci čekají před ambasádou v Praze. Zájem o volbu nové hlavy státu byl enormní.
Ukrajinci čekají před ambasádou v Praze. Zájem o volbu nové hlavy státu byl enormní. | Foto: Alexandra Malachovská
13:28

S politologem Petrem Justem se pak Vladimíra Dvoříková shoduje v tom, že hlavním důvodem nízké účasti je to, jak se v tuzemsku vede diskuse o Evropské unii.

"Nevede se vůbec. A když, tak nesouvisí s Evropským parlamentem," kritizoval Jus

13:25

Čeští politologové neočekávají po eurovolbách zemětřesení na politické scéně ani rozkol ve vládní koalici. Při tak nízké volební účasti není podle Vladimíry Dvořákové rozdíl mezi ČSSD a hnutím ANO dramatický.

"Je jen psychologicky nepříjemné být třetí," dodala. Problematická je však právě nízká účast u voleb. Podle Dvořákové není dobrým signálem vyslaným Evropské unii. "Výsledek neposílí ambice České republiky. Jak můžeme chtít v Evropě významnější resort?," ptá se.

Foto: Ludvík Hradilek
13:20 Rakousko - vlajka

Podle rakouského listu Die Presse voliči v eurovolbách potrestali etablované strany za dluhovou a finanční krizi. "Obyvatelstvo ztratilo důvěru v politické vedení," uvádí.

13:17

Za nízkou účastí v evropských volbách ve středoevropských státech stojí mimo jiné i skutečnost, že jejich obyvatelé mají pocit, že v Evropské unii nic nezmění.

"Menší státy střední a východní Evropy se při evropských volbách cítí nedostatečně zastoupené, protože nebudou mít příliš mnoho europoslanců," řekla ČTK německá analytička Ulrike Guérotová.

"Myslím, že proto tyto země mají velký problém s tím přesvědčit voliče, proč by měly do Evropského parlamentu posílat poslance, když jejich možnosti cokoli změnit jsou velmi omezené," doplnila.

13:12

Podívejte se v naší galerii na fotky z eurovoleb. Na radost nacionalistů a euroskeptiků i reakce zaskočených etablovaných politických stran.

13:01

Francouzský konzervativní deník Le Figaro upozorňuje, že ještě před dvěma lety by včerejší výsledek eurovoleb nikdo nepovažoval za možný.

Za úspěch prý Národní fronta vděčí hlavně své šéfce Marine Le Penové.

"Svým stylem dokázala z cesty odstranit nejdůležitější překážku: Strana už není démonizována," píše.

Foto: Reuters
12:56

Nově zvolený europoslanec Jiří Pospíšil (nestraník za TOP 09) z Plzně si chce ponechat svůj mandát krajského zastupitele v Plzeňském kraji.

Zvolením do Evropského parlamentu naopak opouští post poslance, kam byl původně zvolen za ODS, po odchodu ze strany je nezařazený.

"V krajských volbách jsem dostal obrovsky silný mandát a považoval bych za nefér k voličům, abych z plzeňské krajské politiky odešel," řekl Pospíšil ČTK.

Foto: Ludvík Hradilek
12:50

Levicově-liberální italský list La Repubblica výsledek provoleb komentuje následovně:  "Evropa vyšla z voleb zraněná. Vrávorá po volebním výsledku z Francie.“

12:40 ikona ODS online

Místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák (ODS) neobhájil funkci europoslance. A bude hledat nové uplatnění.

"Nabídek už padlo z oblasti politiky i podnikání více. Nyní chci zanalyzovat s chladnou hlavou tyto volby a pak se rozhodnu. Nechávám si všude dveře otevřené," řekl Vlasák ČTK.

O znovuzvolení usiloval ze čtvrtého místa kandidátky ODS.

12:11

Ze zatím 64 vyhlášených vítězů získala britská protievropská a protiimigrační Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) 23 křesel, zatímco vládní konzervativci a opoziční labouristé shodně po 18 mandátech.

"Politické zemětřesení, které UKIP slibovala, je na postupu," řekl nově zvolený europoslanec této strany Patrick O'Flynn.

Jásající Nigel Farage. Lídr britské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP), která chce pryč z EU, eurovolby na ostrovech vyhrála.
Jásající Nigel Farage. Lídr britské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP), která chce pryč z EU, eurovolby na ostrovech vyhrála. | Foto: Reuters
11:49

Prezident Miloš Zeman ocenil, že v českých eurovolbách uspěly hlavně proevropské strany a pogratuloval hnutí ANO k vítězství.

"Oceňuje, že se do Evropského parlamentu dostaly především proevropské strany, pouze tři mandáty z jednadvaceti byly přisouzeny euroskeptikům," řekl novinářům jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Zeman se prý chce se zástupci stran, které byly ve volbách úspěšné, setkat. "V tuto chvíli žádné schůzky ještě nejsou plánovány," upřesnil mluvčí.

Foto: Vojtěch Marek
11:31 Strana zelených

Liška, který byl lídrem evropské kandidátky zelených, již po oznámení výsledků hlasování hovořil o neúspěchu a možné rezignaci. Její termín prý zvolil tak, aby mohl odstoupit na příštím zasedání republikové rady zelených.

Stranu poté povede první místopředsedkyně Jana Drápalová. Nového řádného předsedu zelení zvolí na sjezdu, který by se mohl uskutečnit po podzimních komunálních volbách.

11:30 Strana zelených

Předseda zelených Ondřej Liška podle informací ČTK k 8. červnu rezignuje. Důvodem je neúspěch strany v evropských volbách. Získala 3,77 procenta hlasů a zůstala bez mandátu.

Svou rezignaci by měl oznámit dnes na odpolední tiskové konferenci.

Foto: Ludvík Hradilek
10:58

Nové členské země EU ze střední a východní Evropy, včetně Česka a Slovenska, jsou evropskými rekordmany, co do neúčasti v eurovolbách.

Upozornila na to agentura AFP s tím, že podle pozorovatelů považují obyvatelé regionu eurovolby za druhořadé.

10:02 Rakousko - vlajka

Rakouský deník Kurier se však domnívá, že ostrý posun doprava, který se v Evropě očekával, nebyl nakonec tak výrazný.

Dokumentuje to na tom, že Slovenská národní strana nebude mít v Evropském parlamentu svého zástupce. A přitom prý na SNS spoléhaly další evropské krajně pravicové strany, aby vytvořily vlastní skupinu ve Štrasburku.

 

9:06

Propadák roku. Tak hodnotí slovenský tisk rekordně nízkou volební účast, která jen lehce překročila 13 %.

"Horší to už ani nemohlo být. Drtivá většina voličů na Slovensku měla v sobotu jiný program, než jít volit," napsal list Pravda.

"Slovensku se podařilo překonat vlastní rekord v neúčasti ve volbách do Evropského parlamentu," napsal pro změnu list SME, který na titulní stránce otiskl článek o hlasování v eurovolbách s nadpisem "Nevolili jsme".

Foto: Reuters
8:42

Šéf sudetských Němců Bernd Posselt neobhájil svůj mandát v Evropském parlamentu. V přehledu výsledků to dnes uvedl německý centrální volební úřad. Posseltovi uškodil velký volební propad bavorské Křesťanskosociální unie (CSU), která proti minulým volbám ztratila šestinu voličů. Evropský parlament opustí po 20 letech.

8:19

V Portugalsku utrpěla porážku středopravá vládní koalice sociálních demokratů a lidovců, která podle téměř konečných výsledků získala 27,7 procenta hlasů.

Vítězem voleb se stala opoziční Socialistická strana (PS), kterou volilo 31,5 procenta lidí.

Premiér Pedro Passos Coelho sice ihned uznal porážku vládních stran sdružených v koalici Aliança Portugal, výzvy od socialistických vůdců ke svému odchodu a konci vlády však rázně odmítl. "Posláním této vlády je prosadit zákony, které pomohou ke stabilitě země," prohlásil.

8:11

Celkový počet 54 mandátů si ve Španělsku podle konečných výsledků rozdělí celkem deset politických uskupení.

Vládnoucí španělští lidovci získali 16 mandátů a oproti minulým volbám přišli o osm křesel, kdežto opoziční socialisté se 14 ztratili devět europoslaneckých postů. Zatímco vedení socialistů označilo volby za porážku, lidovci sebekritikou šetřili a namísto toho zdůraznili úspěch lidovecké frakce v Evropském parlamentu.

8:00

Itálie ze všech 28 unijních zemí uzavřela volební místnosti jako poslední hodinu před půlnocí.

Po sečtení více než poloviny hlasů už je však jasné, že k oslnivému vítězství míří středolevicová Demokratická strana 39letého premiéra Mattea Renziho. Podle televize RAI získali demokraté kolem 41,2 procenta hlasů.

Na druhém místě skončí Hnutí pěti hvězd, za nímž stojí někdejší komik Beppe Grillo. Předběžné výsledku mu přisuzují zisk 21,4 procenta hlasů. Třetí místo obsadila s průběžnými 16,6 procenty pravicová formace Vzhůru, Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho.

Matteo Renzi v Senátu.
Matteo Renzi v Senátu. | Foto: Reuters
6:44

O své zástupce v europarlamentu přišla i Britská národní strana. Doposud jí patřila dvě křesla.

6:32

Britští Liberální demokraté zaznamenali ve volbách nejhorší výsledek za posledního čtvrt století, když ztratili devět z dosavadních deseti křesel. S postem europoslance se bude muset rozloučit například Edward McMillan-Scott, který ho zastával posledních 30 let.

5:43

V Polsku po sečtení více než 90 procent hlasů těsně vedli opoziční konzervativci ze strany Právo a spravedlnost (PiS), v přepočtu na mandáty však měli stejně jako vládní Občanská platforma (PO) 19 křesel.

5:16

Hlasování se zúčastnilo 43,09 procenta, tedy o něco více, než při eurovolbách v roce 2009. Česká republika má po Slovensku druhou nejnižší účast.

5:00

Evropa odvolila, některé země dnes definitivně potvrdí výsledky. Čekáme také na reakce.

3:18

Shrnutí výsledků voleb do Evropského parlamentu: Nejvíce mandátů získala středopravicová frakce Evropská lidová strana, která podle již téměř kompletně sečtených výsledků obsadí 212 ze 751 křesel v europarlamentu. Středolevicová frakce získala 186 křesel, liberálové 70, zelení 55, krajní levice 43 a antifederalistické uskupení ECR 44 mandátů. Euroskeptická EDF získala 36 poslanců, 38 zbylých zůstane podle serveru EU Observer nezařazených.

Foto: Reuters
Zahraničí Domácí ČTK Reuters Zahraničí, Domácí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 27. 5. 2014 7:36
 

Právě se děje

Další zprávy