Šéf zelených Liška rezignuje kvůli výsledku v eurovolbách

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 26. 5. 2014 13:50
Strana zelených získala 3,77 procenta hlasů a zůstala bez mandátu. Na klauzuli pětiprocentní hranice hodlá podat ústavní stížnost.
Ondřej Liška během kampaně
Ondřej Liška během kampaně | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Předseda zelených Ondřej Liška k 8. červnu rezignuje.

Důvodem je především neúspěch strany v evropských volbách, v nichž získala 3,77 procenta hlasů a zůstala bez mandátu.

Svou rezignaci oznámil na tiskové konferenci. "Chtěl bych ujistit, že neodcházím ze Strany zelených, moje srdce i hlas jsou nadále zelené. Nezakládám žádnou novou stranu," řekl Liška.

Odcházející předseda také uvedl, že strana podává ústavní stížnost na hranici pěti procent pro vstup do europarlamentu. "Tuto klauzuli si v minulosti prosadily silné strany, podle nás je protiústavní," řekl Liška s tím, že pokud by klauzule neplatila, získala by SZ jedno křeslo. Upozornil také, že například v Německu pětiprocentní hranici nedávno zrušili.

Bez klauzule by jeden mandát připadl také pirátům. I ti zvažují stížnost a Liška uvedl, že chce, aby obě strany své postupy koordinovaly.

Liška, který byl lídrem evropské kandidátky zelených, již po oznámení výsledků hlasování hovořil o neúspěchu a možné rezignaci. Její termín zvolil tak, aby mohl odstoupit na příštím zasedání republikové rady zelených.

Stranu poté povede první místopředsedkyně Jana Drápalová. Nového řádného předsedu zelení zvolí na sjezdu, který by se mohl uskutečnit po podzimních komunálních volbách.

Šestatřicetiletý Liška vedl zelené od konce roku 2009, od té doby svou funkci několikrát obhájil. Do Sněmovny se však strana s Liškou v čele nikdy neprobojovala. V podzimních parlamentních volbách získala těsně nad tři procenta hlasů.

Jak však Liška připomněl, SZ má dva senátory a řadu komunálních politiků. "Strana zelených je součástí české politické krajiny a nadále bude," uvedl. Dodal také, že českou politiku podle něj ovládají oligarchové.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy